ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister energii wystąpi do szefów RN spółek energetycznych o zbadanie poziomu kosztów
06.12.2018r. 12:37 06.12.2018r. 10:14

Wystąpienie do przewodniczących rad nadzorczych koncernów energetycznych, w celu przygotowania audytu kosztów i wprowadzenia nadzwyczajnych procedur oszczędnościowych, by sprowadzić ceny energii dla samorządów (JST) i firm do minimum - zapowiedział w czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski odpowiadał w Sejmie na pytanie Mirosława Pampucha (N) w sprawie skokowego - o 60-70 proc. - wzrostu cen energii elektrycznej w roku 2019 dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) i podmiotów gospodarczych oraz wpływu tych podwyżek na koszty życia obywateli.

"Jeśli chodzi o jednostki i większe przedsiębiorstwa, tutaj ceny prezes URE nie wyznacza i jest to cena na styku sprzedawcy i samorządów. Chciałbym tylko podać, że rzeczywiście zauważamy, że te ceny są wysokie. I nie tylko w stosunku do samorządów, ale i do części dużych przedsiębiorstw" - przyznał minister.

"I z tego tytułu przygotowuję w tej chwili wystąpienie - korzystając z prawa większościowego akcjonariusza - do przewodniczących rad nadzorczych z prośbą o to, żeby dokonali audytu kosztów w kierunku wprowadzenia nadzwyczajnych procedur oszczędnościowych w przedsiębiorstwach celem sprowadzenia tych cen do minimum, na tyle, na ile można" - zapowiedział Tchórzewski.

Poinformował, że takie działanie jest możliwe z punktu widzenia praw większościowego akcjonariusza. Zaznaczył, że w tym przypadku mamy do czynienia z korporacjami, które są spółkami giełdowymi o bardzo mieszanym akcjonariacie.

"I nie jest nasza winą, że one zostały urynkowione i są notowane na giełdzie, stąd Skarb Państwa nie ma tutaj głosu. Chodzi o to, że tylko w ten sposób możemy korzystać i mam nadzieję, że w ciągu roku te ceny się jeszcze zmienią" - powiedział.

Dodał, że "to jest kwestia też odpowiednich urzędów i pilnowania". "Jako minister energii nakazać nie mogę, ale zwracam się do przewodniczących rad nadzorczych o dokładne zbadanie poziomu kosztów i tego, dlaczego takie ceny są, a nie inne" - mówił.

Wystąpienie sejmowe ministra Krzysztofa Tchórzewskiego w sprawie cen energii (cz. 1)


Odnosząc się do cen energii dla gospodarstw domowych Tchórzewski poinformował, że ostatnio w resorcie trwały intensywne prace na temat rekompensat. Wyjaśnił, że przede wszystkim należy odróżnić ceny energii elektrycznej w hurcie od opłat za energię elektryczną, które ponoszą odbiorcy. "Brak odróżnienia tych dwóch wielkości prowadzi często w przestrzeni publicznej do błędnych wniosków, że rachunki wzrosną o 60, czy 70 proc. a to nie jest prawda. Cena energii elektrycznej jest jedną ze składowych rachunku za energię elektryczną" - mówił.

W rachunku tym są bowiem też koszty dystrybucji, akcyza i VAT. Minister wyjaśnił, że w rachunkach gospodarstw domowych ceny energii stanowią ok. 50 proc. kosztów. Dlatego zmiana procentowa ceny energii nie przekłada się w proporcji jeden do jednego na wzrost rachunku płaconego przez odbiorców. Tchórzewski tłumaczył, że jeżeli cena energii wzrośnie o 5 proc., to rachunek będzie wyższy o 2,5 proc.
Minister przyznał, że w II i III kwartale tego roku zaobserwowano w całej Europie wzrost cen energii na giełdach. "W Polsce wystąpił jeden z mniejszych w całej Europie wzrostów cen na giełdzie" - podkreślił.

Podał, że licząc wrzesień br. do września 2017 cena tony węgla wzrosła o 14 proc. i wyniosła 237 zł za tonę. "W tym samym czasie liczony w złotych na megawatogodzinę gaz na rynku spotowym wzrósł (...) o 45 proc. Ceny praw do emisji w tym czasie wzrosły o około 250-300 proc. zielone certyfikaty o ok. 150 proc. Energia elektryczna na rynku spotowym (...) wzrost o prawie 50 proc." - mówił Tchórzewski.

Podobny wzrost o ok. 50 proc. dotyczył energii elektrycznej sprzedawanej na 2019 r., a ropa podrożała o ok. 47 proc. Tchórzewski podkreślił, że jeżeli popatrzy się na węgiel na rok 2018 i 2019 to w Polsce ceny węgla są najniższe w Europie i jedne z niższych na świecie - dzięki długoterminowym kontraktom z energetyką, która pomogła w restrukturyzacji węgla kamiennego w Polsce.

Minister przestawił statystyki dotyczące miesięcznych wydatków polskich gospodarstw domowych na energię. Liczą się je liczbą miesięcznych rachunków za prąd, które może zapłacić rodzina za przeciętną pensję. Podał, że w 2012 r. rodzina mogła zapłacić 12 rachunków za pensję minimalną i 26 rachunków za pensję średnią. W roku 2015 było to odpowiednio: 12 i 26 rachunków, w 2016 r. - 13 i 28 rachunków, w 2017 r. - 14 i 29 rachunków, a w 2018 r. - 14 i 30 rachunków.

Zaznaczył, że w tych wyliczeniach nie są brane pod uwagę środki z 500+. "Niemniej jednak podejmujemy działania, żeby zmniejszyć te skutki i dla rodzin i dla małych i średnich przedsiębiorstw. Stąd ta praca nad rekompensatami. Dzisiaj ostatecznie nie mamy przesądzone, ile będziemy płacili za energię, dlatego że Urząd Regulacji Energetyki dopiero 15-go (grudnia - PAP) odniesie się do wniosków składanych przez spółki, jeśli chodzi o propozycje związane ze stawkami za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, ale także tych wszystkich, którzy są podłączeni na niskim napięciu" - mówił.

"W takiej sytuacji, szczegółowe informacje, o ile to będzie, będzie wiadomo po decyzji prezesa URE" - dodał.

Wystąpienie sejmowe ministra Krzysztofa Tchórzewskiego w sprawie cen energii (cz. 2)

Dodaj nowy Komentarze ( 27 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 27 )


Autor: Funkcjonariuszka 06.12.2018r. 10:24
Pensje i nadmiar biurokracji oraz pracowników z efektywnością 10%. Zbadałabym zlecenia zewnętrzne na PR-y, marketing i wszelkiego rodzaju doradztwo.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: radca 14.12.2018r. 17:39
W pewnym koncernie energetycznym z połednia Polski w szczególności.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mary 06.12.2018r. 11:48
Obudził się po trzech latach. A wystarczyło nie pozwolić na psucie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Orz 06.12.2018r. 12:10
Co za bąbel: Panie C02 i UE. Masz pan winnych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: RN 06.12.2018r. 12:30
dlaczego nie sprawdza kosztow stalych wytwarzania Enea PGE Tauron??????
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 06.12.2018r. 12:31
Tchórzewski już codziennie mówi co innego w sprawie podwyżek cen energii. Wczoraj stwierdził że tylko podwyżki rzędu 20-30% są uzasadnione i że URE sprawdzi wzrost cen energii dla samorządów i firm rzędu 60-70%.Ale dzisiaj mówi że URE nie może tego zrobić i dlatego on zwróci się do przewodniczących rad nadzorczych koncernów energetycznych aby zrobić audyty kosztów i wprowadzić nadzwyczajne procedury oszczędnościowe aby ceny energii obniżyć do minimum .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: hakon 06.12.2018r. 12:43
No to teraz Rady Nadzorcze i zarządy będę musiały się zdobyć na intelektualne łamańce, żeby nie wykazać, iż to nieodpowiedzialne decyzje rządu, którego Tchórzewski jest ministrem, spowodowały ten "skokowy wzrost" :-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Max 06.12.2018r. 13:13
Dla przypomnienia składowe fa za energię elektryczną:
• opłata abonamentowa - odzwierciedlająca koszty związane z odczytem układu pomiarowego i jego kontrolą;
• opłata sieciowa stała - odzwierciedla ponoszone przez operatora systemu dystrybucyjnego koszty utrzymania urządzeń energetycznych. Jej wysokość zależy od rodzaju układu pomiarowego zainstalowanego u klienta (jednofazowego lub trójfazowego);
• opłata sieciowa zmienna całodobowo - pochodna ilości zużytej energii, odzwierciedlająca koszty przesyłu energii za pomocą sieci elektroenergetycznej, w tym bilansowanie zapotrzebowania.
• opłata jakościowa - pochodna ilości zużytej energii, odzwierciedlająca utrzymywanie standardów jakości dostawy. Jej wysokość ustala operator systemu przesyłowego - Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA;
• opłata OZE - jest opłatą zmienną, zależną jednak od ilości zużytej energii i związana z zapewnieniem dostępności energii ze źródeł odnawialnych w krajowym systemie elektroenergetycznym. Opłata OZE obowiązuje od dnia 1 lipca 2016 r.
• opłata przejściowa - jest to opłata niezwiązana w jakikolwiek sposób z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa dystrybucyjnego i najogólniej mówiąc stanowi przychód wytwórców (elektrowni) mający na celu pokrycie kosztów rozwiązanych kredytów bankowych zaciągniętych wcześniej na rozbudowę mocy wytwórczych. Wyznacza ją Urząd Regulacji Energetyki na podstawie ustawy o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: tomasz 06.12.2018r. 18:16
To co wypisujesz dotyczy dystrybucji, a nie sprzedaży energii. Taryfy osd są jeszcze regulowane przez ure i nie ma wysokich wzrostów. Radzę zapoznać się z rynkiem energii zanim zacznie wypisywać się głupoty.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cieplik 06.12.2018r. 22:43
Tomuś nie piskaj nie bądź czereśniak , dobrze ci radzę ...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mniejszościowy Akcjonariat 14.12.2018r. 19:40
Panie Ministrze! To co robili przez ostatnie 3 lata w Radach Nadzorczych spółek energetycznych desygnowani przedstawiciele Ministra Energii mający przewagę w głosach? Jeździli i spali na spotkaniach za nasze pieniądze i nie wiedzieli, nie pisli raportów, ani nie głosowali za zadaniami premiowymi dla Zarządów i najwyższego Kierownictwa w sprawie kosztów w tym szczególnie nie pilnowali kosztów zaliczanych do Taryf? Działali na szkodę spółek i ich notowań giełdowych?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wojtek 06.12.2018r. 16:17
Powiem krótko, niech sp..a, czasy komuny już minęły. Jak chce nie wskrzesi "IRCHĘ". Kto pamięta tamte czasy to wie o co chodzi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eldo 06.12.2018r. 16:45
Proponuję ustalić że prąd jest po 100zl i kończmy zabawę w rynek energii. Spółki zdjąć. GPW i scalić w jedno i problemy znikną...na pewno tak będzie. Bierzmy przykład z Wenezueli tam zrobiono już taki eksperyment z cenami benzyny...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 07.12.2018r. 11:10
Bardzo ciekawy wątek. Kto pamięta czasy Solidarności, to jednym z głównych postulatów było urealnienie cen i przerwanie zamkniętego kręgu dotacji. Po latach wróciliśmy za sprawą UE do 100 % socjalizmu polegającego na dotowaniu OZE, wymuszonym dotowaniu mocy, spekulacyjnej opłacie CO2 kompensowanej rekompensatami dla gospodarstw, a w ogóle to w komunizmie brakowało piasku na pustyni, a w kapitalizmie nic się nie opłaca. Mechanizmy rynkowe wprowadzono po to, żeby było taniej, ale giełda to tylko koszt, albowiem energetyka znakomicie potrafi działać bez giełdy i kapitalizmu, najlepszy dowód, że w czasach bez wynalazków j.w. prąd był wielokrotnie tańszy. Jeden państwowy właściciel mógł sobie wyznaczyć elektrownie podstawowe i szczytowe i inwestować w te pierwsze. W ramach wolnej konkurencji każda elektrownia próbuje się ratować na własną rękę, więc nakłady na odtworzenie idą nieracjonalnie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgred 06.12.2018r. 21:02
Udany ten minister. Ha, ha, ha.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: akcjonariusz 06.12.2018r. 23:21
W trakcie debaty padła skandaliczna wypowiedź Pana ministra Tchórzewskiego: "Będziemy dążyć do zmniejszenia rentowności spółek energetycznych" (...) Będziemy dążyć aby zyski były niższe" Mówimy o giełdowych spółkach których główny akcjonariusz zadeklarował że będzie działał na szkodę tych spółek i pozostałych akcjonariuszy...ja już nawet nie potrafię tego komentować...ta wypowiedź padał dziś około godziny 12:46 - można ją odszukać na stronie sejmu. To jest po prostu skandal.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ENERGETYCY XXI wieku 07.12.2018r. 01:02
Panie Ministrze! Pierwszy krok to na wzorcach UE z poszanowniem polskiego prawa gospodarczego i pracy ustalenie jednolitych kryteriów zadań, odpowiedzialności w hierarchii służbowej oraz pomiędzy spółkami we wszystkich Grupach energetycznych oraz procedur wykonywania zadań i kompetencji na poszczególnych stanowiskach zaczynając od spółki zarządzającej grupą i wiodących w wytwarzaniu, przesyle i dystrybucji energi i oraz handlu energią. Potem wg audyt z udziałem naukowców od organizacji pracy koncernów za ostatnie 5 lat obejmujący: Ustalenie i zbadanie kompetencji: 1) każdego członka Zarządu i ich ilości, 2) skąd wzięła się rozdmuchana ilość Dyrektorów i ich zastępców (których kiedyś nie było)a ilu powinno być wraz z kompetencjami decyzyjnymi i odpowiedzialnością poniżej brygadzisty, 3) ustalenie wg sprawozdań rocznych i analiz szczegółowych udział kosztów zatrudniania grupy z p1) i 2); 4) gdzie i w jakich obszarach latami nieuzupełniano obsady stanowisk i są gołym okiem widoczne braki kadrowe osób przygotowujących pracę dla wykonawstwa i obsługi ruchowej od specjalistów aż do stanowisk wyknawczych co skutkuje przedłużąnie procedur pracy w tym nieprzestrzeganie procedór prawnych, BHP i innych; 5) Rozrost schematów organizacyjnych dla komórek 1-3 osobowych aby było jak najwięcej Kierownictwa zamiast standardów zachodnich 1 Dyrektor od 100 ludzi w zwyż i decyzyjnością nawet miedzynarodową. Kierownik działu lub Specjalista wiodący czy główny powinien mieć samodzielność decyzyjną i odpowiedzialność do 100 000 zł do miliona lub więcej dla poszczególnych działów specjalizacji lub organizacji pracy. 5) Wykonać audyt procedór i ich możliwość przestrzegania z wyłapaniem dziór od dołu do góry z tym, że im wyżej to coraz więcej i ostrzejsze kryteria. Konsekwentne wdrożenie jadnolitych zasad wynagradzania w Branży i wyników z Audytów to będzie optymalizacja realna a nie papierowa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Old Praktyk 07.12.2018r. 01:20
Panie Ministrze! W ramach Audytu należy zbadać dlaczego obiekty własne stoją puste lub wykorzystane są w niewielkim procencie a wynajmuje się za cieżkie pieniądze siedziby dzierżawione aby jakiemuś Prezesowi czy Dyrektorowi łatwiej dojażdzałó się do pracy! Siedziby jednostek poszczególnych szczebli od posterunku energetycznego ,Rejonu, Oddziału, Spółki zależnej , wiodącej oraz Zarządzającej powinny być zlokalizowane w pierwszej kolejności we własnych obiektach a w ostateczności chwilowo dzierżawione do czasu sprawnego wybudowania lub modernizacji własnych obiektów odpowiadających wymogom obecnych czasów. Własny obiekt jest zawsze tańszy niż dzierżawa jak dobrze i dokładnie się policzy wszyskie koszty w danej lokalizacji. Energetyka nie musi być zlokalizowana w najdróższych obiektach dzierżawionych w prestiżowych dzielnicach wielkich miast bo ma służyć obywatelom a nie świecić blichtem i zbytkiem. Największe koncerny energetyczne jak policzyły prawidłówo koszty, kupowały tanie działki w mniejszych miastach, budowały nowe siedziby gwarantowały pracownikom pokrycie kosztów przeprowadzek i jeszcze się opłacałó bo planowano na następne 30-50 lat a nie na kadencję bieżącego Zarządu zmienianego co 5 miesięcy czy co roku. Czy na obecnych obiektach są ekologiczne źródła pozuskiwania energii słonecznej (fotowoltaika, pompy ciepła) dla coraz większego pokrywania potrzeb własnych na energię elektryczną i ciepło? Brak takich wieloletnich programów dla biór i stacji elektroenergetycznych, wiat magazynowych i każdej nadającej się do tych celów powierzchni i ich realizacji to brak gospodarskiego podejścia i znawstwa jak obniżyć zapotrzebowanie kraju na importowane nośniki energii i edukować społeczeństwo dobrym przykładem!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 07.12.2018r. 11:02
Źródła eko to tylko dodatkowy koszt koszt bez efektów, to a propos twojego znawstwa. Wieszasz panel foto na biurowcu i masz z tego 11 % produkcji za 100 % kosztów. Panele PV wiesza się tylko na Urzędach Gminnych za pieniądze unijne, żeby propagandowo uspokajać Greenpeaców, ale pierwsze słyszę, żeby panel PV miał stanowić źródło obniżki kosztów firm energetycznych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wojtek 12.12.2018r. 16:00
Bardzo ciekawa uwaga. Brawo. Z węgla mamy ile procent... 20
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Analityk 07.12.2018r. 01:29
do ME: Czy w ramach Audytu będą badać: 1) Czy koncerny energetyczne mają ustalone kryteria dla producentów wyspecjalizowanej floty pojazdów dla energetyki? Jak koncerny energetyczne włączą się w elektromobilność dla własnych potrzeb gospodarczych planyjąc powiększanie procentowego i ilościowego używanej floty własnego taboru transportowego?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zatroskany Polak 07.12.2018r. 01:46
CZy Energetyka Polska, niezależnie od zorganizowania jest zdolna do ustalenia jednolitych standardów technicznych dla elektrowni, sieci, opomiarowania, handlu ? Trwałość podstawowych urządzeń technicznych przy waściwej konserwacji i obsłudze to minimum 50 lat. Standardy i procedury jak nie będą ujednolicone na poziomie kraju dla budowy, konserwacji w tym pokryć antykorozyjnymi zestawami farb jak mają to ustalone wiodące koncerny w UE, rozciągają w czasie i koszty oraz realizację planowania, budowy, dopuszczenia do ruchu, eksploatacji, likwidacji obiektów zużytych obowiązujące kazdego producenta i dostawcę ,wykonawcę, personel obsługujący i zarządzający eksploatacją, urządzeń pomiarowych i systemów informatycznych do zarządzania i obróbką danych z obsługą Klientów? Panie Ministrze! Czasu jest coraz mniej na modernizaję tego co jest i tego co powinno być a kasa się kurczy!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 07.12.2018r. 12:13
"nie jest nasza winą"
A czyją?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mos 10.12.2018r. 08:50
Panie ministrze proszę sprawdzić dlaczego przyłączy nie dobieraj pracownicy - nie potrzebne do tego uprawnieni budowlane - Chyba ze każdy monter ma takie.
Dlaczego robi to firma zewnętrzna(jedyny taki przypadek). Dlaczego firma zewnętrzna nadzoruje wymianę wyłączników nadmiarowych czy to trudne. Dlaczego ojca firma nadzoruje (inspektor zewnętrzny ) firmę syna - firma wykonawcza 1213/18/GZOdbiór wykonanych robót budowlano - montażowych przyłączy prostych oraz montaż układów pomiarowych w latach 2019 na zlecenie Zamawiającego przez uprawnionych pracowników zleceniobiorcy na terenie działania RE Jeziorna obszar nr 1 Miasto i Gmina Piaseczno,
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: synga 18.12.2018r. 11:07
Cyt,"Tchórzewski podkreślił, że jeżeli popatrzy się na węgiel na rok 2018 i 2019 to w Polsce ceny węgla są najniższe w Europie i jedne z niższych na świecie - dzięki długoterminowym kontraktom z energetyką". Mamy węgla na 200 lat, to dlaczego coraz więcej importujemy np. z Rosji?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Grisza 17.12.2018r. 08:04
Jeśli energetyka ma dokładać do rachunków, to branża paliwowa powinna rekompensować wysokie ceny paliw, i gazownicy podobnie gazu. Jak wszyscy to wszyscy!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ludwik 18.12.2018r. 11:03
A co RN robiły w tych spółkach do tej pory? Fryzjerka, znajoma siostry posła itp. Teraz fachowcy E&Y lub inna topowa firma audytorska wykona robotę za nich. Tylko znowu za grubą kasę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 27 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE