ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zgorzelecki klaster energii wybuduje 46 farm PV
30.11.2018r. 15:41

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, dzięki przeprowadzonej w tym miesiącu aukcji, w okolicach Zgorzelca powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy 46 MW. Będą to już kolejne farmy PV w tym regionie. Wcześniej elektrownie PV koło Zgorzelca dzięki poprzednim aukcjom postawił chiński inwestor ReneSola.

W ramach aukcji dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, której wyniki Urząd Regulacji Energetyki podał w tym tygodniu, członkowie Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej "ZKlaster" złożyli skutecznie oferty na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 46 MW, co stanowi niemal 1/10 wszystkich ofert objętych wsparciem w tej aukcji.

- Podczas, gdy większość polskich klastrów energii jest wciąż w fazie planowania, "Zklaster" jest pewnego rodzaju ewenementem, ponieważ w ramach naszej struktury skupiliśmy podmioty będące w posiadaniu projektów OZE już w pełni gotowych do realizacji. Potwierdzeniem tego jest zwycięstwo tych podmiotów w aukcji zorganizowanej przez URE w połowie listopada br. 46 MW w nowych źródłąch fotowoltaicznych, skupionych na obszarze jednego powiatu, z gwarancją ceny energii, gotowych do budowy w okresie nieprzekraczającym jednego roku, to coś wyjątkowego w skali całego kraju - komentuje prezes Zgorzeleckiego Klastra Energii Albert Gryszczuk.

Zgorzelecki klaster pracuje również nad rozwiązaniem, które umożliwi dystrybucję energii produkowanej przez te farmy fotowoltaiczne.

W ramach "Zklastra" funkcjonuje pierwsza w Polsce klastrowa spółka dystrybucyjna z koncesją na obrót i dystrybucję energii elektrycznej. Spółka posiada własną sieć dystrybucyjną oraz jest przygotowana do przyłączenia źródeł PV o łącznej mocy 55 MW.

Dzięki klastrowi energii podmioty, które właśnie wygrały aukcję, będą miały techniczną możliwość sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej.

Harmonogram realizacji inwestycji zamyka się już w 2020 r.
- W ramach struktury "Zklastra" szykujemy kolejne inwestycje z zakresu OZE. Jest to co najmniej 200 MW mocy wytwórczej. Sądzę, że inne klastry energii też będą przygotowywać i realizować swoje projekty. Nie wiem, czy uda się uzyskać podobną skalę. Jestem natomiast przekonany, że w każdym dobrze zaplanowanym klastrze energii jest potencjał do budowy nowych źródeł OZE i uzyskania realnych korzyści z ich eksploatacji - dodaje Albert Gryszczuk.

W aukcji oznaczonej jako AZ/9/2018, która odbyła się 15 listopada i w której można było składać oferty na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW, wygrały 554 oferty złożone przez 251 wytwórców.

Minimalna cena, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 288,99 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 364,99 zł/MWh.

W sumie sprzedano 8 169 917,016 MWh energii elektrycznej na łączną wartość 2 878 556 631,19 zł. Tymczasem zgodnie z założeniami tej aukcji maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji przez wytwórców zlokalizowanych w Polsce, wynosiła 16 065 000 MWh oraz 6 243 300 000 zł.

Kolejna aukcja dla inwestorów planujących budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW ma się odbyć w przyszłym roku. Jednak dotąd nie określono jej założeń oraz terminu.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Energetyk 50 30.11.2018r. 18:06
Powodzenia i spełnienia planów finansowych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wilek 30.11.2018r. 23:21
Ciekawe jak Tauron przyłaczy te 46 MW. Zapewne znowu jakiś RSik albo dwa i prawie 50 pól SN. I niech te megawaty... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE