ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Wyczekiwanie na potencjalne cięcie produkcji ropy w OPEC
06.12.2018r. 09:55

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po mocnym, wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wpadły w konsolidację w ostatnich dniach. Wynika to z faktu, że optymizm po spotkaniu G20 zdążył się już ulotnić, tymczasem inwestorzy wypatrują rezultatów dzisiejszego spotkania państw OPEC w Wiedniu.

Spotkanie to jest wyjątkowo istotne dla kształtowania się cen ropy naftowej, zwłaszcza w kontekście ostatniego gwałtownego spadku notowań tego surowca. Inwestorzy liczą na to, że państwa OPEC zobowiążą się do solidarnego cięcia produkcji ropy i, tym samym, oddalą widmo dalszych spadków cen ropy, a może wręcz pomogą cenom ropy w wyraźniejszym odbiciu w górę.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Wiele wskazuje na to, że porozumienie w tej kwestii zostanie osiągnięte i, według różnych doniesień, całkowite cięcie produkcji może znaleźć się gdzieś w przedziale 1,0-1,4 mln baryłek dziennie. W ostatnich tygodniach Arabia Saudyjska konsultowała się z różnymi krajami kartelu - nie wszystkie entuzjastycznie podchodzą do cięć, a niektóre otwarcie oceniają, że nie mogą sobie na cięcia pozwolić (sygnalizował to Iran). Jednak nawet jeśli niektóre kraje OPEC zostaną z ograniczeń produkcji wyłączone, to i tak cięcie produkcji ropy w OPEC byłoby pozytywnym sygnałem dla cen ropy.

Tymczasem przeciwnikami tego typu działań kartelu są Amerykanie. Prezydent Donald Trump wywarł dodatkową presję na OPEC w swoim stylu, a więc za pomocą tweeta. Trump wyraził w nim nadzieję, że kartel nie zdecyduje się na ograniczenie wydobycia i nie pozwoli na wzrost cen ropy naftowej. Niemniej, Arabia Saudyjska zdaje się tej presji zbytnio nie ulegać, więc szanse na cięcie są spore.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE