ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Nowa formuła przetargu na usługi DSR w Programie Bieżącym Uproszczonym
28.11.2018r. 13:43

Polskie Sieci Elektroenergetyczne 31 października br. uruchomiły postępowanie publiczne w trybie przetargu na świadczenie usługi redukcji zapotrzebowania na polecenie OSP: Program Bieżący Uproszczony (DSR PBU) na okres: 1 kwietnia 2019 r. - 31 grudnia 2019 r.

Nowy Program DSR PBU bazuje na Programie Bieżącym, jednak jego formuła jest prostsza i pozbawiona wielu barier i ryzyk. Uczestnikiem usługi DSR może być każdy podmiot posiadający zdolności redukcji lub przesunięcia zapotrzebowania energii elektrycznej, przyłączony do sieci elektroenergetycznej i pozytywnie zweryfikowany przez operatora systemu, do którego jest przyłączony (np. zakłady produkcyjne, biurowce, sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe

W ramach usługi DSR (Demand Side Response) w PBU - tak, jak w przypadku innych programów DSR - odbiorcy energii otrzymają wynagrodzenie za zredukowanie swojego zużycia energii na wezwanie OSP. Poza uproszczeniem sposobu wyznaczania profilu bazowego oraz zniesieniem kar umownych za niewykonanie usługi, wydłużono okres od aktywacji do realizacji redukcji. Dodatkowo PSE S.A. wprowadziły w DSR PBU parametr lokalizacyjny i zmniejszyły dolną granicę mocy redukcji do 1 MW, która umożliwia zawarcie umowy bezpośrednio z PSE S.A.

Świadczenie usługi DSR może odbywać się na certyfikowanych zasobach odbiorczych (ORed - obiektach redukcji). Certyfikacja następuje w dwojaki sposób:
  • automatycznie, tj. bez składania wniosku przez odbiorcę (tzw. tryb podstawowy);
  • na wniosek, jeżeli automatyczna certyfikacja nie obejmuje danego odbiorcy (tzw. tryb dodatkowy).
Instrukcja dla odbiorcy dotyczącą certyfikacji w trybie podstawowym dostępna jest na stronie https://www.pse.pl/dokumenty-dsr.

Szczegóły dotyczące postępowania przetargowego dostępne są na platformie zakupowej PSE S.A.: https://przetargi.pse.pl/, natomiast informacje dotyczące usług DSR znajdują się na stronie http://dsr.pse.pl.

Potencjalni Wykonawcy, którzy chcą wziąć udział w postępowaniu powinni składać oferty za pomocą Platformy Zakupowej do 10 grudnia 2018 r. do godz. 11:45.

UWAGA:
Potencjalni Wykonawcy w postępowaniu na DSR PBU zobowiązani są do składania Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ), oferty lub wniosku podpisanych kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Podpis musi zostać wystawiony przez dostawcę kwalifikowanej usługi zaufania, będącego podmiotem świadczącym usługi certyfikacji.

Instrukcje dotyczące wypełniania i składania Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia są dostępne na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych (należy je stosować odpowiednio wraz z postanowieniami zawartymi w dokumentacji postępowania o udzielenie zamówienia publicznego):

1) Instrukcja składania JEDZ za pośrednictwem poczty elektronicznej https://www.uzp.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0025/36196/Instrukcja-skladania-JEDZ-elektronicznie.pdf
2) Instrukcja wypełniania Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia JEDZ https://www.uzp.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0015/32415/Instrukcja-wypelniania-JEDZ-ESPD.pdf

PSE S.A. jako Operator Systemu Przesyłowego Elektroenergetycznego, realizują obowiązki wynikające z ustawy - Prawo energetyczne m.in. w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania KSE i bilansowania systemu elektroenergetycznego oraz zakupu usług systemowych. Ryzyko wystąpienia trudnej sytuacji bilansowej w KSE, w szczególności w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną, jest neutralizowane przez OSP poprzez wykorzystywanie dostępnych narzędzi, w tym usługi redukcji zapotrzebowania na polecenie OSP (tzw. DSR), polegającej na zmniejszeniu poboru mocy przez odbiorców energii elektrycznej w wybranych godzinach. Aby zwiększyć efektywność wykorzystania potencjału DSR, PSE S.A. opracowały i wdrożyły nowy model Interwencyjnych usług DSR, aktywizując stronę popytową i rozszerzając wachlarz uczestników.
PSE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE