ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE wstępne zainteresowana kupnem wszystkich udziałów w spółce jądrowej
28.11.2018r. 22:31 28.11.2018r. 13:54

Zarząd Polskiej Grupy Energetyczna 28 listopada 2018 r. wyraził wstępne zainteresowanie nabyciem wszystkich udziałów w spółce PGE EJ1 - podała PGE w komunikacie.

PGE EJ1 to spółka odpowiedzialna za przygotowanie i realizację inwestycji budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Polsce.

Jak uzasadnia PGE jego celem jest restrukturyzacja operacyjna i kosztowa spółki PGE EJ1 oraz integracja działalności w ramach Grupy PGE.

Jednocześnie PGE zastrzega, że realizacja transakcji będzie możliwa po przeprowadzeniu wyceny przez niezależnego doradcę oraz uzyskaniu zgód korporacyjnych przez wszystkie zaangażowane podmioty. Aktualnie PGE jest posiadaczem 70 proc. udziałów w spółce PGE EJ1, pozostałe udziały (po10 proc.) należą do Enei, KGHM-u oraz Taurona.

Spółka PGE EJ1 została zarejestrowana w 28 stycznia 2010 r. W kwietniu 2015 roku umowę kupna od PGE Polskiej Grupy Energetycznej udziałów PGE EJ 1 zawarły Enea, KGHM Polska Miedź oraz Tauron Polska Energia.
Opublikowany 23 listopada projekt Polityki Energetycznej Państwa zakłada, że począwszy od 2033 roku w Polsce powstawać będzie co dwa lata nowy blok jądrowy. W sumie ma powstać 6 bloków o mocy 6-9 GW.

Analitycy sceptycznie ocenili projekt polityki energetycznej i prawdopodobieństwo jej realizacji w zaproponowanym kształcie, wskazując m.in. na brak szczegółów w sprawie modelu finansowania elektrowni jądrowej.

Po opublikowaniu komunikatu o planach PGE odnośnie jądrowej spółki, około godz. 14.05, kurs PGE spada o 5,1 proc. Notowania Tauronu rosną o 0,9 proc., Enei idą w dół o 0,9 proc., a kurs KGHM rośnie o 2,3 proc.

Cytowany przez "Puls Biznesu" Kamil Kliszcz, analityk mBanku interpretuje spadek kursu PGE jako reakcję inwestorów na przypomnienie im, że na horyzoncie rysuje się kosztowna inwestycja. Według szacunków, które znalazły się w PEP, koszt budowy sześciu bloków jądrowych, o mocy 1-1,5 GW każdy, można szacować na 20 mln zł na każdy MW mocy, co daje to łączne nakłady na poziomie 120-180 mld zł. Kamil Kliszcz zwraca też uwagę, że wykup udziałów w PGE EJ1 nie określa jeszcze struktury finansowania ewentualnej inwestycji.Gazeta przypomina z kolei, że na początku listopada przyleciał do Polski z oficjalną wizytą Rick Perry, amerykański sekretarzds. energii, który z Krzysztofem Tchórzewskim, ministrem energii, rozmawiał m.in. o energetyce jądrowej.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: xdre 28.11.2018r. 22:32
czekamy na marzec kiedy wr óci Otwock a za nim kolejne
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 29.11.2018r. 10:27
Bardzo dobrze - pewnie dokładnie policzyli i wyszło ,że w długim okresie czasu EJ sa opłacalne. Tego typu inwestycje... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Rejon Otwock 04.12.2018r. 23:48
związkowcy czekają na reon owto stanowisko dyrektora zaklepane byle szybciej
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE