ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Wyhamowanie zwyżek cen ropy w oczekiwaniu na spotkanie OPEC
05.12.2018r. 10:00

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Przez większość wczorajszej sesji notowania ropy naftowej pięły się w górę. Niemniej, ostatnie godziny przyniosły pogorszenie nastrojów i zakończenie całej sesji na minusie. Mieszane nastroje inwestorów na rynku tego surowca są związane z niepewnością dotyczącą rezultatów czwartkowego spotkania OPEC w Wiedniu.

W tym tygodniu dały o sobie mocniej znać wewnętrzne podziały w kartelu. Zapowiedzi wyjścia z OPEC przez Katar, brak chęci dołączenia do jakichkolwiek cięć produkcji przez Iran - to tylko niektóre wyzwania, z którymi kartel musi sobie poradzić. Jednak na rynku pojawiają się informacje o tym, że Arabia Saudyjska prowadzi liczne rozmowy z przedstawicielami innych krajów OPEC, zmierzające ku wypracowaniu wspólnych działań zmierzających ku stabilizacji cen ropy. Prawdopodobnie przyjmą one formę solidarnego cięcia wydobycia ropy naftowej o co najmniej 1,3 mln baryłek dziennie.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Arabia Saudyjska w ostatnim czasie znalazła się między politycznym młotem a kowadłem. Z jednej strony, kraj ten dba o relacje ze Stanami Zjednoczonymi (które zresztą przymknęły oko na zabójstwo dziennikarza Jamala Khashoggi). Donald Trump wzywał Saudyjczyków do zwiększania produkcji ropy w tym roku w celu obniżenia cen surowca. Z drugiej strony, USA nieprzyjemnie zaskoczyły Arabię Saudyjską udzieleniem wyjątków od zakazu handlu z Iranem aż ośmiu krajom. W tym kontekście ropy naftowej na świecie z powrotem zaczęło być za dużo i pojawiła się potrzeba ograniczania wydobycia.

Według nieoficjalnych doniesień z OPEC i Rosji, cytowanych przez agencję Reuters, Saudyjczycy mają jednak pewien problem z przekonaniem Rosji do dołączenia do cięć produkcji. Rosjanie już wcześniej deklarowali chęć długoterminowej współpracy z kartelem - w ramach kontynuacji porozumienia naftowego - jednak nie chcą teraz ciąć produkcji o sugerowane przez Saudyjczyków 250-300 tys. baryłek dziennie, lecz raczej o około 140 tys. baryłek dziennie. Niemniej, już sam fakt, że Rosjanie są gotowi do ograniczenia produkcji, jest pozytywnym sygnałem.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE