ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Amerykańskie firmy współpracują przy budowie instalacji do produkcji paliwa jądrowego TRISO
05.12.2018r. 12:09

Centrus Energy Corp i X-energy mają wspólnie zaprojektować instalację do produkcji zaawansowanych paliw jądrowych wykorzystujących technologię opracowaną przez X-energy.

Nowa umowa o współpracy jest kontynuacją wcześniejszego porozumienia ramowego z roku 2017 w sprawie budowy zakładów produkcji paliwa TRISO przeznaczonego dla reaktora Xe-100 zaprojektowanego przez firmę X-energy oraz dla innych zaawansowanych reaktorów jądrowych.

Zgodnie z zawartą umową Centrus dostarczy X-energy specjalistyczną wiedzę techniczną i swoje zasoby w celu opracowania wstępnego projektu obiektu, w tym szczegółowych analiz bezpieczeństwa krytyczności, zaprojektowania infrastruktury i systemów zasilania instalacji, a także weźmie udział w pracach nad przygotowaniem wniosku o pozwolenie na jego budowę. Centrus zapewni również X-energy przestrzeń produkcyjną w swoim Centrum Technologii i Produkcji w Oak Ridge, Tennessee.

"Dostrzegamy duże perspektywy komercyjne i wierzymy, że zaawansowane paliwo TRISO, które będzie produkowane w tym obiekcie, zaoferuje atrakcyjne i konkurencyjne rozwiązanie do zasilania zaawansowanych reaktorów na całym świecie" - stwierdził Daniel Poneman, prezes i dyrektor operacyjny firmy Centrus.

Pete Pappano, wiceprezes ds. produkcji paliw X-energy powiedział, że dotychczasowa współpraca pomiędzy firmami zaowocowała już opracowaniem koncepcji nowego zakładu produkcji paliwa TRISO-X Fuel Fabrication
Facility.
Dzięki tej nowej umowie X-energy i Centrus zamierzają ukończyć projekt zakładów TRISO-X, co pozwoli tym firmom zdobyć pozycję liderów w sektorze paliwa jądrowego o podwyższonej zawartości niskowzbogaconego uranu (high-assay low enriched uranium - HALEU), przeznaczonego dla zaawansowanych reaktorów jądrowych oraz paliwa o zwiększonej odporności na awarie (accident-tolerant fuel - ATF) dla floty działających lekkowodnych reaktorów energetycznych.

Xe-100 jest modułowym reaktorem wysokotemperaturowym chłodzonym gazem z rdzeniem usypanym (pebble bed high temperature gas cooled reactor) o mocy 75 MWe (200 MWt), który X-energy planuje instalować w standardowym obiekcie składającym się z czterech modułów o sumarycznej mocy około 300 MWe. Stosowane ma być w nim zaawansowane paliwo izotropowe trójwarstwowe (TRISO) z oksywęglika uranu (UCO). Każda granula TRISO zbudowana jest z jądra z materiału rozszczepialnego w postaci wzbogaconego oksywęglika uranu otoczonego warstwami spieczonego węgla i weglika krzemu. Warstwy te zapewniają każdej cząstce własny niezależny system zabezpieczający przed uwolnieniem materiału radioaktywnego, natomiast grafit otaczający cząstki pełni rolę moderatora. Taka konstrukcja paliwa uniemożliwia jego stopienie w przypadku awarii układu chłodzenia reaktora.

X-energy z powodzeniem wyprodukowała pierwsze kule paliwowe z naturalnego (niewzbogaconego) uranu w pilotażowym zakładzie paliwowym w Oak Ridge National Laboratory. Firma na początku bieżącego roku otrzymała wsparcie finasowe ze strony Departamentu Energii (DOE) w wysokości 4,5 miliona USD na zaprojektowanie obiektu do produkcji paliwa w technologii UCO TRISO na skalę przemysłową i do połowy 2021 r. ma złożyć wniosek o zezwolenie na jego budowę do amerykańskiej Komisji Nadzoru Jądrowego. Rozpoczęcie produkcji paliwa w zakładach TRISO-X ma nastąpić do roku 2025.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE