ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Energa w klastrach energii szuka pomysłów na rozwój OZE
27.11.2018r. 17:32

Współczesnemu kształtowi i przyszłości klastrów energii poświęcona była konferencja "Klastry energii: pomysł na OZE", która odbyła się w Gdańsku na Stadionie Energa. Organizatorowi, Enerdze Obrotowi, zależało na stworzeniu platformy wymiany teoretycznej wiedzy i praktycznych doświadczeń. W tym celu zaproszeni zostali reprezentanci m.in. Ministerstwa Energii, dwóch działających na terenie działania Energi klastrów czy firmy zajmującej się profesjonalnymi usługami z zakresu efektywności energetycznej.

Klastry energii to forma partnerstw publiczno-prywatnych, obejmujących swoim terenem co najmniej 5 gmin. Służą poprawie efektywności energetycznej i stanu środowiska naturalnego. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, w tym odnawialnych źródeł energii. Są też odpowiedzią na nabierającą dynamizmu energetykę rozproszoną, czyli taką, w której energetyka zawodowa równoważona jest przez małe, indywidualne źródła wytwórcze, niekiedy znajdujące się na poziomie pojedynczego domu korzystającego z zasilania OZE. Członkami klastrów mogą być samorządy, instytucje publiczne (np. uczelnie), firmy i przedsiębiorstwa, ale też klienci indywidualni.

Współczesnemu kształtowi i przyszłości tych projektów poświęcona została konferencja "Klastry energii: pomysł na OZE", która odbyła się w Gdańsku na Stadionie Energa. Organizatorowi, Enerdze Obrotowi, zależało na stworzeniu platformy wymiany teoretycznej wiedzy i praktycznych doświadczeń. W tym celu zaproszeni zostali reprezentanci m.in. Ministerstwa Energii, dwóch działających na terenie działania Energi klastrów czy firmy zajmującej się profesjonalnymi usługami z zakresu efektywności energetycznej.

- Jako wiodący sprzedawca energii chcieliśmy podzielić się naszym doświadczeniem z innymi. Zależy nam na tym, aby systematycznie zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Polaków i dbać o czystsze powietrze. Mamy szeroką wiedzę na temat zrównoważonego zarządzania zużyciem energii elektrycznej oraz energetyki prosumenckiej, dlatego chcemy nieustannie poszerzać świadomość w zakresie korzyści wynikających z funkcjonowania klastrów energii - mówi Dariusz Falkiewicz, prezes zarządu Energi Obrotu.

Eksperci Grupy Energa przedstawili ofertę biznesową dla klastrów energetycznych, obejmującą m.in. audyty efektywności energetycznej, wizualizację profilu zużycia, DSR (ang. demand-side-response, czyli refundację redukcji zużycia na żądanie) czy szeroko zakrojone usługi projektowe. Omówili produkty dla klienta indywidualnego, który chciałby zostać tzw. prosumentem, produkującym energię elektryczną na własne potrzeby. Szczególną uwagę poświęcili planowanej od początku przyszłego roku kompleksowej ofercie fotowoltaiki (od wizji lokalnych i projektów po sam montaż) dla klienta indywidualnego. Podzielili się też specjalistyczną wiedzą na temat dostępnych na rynku rozwiązań OZE (m.in. układy kogeneracyjne, mikrobiogazownie czy ogniwa paliwowe).

- Jakie korzyści oferty naszej grupy mogą przynieść klastrom energii? Niższe opłaty za energię, optymalizację doboru dostaw energii i paliw czy długofalową strategię zarządzania gospodarką energetyczną - opowiada Mirosław Zakrzewski, kierownik Działu Efektywności Energetycznej Energi Obrotu.

Reprezentanci klastrów ze Słupska i Turka - Andrzej Wójtowicz i Mirosław Broniszewski - opowiedzieli o idei powstania klastrów na swoich terenach i korzyściach dla środowiska wynikających z zastosowania takich rozwiązań, jak źródła odnawialne (od wiatru, przez fotowoltaikę po biogaz i kogenerację). Podkreślali też oszczędności w kosztach energii oraz działania doradcze i wspierające, jakie w ramach klastrów realizować mogą samorządy, a także przedstawili plany dalszego rozwoju swoich projektów, budowy nowych mocy wytwórczych i wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

- Ta konferencja świadczy o tym, że Energa wykazuje daleko idącą chęć i gotowość do pomocy tym, którzy stykają się z problematyką energetyki odnawialnej i rozproszonej - podkreśla Mirosław Broniszewski, wójt gminy Przykona, członka Turkowskiego Klastra Energii "Czysta Energia".

Spółki Grupy Energa są obecnie partnerami dwóch klastrów energii - Turkowskiego Klastra Energii "Czysta Energia" oraz Żerkowskiego Klastra Energii. Jednym z celów zorganizowanej w Gdańsku konferencji było zbudowanie kontaktów i platformy porozumienia z potencjalnymi partnerami, którzy mogą współuczestniczyć w kolejnych tego typu przedsięwzięciach.

Energa

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE