ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fotowoltaika bezkonkurencyjna we Francji
09.11.2018r. 15:38

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, francuskie władze rozstrzygnęły aukcję dla różnych technologii wytwarzania odnawialnej energii elektrycznej, w której udostępniono do podziału potencjał rzędu 200 MW. Całość zagospodarują inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych.

W szesnastu ofertach, które objęto rządowymi gwarancjami sprzedaży energii, zaproponowano średnią cenę sprzedaży energii na poziome 54,94 EUR/MWh. Ta cena jest o kilka proc. niższa od średniej ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji przeprowadzonej we Francji, dedykowanej jednak wyłącznie fotowoltaice.

- Wyniki tej aukcji potwierdzają zarówno bardzo wysoką konkurencyjność naziemnych farm fotowoltaicznych jak i potrzebę rozwijania zrównoważonego i zdywersyfikowanego miksu energii odnawialnej - tak wyniki aukcji podsumował francuski minister energii Francois de Rugy.

Była to pierwsza, neutralna technologicznie aukcja dla OZE we Francji, którą Paryż wdrożył pod wpływem Komisji Europejskiej, promującej taki kształt aukcji ze względu na większą konkurencyjność i potencjalnie niższe ceny kontraktowanej energii.

Podobną aukcję przeprowadzili w tym roku po raz pierwszy Niemcy, którzy - podobnie jak Francuzi - prowadzili wcześniej wyłącznie oddzielne aukcje dedykowane inwestorom planującym budowę elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych.

W niemieckiej aukcji, podobnie jak we Francji, bezkonkurencyjna okazała się fotowoltaika. Wsparciem w postaci rządowych gwarancji na zakup energii po cenach zaoferowanych przez inwestorów objęto 32 projekty na łączną moc ok. 210 MW - wszystkie dotyczą budowy wyłącznie elektrowni fotowoltaicznych.

Średnia cena dla zwycięskich ofert wyniosła 46,7 EUR/MWh. Najniższe złożone oferty opiewały na 39,6 EUR/MWh, a najwyższe, zakwalifikowane do wsparcia sięgnęły 57,6 EUR/MWh.
Natomiast w ostatniej francuskiej aukcji dedykowanej wyłącznie większym projektom PV zatwierdzono gwarantowane ceny dla 103 projektów o łącznej mocy 720 MW. Aukcja została przeprowadzona dla trzech grup projektów. Pierwsza dotyczyła przedziału 5-30 MW, w drugiej ujęto projekty o mocy 0,5-5 MW, a w trzeciej instalacje fotowoltaiczne o mocy 0,5-10 MW mające powstać na zadaszeniach parkingów, tzw. carportach.

Przeciętna cena wygranych ofert wyniosła 58,2 EUR/MWh i była niższa o 5 proc. w stosunku do średniej ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji dla tej samej kategorii projektów, którą przeprowadzono w lutym br. (61,6 EUR/MWh). Średnia cena w ostatniej aukcji w przypadku większych, naziemnych projektów o mocy 5-30 MW była jeszcze niższa i wyniosła 52 EUR/MWh.

Obecnie moc zainstalowanych we Francji elektrowni fotowoltaicznych wynosi około 8 GW. Cel francuskich władz to zwiększenie potencjału PV do 10,2 GW do końca tego roku, a następnie do 20,2 GW do roku 2023.

Jeszcze w 2018 r. Francuzi mają przeprowadzić kolejną, specjalną aukcję dla fotowoltaiki na łączną mocy 300 MW, która ma powstać na terenie zamykanej elektrowni jądrowej w Fessenheim przy granicy z Niemcami.

Obecnie potencjał wszystkich źródeł OZE we Francji zbliża się do 49 GW, z czego 2,8 GW zainstalowano w roku 2017.

Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 23 proc. krajowego zapotrzebowania. Tymczasem według Eurostatu na koniec 2016 r. Francuzom udało się osiągnąć poziom 16 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE