ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Merytoryczna dyskusja na COP 24 Greenpeace na kominie i Węgiel w odwodzie
27.11.2018r. 09:51

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Katowicki COP 24 jeszcze się nie rozpoczął, ale "merytoryczna" dyskusja już tak. Zgodnie z przewidywaniami wielka Konferencja Klimatyczna nie jest miejscem żadnej dyskusji i wymiany poglądów, a PR-ową szopką i okazją do pokazywania coraz lepszych selfie.

Jak zawsze podczas takich eventów pojawiło się zdarzenie "Greenpeace na kominie elektrowni". Pojawienie się aktywistów ekologicznych na terenie elektrowni jest stałym elementem folkloru dyskusyjnego i zawsze dzieje się przy każdym szczycie klimatycznym, lub przy dowolnej okazji żeby coś do dyskusji interesującego wnieść .

Dla mnie wchodzenie na instalacje przemysłowe jest po prostu ... bardzo głupie. Po pierwsze: aktywiści ekologiczni trafiają regularnie nie na komin, a na chłodnie kominową. Wygląda ona bardzo okazale, lepiej się też na nią wchodzi i na zdjęciach nad chłodnią unoszą się wizyjne opary, co może sugerować jakiś dym i zanieczyszczenia. Tymczasem jest to ...para wodna, która jak dotąd nie jest oskarżana za jakieś katastrofalne zmiany klimatyczne. To rodzaj jakiegoś symbolu, że potem w komentarzach pojawia się komin (co naprawdę drażni energetyków), bo pokazuje, że duża cześć osób tak zaangażowanych ekologicznie nie chce nawet przeczytać kilku zdań (nie mówiąc o artykułach branżowych) i nie ważne na co się wchodzi, ale jaki daje się tytuł i jakie robi się zdjęcie na portale. Ataki na kominy (chłodnie kominowe) kompletnie sprowadzają jakąkolwiek dyskusję merytoryczną do parteru i tak naprawdę utrwalają tylko podział na dobre (zielone) i skamieliny (węgiel) - pewnie o to chodzi. Drugi problem jest znacznie poważniejszy. Wchodzenie na obiekty przemysłowe to wielkie zagrożenie - zarówno dla wchodzących jak i dla pracujących w elektrowni. Jak zwykle młodzi zwolennicy ekologii to nie tylko wykwalifikowani alpiniści i moja największa obawa jest, że kiedyś pakowanie się na duże wysokości (chłodnia to nawet 180 metrów) podczas zimnych i wietrznych listopadowych dni może być ekstremalnie niebezpieczne. Nie chce być złym prorokiem, ale jakiekolwiek zdarzenie (upadek) nie jest warte, nawet największych efektów propagandowych. Całość zaczyna bardziej przypominać bieganie po atrakcyjne selfie na wysokich klifach, wybrzeża lub najwyższych budynkach w mieście - Internet jest pełen obrazków, także o takich co jednak się poślizgnęli i spadli.

Do poziomu "ekologicznego" dostrajają się oczywiście powoli zwolennicy energetyki konwencjonalnej. Spoty propagandowe o dostosowaniu się Polski do nowej polityki klimatycznej jakoś nie do końca przekonują wobec pro-węglowych deklaracji Ministerstwa Energetyki i zaskakujących wszystkich propozycji wykasowania lądowych wiatraków po 2030 w nowej strategii polityki energetycznej.

COP 24 więc niedługo i pomimo spadku temperatury na zewnątrz, można oczekiwać podgrzania atmosfery dyskusji. Tak więc może być i górnicza orkiestra w ekologicznym repertuarze i róże z węgla - wersje z antracytu, koksowego i energetycznego, oraz pokazy dobroczynnego wpływu CO2 na wzrost roślin. Z drugiej strony na pewno kubły zielonej (energia) i żółtej (słońce) farby wylewane na drogi, dywany w centrum konferencyjnym a jak się i uda to też na niektórych prelegentów. Oczekuję też na gołe panie, a pewnie też i gołych panów - biegających w proteście ekologicznym z wymalowywanymi zmianami klimatycznymi na pośladkach. I orkiestry górnicze jeszcze głośniejsze i ekologiczne ładowarki elektryczne podłączone do atrap elektrycznych samochodów, zasilane z atrap wiatraków kręcących się z użyciem energii z sąsiedniej węglowej elektrowni. Na koniec kolejne ataki na kominy (chłodnie) i w ogóle wszystkie budynki górnicze w mieście Katowice i spektakularne pokazy, kto pierwszy straci przytomność wdychając spaliny z miejskiego autobusu. Na koniec wielki bankiet i "pokojowa" walka 20 tysięcy delegatów na kluski śląskie (i nowa tradycja COP).

W tych oparach ekologiczno-węglowego absurdu, nagle widać światło w tunelu dla zwolenników paliw kopalnych. Oto zupełnie niespodziewanie festiwal młodzieżowej Eurowizji wygrywa Polska i fajna piosenka niesłychanie sympatycznej dziewczyny ...nomen omen .... Roksany Węgiel. Przypadek? Nie sądzę .... Więc być może ... w telewizji pojawią się żółte i czerwone paski banerów w wiadomościach z nowym pseudonimem artystycznym (Coal Girl). To będzie hit i chyba decydująca odpowiedź dla siedzących na kominach (chłodniach). Już widzę oczami wyobraźni Roksanę ubraną w czarno-antracytowy strój (występowała na Eurowizji w śnieżnobiałym, ale to się poprawi) z wybuchającymi iskrami za plecami i wielkie kominy (realne) z dymami w tle - śpiewającą wersy swojego przeboju:

" Będę sobą nawet jeśli świat wymyślił dla mnie inny plan"

Tak więc na COP 24! Rozpoczynajmy merytoryczna dyskusję! Na kominy (chłodnie), po kluski śląskie i puszczamy muzykę. Powodzenia!!!

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: zgryźliwy 27.11.2018r. 10:41
Jest to symboliczny symbol głupoty zielonych. Mają świadomość ekologiczną na poziomie roku 1950 i ona każe im atakować duży przemysł. I z tego powodu mamy 5800 MW wiatraków ... i dalej oddychamy smogiem. Żaden z zielonych nie potrafi powiedzieć ojcu lub matce lub sąsiadowi, że trzeba zlikwidować kopciucha i przejść na gaz. Pan Grzegorz Wiśniewski swego czasu relatywizował nawet skutki użycia swojego prywatnego kominka. Więcej dla walki o czyste powietrze zrobił jakiś pojedynczy, nie zrzeszony gostek, który oskarżył Zakopane o smog w powietrzu, niż cały Greenpeace przez 30 lat. Najłatwiej atakować przemysł, z czego jednak nic nie wyniknie, bo cóż może dać podniesienie sprawności odpylania z 99,5 na 99,8 % - tylko forsowanie kosztów. Kochani zieloni w roku 2018 atakujemy indywidualnych, lecz masowych spalaczy węgla. Bo teraz są groźniejsi od chłodni w Bełchatowie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Baca 29.11.2018r. 20:25
Ta chłodnia w Bełchatowie jest jednocześnie kominem spalin. Tak jest panowie w przypadku nowoczesnych bloków.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: KKK 30.11.2018r. 12:21
I tak i nie.
Odkrywki to nie tylko węgiel i jego spalanie, ale wszystko wokoło - odkrywki to dewastacja środowiska na gigantyczną skalę, a kamienny to szereg biznesików wokoło wydobycia surowca dla EC, które czerpią zyski m.in. ze sprzedaży śmieciowego paliwa dla gospodarstw domowych
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE