ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PKP uruchomiły pierwsze ładowarki samochodów elektrycznych
09.11.2018r. 10:42

Spółka PKP uruchomiła w piątek swoje pierwsze ładowarki do samochodów elektrycznych przy dworcach kolejowych - w Gliwicach, Katowicach oraz Częstochowie. W przyszłym roku w Polsce ma działać dziesięć takich ładowarek, m.in. też w Gdańsku i Warszawie.

Jak mówił podczas piątkowej uroczystości, związanej z uruchomieniem ładowarki w Gliwicach, odpowiedzialny za projekt wiceprezes PKP SA Mirosław Antonowicz, to początek przedsięwzięcia ważnego dla kolei, która chce wpisywać się w program elektromobilności premiera Mateusza Morawieckiego.

"Rozpoczynamy projekt wyposażania polskich dworców klasy premium w stacje ładowania pojazdów" - powiedział Antonowicz informując, że pierwsze stacje uruchomiono tego dnia, obok Gliwic, także w Katowicach, Katowicach-Ligocie oraz Częstochowie. "Dalej będziemy kontynuować, przez stolicę Polski, na wszystkich dworcach klasy premium" - zapowiedział.

"Chcemy to zrobić w 2019 r. Jeżeli projekt będzie się dobrze rozwijał, chcemy połączyć go z tzw. carsharingiem, czyli wynajmem samochodów, być może też biletem kombinowanym - ponieważ jesteśmy przedsiębiorstwem, które chce wpisywać się w intermodalizm, czyli łączenie środków transportu, nie tylko w transporcie towarowym, ale także pasażerskim" - zadeklarował Antonowicz.

Zaznaczył, że to kolejny element innowacji, obok m.in. dworców systemowych, na polskiej kolei. W rozmowie z PAP wiceprezes wyjaśnił, że przez pierwsze trzy miesiące kolej, jako operator stacji ładowania, nie będzie pobierała opłat za korzystanie z nich. Potem wdrażany będzie system płatności, oparty o aplikację mobilną.

W dalszej kolejności aplikacja ma być wiązana z funkcją korzystania z usług kolejowych, np. korzystający z przejazdów koleją będą otrzymywali rabaty na ładowanie. Podróżni mają też w przyszłości, dzięki aplikacji, korzystać z przyszłej floty samochodów elektrycznych na wynajem PKP SA. "Sukcesywnie, systemowo będziemy to rozwijać" - zasygnalizował Antonowicz.

Spółka PKP SA korzysta z ładowarek ecoMOTO, zaprojektowanych i produkowanych przez należące do niej Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy. Urządzenia te dysponują dwoma gniazdami, każde o mocy 22 kW. Gniazda są zabezpieczone przed rozpięciem przez osoby postronne dzięki generowanemu podczas podłączenia kodowi. Przyłącza i oprzyrządowanie wykonuje spółka PKP TELKOL.

Jak mówił podczas piątkowej uroczystości w Gliwicach prezes bydgoskich KZŁ Krzysztof Magierowski, spółka ta - dzięki rozpoczętemu na początku ub. roku programowi zaprojektowania od podstaw i zbudowania stacji ładowania samochodów elektrycznych - obok instalowanych obecnie przy dworcach ładowarek wolnostojących, oferuje już także stacje naścienne.
Stacje te spełniają wymogi wynikające z Ustawy o elektromobilności, mają możliwość pracy w systemie operacyjnym, posiadają także certyfikaty zgodności. "Mam nadzieję, że jest to początek naszej drogi do elektromobilności i tych stacji ecoMOTO będzie w całej Polsce coraz więcej" - zaznaczył Magierowski.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ocenił, że montaż ładowarek PKP SA przy dworcach to część realizacji zobowiązań wynikających ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Mówimy o rozwoju elektromobilności, o innowacji, o przedsiębiorczości; o tym, co będzie stanowiło podstawę rozwoju naszej gospodarki w najbliższych latach" - akcentował wojewoda.

Przypomniał, że woj. śląskie ma "zapisaną elektromobilność w swoim programie", czyli rządowym Programie dla Śląska. Zwrócił też uwagę na środowiskowy wymiar przedsięwzięcia: rozwój elektromobilności będzie sprzyjał osiąganiu celów rządowego programu Czyste Powietrze. "Chcemy w najbliższych latach żyć w miastach czystych, bezpiecznych i funkcjonalnych" - podkreślił Wieczorek.

Według zapowiedzi PKP SA kolejne stacje ładowania spółki mają w przyszłym roku zacząć działać przy dworcach kolejowych: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz.

Podpisana przez prezydenta 5 lutego br. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, według Ministerstwa Energii, które przygotowało projekt, ma zmierzać do upowszechnienia w Polsce elektromobilności oraz transportu z wykorzystaniem paliw alternatywnych.

Ma to nastąpić poprzez stworzenie systemu zachęt do zakupu aut elektrycznych, rozwój infrastruktury do ładowania, wsparcie tych technologii w transporcie publicznym. Ustawa m.in. nakłada obowiązek rozwoju publicznej infrastruktury ładowania; ma doprowadzić do powstania w całym kraju ok. 6 tys. punktów publicznego ładowania (rozumianych jako gniazdko; w pojedynczej stacji może być ich kilka) i ok. 400 punktów tzw. szybkiego ładowania - dużej mocy.

Ustawa zakłada, że do końca 2019 r. infrastruktura tego typu będzie powstawała w miarę możliwości na zasadach komercyjnych. Potem określone samorządy (pow. 100 tys. mieszkańców i 60 tys. samochodów) powinny przygotować plany budowy uzupełniających je publicznych sieci - konsultując te plany publicznie i z dystrybutorami energii. Następnie dystrybutorzy zbudują stacje (z uwzględnieniem kosztów w taryfach) i przekażą je w zarząd zewnętrznym operatorom.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: liczyk 09.11.2018r. 16:03
ile to kosztuje klienta?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE