ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zmiany w systemie wsparcia dla wiatru i fotowoltaiki w Niemczech
05.12.2018r. 12:56

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, niemiecki parlament przegłosował zmiany w programie wsparcia energetyki odnawialnej. Na dodatkowe aukcje mogą liczyć inwestorzy planujący budowę większych farm fotowoltaicznych i wiatrowych, w tym farm wiatrowych na morzu. Z kolei dla mniejszych elektrowni PV przewidziano ograniczenie gwarantowanych stawek za energię.

Parlament Niemiec zatwierdził propozycję przedłożoną przez rząd Angeli Merkel, zgodne z którą w latach 2019-20 miałyby się odbyć dodatkowe aukcje, dzięki którym na podstawie aukcji przeprowadzonych w każdym roku miałyby powstać elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne o mocy po 4 GW. Bundestag zdecydował jednak, że takie dodatkowe aukcje odbędą się jeszcze w roku 2021.

Federalna agencja Bundesnetzagentur przeprowadzi te aukcje równolegle z dotychczas zaplanowanymi aukcjami, w których w przyszłym i kolejnym roku ma być udostępniany potencjał po 6 GW.

Berlin chce w ten sposób ograniczyć emisyjność gospodarki Niemiec. Wcześniej rząd Angeli Merkel musiał przyznać, że Niemcy nie zrealizują przyjętego celu ograniczenia emisji CO2 do roku 2020 (założono redukcję o 40 proc. w porównaniu z poziomem emisji z 1990 r.)

Potencjał OZE uruchomiony tylko dzięki dodatkowym aukcjom przeprowadzonym w latach 2019-20 miałby się przełożyć na ograniczenie emisji CO2 o 8-10 mln ton rocznie.

Informując o specjalnych aukcjach, rząd Niemiec potwierdził przyjęty wcześniej cel zwiększenia udziału zielonej energii w krajowym miksie elektroenergetycznym do 65 proc. do roku 2030 w stosunku do poziomu ponad 36 proc. osiągniętego w pierwszej połowie tego roku.

Niższe taryfy dla fotowoltaiki

Niemiecki parlament przyjął też redukcję taryf gwarantowanych dla nowych, dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 40 kW do 750 kW (dla większych instalacji przewiduje się wsparcie w systemie aukcyjnym).

Bundestag złagodził jednak cięcia taryf gwarantowanych (feed-in tariffs, FiT) zaproponowane wcześniej przez rząd, który postulował zmniejszenie stawek FiT dla dachowych systemów fotowoltaicznych średnio o 11 proc., do 0,089 EUR/kWh, czyli poziomu wsparcia, z którego korzystają inwestorzy uruchamiający mniejsze, instalacje PV na gruncie.

Tymczasem zgodnie z wdrożonym wcześniej systemem redukcji FiT dla nowych instalacji, w przypadku osiągnięcia założonego tempa rozwoju potencjału fotowoltaiki w Niemczech, taryfy gwarantowane dla większych, dachowych instalacji fotowoltaicznych oddawanych do użytku w tym miesiącu zostaną zmniejszone do 0,1047 EUR/kWh, a w kolejnym do 0,1036 EUR/kWh.

Więcej energii z offshore

W ramach przyjętych w piątek reform niemiecki parlament zdecydował również o podniesieniu poprzeczki w morskiej energetyce wiatrowej, w której do 2030 r. ma powstać 20 GW, czyli o 5 GW więcej niż planowano wcześniej.
Do końca ubiegłego roku Niemcy postawili już morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 5,3 GW, a do tej pory przeprowadzono dwie pierwsze aukcje mające skutkować budową kolejnych farm wiatrowych na morzu, ale już w nowym mechanizmie rozliczeń, w którym operatorzy morskich wiatraków będą wynagradzani premią ponad cenę energii sprzedanej na rynku, dopełniającą cenę, którą zaoferowali w aukcji.

W przeprowadzonej w tym roku, drugiej niemieckiej aukcji dla offshore średnia dla zwycięskich ofert wyniosła 46,6 EUR/MWh, a więc była znacznie wyższa niż osiągnięta w ubiegłorocznej aukcji, którą zdominowały oferty na 0 EUR/MWh. Najwyższa z zaakceptowanych ofert dotyczyła sprzedaży energii za 98,3 EUR/MWh.

Kolejne aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech mają odbyć się dopiero w 2021 r. i będą dotyczyć projektów mających powstać po 2026 r. Do tych aukcji niemieckie władze mają same przygotować projekty i następnie zaprosić inwestorów do ich wylicytowania.

Więcej o efektach dotychczasowych aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech w artykule: Druga aukcja dla offshore w Niemczech. Połowa wiatraków stanie na Bałtyku.

Niemiecki system wsparcia dla offshore czeka też reforma w zakresie rozliczania kosztów budowy infrastruktury przesyłajacej energię do lądowego systemu energetycznego. Więcej na ten temat w artykule: KE zgodziła się na ulgi w niemieckim systemie wsparcia offshore.

Coraz bliżej 40 proc.

Jak wynika z ostatnich danych federalnego, branżowego stowarzyszenia Bundesverband der Energie und Wasserwirtschaft (BDEW), w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku udział OZE w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł do 38 proc., w tym udział energetyki wiatrowej wyniósł 17 proc. (w tym 3 proc. na morzu), udział fotowoltaiki wyniósł 9 proc., energetyki biomasowej 8 proc., a energetyki wodnej 3 proc.

Wynik OZE za pierwsze trzy kwartały 2018 r. jest o 3 pkt proc. lepszy od osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku, a w trzech miesiącach br. - w styczniu, kwietniu i maju - ze źródeł odnawialnych Niemcy wyprodukowali nawet 43 proc. energii elektrycznej.

W tym roku szczególnie wzrosła rok do roku produkcja energii z fotowoltaiki. Niemieckie elektrownie PV w pierwszych trzech kwartałach wytworzyły w sumie 41 TWh energii elektrycznej, czyli o 16 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 r. Niemieckie wiatraki wyprodukowały o 13 proc. więcej, dostarczając 63 TWh.

W sumie w okresie od stycznia do końca września br. energetyka odnawialna w Niemczech wytworzyła 170 TWh energii elektrycznej wobec 155 TWh wyprodukowanych w analogicznym okresie 2017 r.. Nieco więcej, bo 172 TWh wytworzyły niemieckie elektrownie węglowe, natomiast elektrownie gazowe dołożyły 59 TWh.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE