ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister energii wystąpi do szefów RN spółek energetycznych o zbadanie poziomu kosztów
06.12.2018r. 12:37 06.12.2018r. 10:14

Wystąpienie do przewodniczących rad nadzorczych koncernów energetycznych, w celu przygotowania audytu kosztów i wprowadzenia nadzwyczajnych procedur oszczędnościowych, by sprowadzić ceny energii dla samorządów (JST) i firm do minimum - zapowiedział w czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski odpowiadał w Sejmie na pytanie Mirosława Pampucha (N) w sprawie skokowego - o 60-70 proc. - wzrostu cen energii elektrycznej w roku 2019 dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) i podmiotów gospodarczych oraz wpływu tych podwyżek na koszty życia obywateli.

"Jeśli chodzi o jednostki i większe przedsiębiorstwa, tutaj ceny prezes URE nie wyznacza i jest to cena na styku sprzedawcy i samorządów. Chciałbym tylko podać, że rzeczywiście zauważamy, że te ceny są wysokie. I nie tylko w stosunku do samorządów, ale i do części dużych przedsiębiorstw" - przyznał minister.

"I z tego tytułu przygotowuję w tej chwili wystąpienie - korzystając z prawa większościowego akcjonariusza - do przewodniczących rad nadzorczych z prośbą o to, żeby dokonali audytu kosztów w kierunku wprowadzenia nadzwyczajnych procedur oszczędnościowych w przedsiębiorstwach celem sprowadzenia tych cen do minimum, na tyle, na ile można" - zapowiedział Tchórzewski.

Poinformował, że takie działanie jest możliwe z punktu widzenia praw większościowego akcjonariusza. Zaznaczył, że w tym przypadku mamy do czynienia z korporacjami, które są spółkami giełdowymi o bardzo mieszanym akcjonariacie.

"I nie jest nasza winą, że one zostały urynkowione i są notowane na giełdzie, stąd Skarb Państwa nie ma tutaj głosu. Chodzi o to, że tylko w ten sposób możemy korzystać i mam nadzieję, że w ciągu roku te ceny się jeszcze zmienią" - powiedział.

Dodał, że "to jest kwestia też odpowiednich urzędów i pilnowania". "Jako minister energii nakazać nie mogę, ale zwracam się do przewodniczących rad nadzorczych o dokładne zbadanie poziomu kosztów i tego, dlaczego takie ceny są, a nie inne" - mówił.

Wystąpienie sejmowe ministra Krzysztofa Tchórzewskiego w sprawie cen energii (cz. 1)


Odnosząc się do cen energii dla gospodarstw domowych Tchórzewski poinformował, że ostatnio w resorcie trwały intensywne prace na temat rekompensat. Wyjaśnił, że przede wszystkim należy odróżnić ceny energii elektrycznej w hurcie od opłat za energię elektryczną, które ponoszą odbiorcy. "Brak odróżnienia tych dwóch wielkości prowadzi często w przestrzeni publicznej do błędnych wniosków, że rachunki wzrosną o 60, czy 70 proc. a to nie jest prawda. Cena energii elektrycznej jest jedną ze składowych rachunku za energię elektryczną" - mówił.

W rachunku tym są bowiem też koszty dystrybucji, akcyza i VAT. Minister wyjaśnił, że w rachunkach gospodarstw domowych ceny energii stanowią ok. 50 proc. kosztów. Dlatego zmiana procentowa ceny energii nie przekłada się w proporcji jeden do jednego na wzrost rachunku płaconego przez odbiorców. Tchórzewski tłumaczył, że jeżeli cena energii wzrośnie o 5 proc., to rachunek będzie wyższy o 2,5 proc.
Minister przyznał, że w II i III kwartale tego roku zaobserwowano w całej Europie wzrost cen energii na giełdach. "W Polsce wystąpił jeden z mniejszych w całej Europie wzrostów cen na giełdzie" - podkreślił.

Podał, że licząc wrzesień br. do września 2017 cena tony węgla wzrosła o 14 proc. i wyniosła 237 zł za tonę. "W tym samym czasie liczony w złotych na megawatogodzinę gaz na rynku spotowym wzrósł (...) o 45 proc. Ceny praw do emisji w tym czasie wzrosły o około 250-300 proc. zielone certyfikaty o ok. 150 proc. Energia elektryczna na rynku spotowym (...) wzrost o prawie 50 proc." - mówił Tchórzewski.

Podobny wzrost o ok. 50 proc. dotyczył energii elektrycznej sprzedawanej na 2019 r., a ropa podrożała o ok. 47 proc. Tchórzewski podkreślił, że jeżeli popatrzy się na węgiel na rok 2018 i 2019 to w Polsce ceny węgla są najniższe w Europie i jedne z niższych na świecie - dzięki długoterminowym kontraktom z energetyką, która pomogła w restrukturyzacji węgla kamiennego w Polsce.

Minister przestawił statystyki dotyczące miesięcznych wydatków polskich gospodarstw domowych na energię. Liczą się je liczbą miesięcznych rachunków za prąd, które może zapłacić rodzina za przeciętną pensję. Podał, że w 2012 r. rodzina mogła zapłacić 12 rachunków za pensję minimalną i 26 rachunków za pensję średnią. W roku 2015 było to odpowiednio: 12 i 26 rachunków, w 2016 r. - 13 i 28 rachunków, w 2017 r. - 14 i 29 rachunków, a w 2018 r. - 14 i 30 rachunków.

Zaznaczył, że w tych wyliczeniach nie są brane pod uwagę środki z 500+. "Niemniej jednak podejmujemy działania, żeby zmniejszyć te skutki i dla rodzin i dla małych i średnich przedsiębiorstw. Stąd ta praca nad rekompensatami. Dzisiaj ostatecznie nie mamy przesądzone, ile będziemy płacili za energię, dlatego że Urząd Regulacji Energetyki dopiero 15-go (grudnia - PAP) odniesie się do wniosków składanych przez spółki, jeśli chodzi o propozycje związane ze stawkami za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, ale także tych wszystkich, którzy są podłączeni na niskim napięciu" - mówił.

"W takiej sytuacji, szczegółowe informacje, o ile to będzie, będzie wiadomo po decyzji prezesa URE" - dodał.

Wystąpienie sejmowe ministra Krzysztofa Tchórzewskiego w sprawie cen energii (cz. 2)

Dodaj nowy Komentarze ( 27 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: akcjonariusz 06.12.2018r. 23:21
W trakcie debaty padła skandaliczna wypowiedź Pana ministra Tchórzewskiego: "Będziemy dążyć do zmniejszenia rentowności spółek energetycznych" (...) Będziemy dążyć aby zyski były niższe" Mówimy o giełdowych spółkach których główny akcjonariusz zadeklarował że będzie działał na szkodę tych spółek i pozostałych akcjonariuszy...ja już nawet nie potrafię tego komentować...ta wypowiedź padał dziś około godziny 12:46 - można ją odszukać na stronie sejmu. To jest po prostu skandal.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ENERGETYCY XXI wieku 07.12.2018r. 01:02
Panie Ministrze! Pierwszy krok to na wzorcach UE z poszanowniem polskiego prawa gospodarczego i pracy ustalenie jednolitych kryteriów zadań, odpowiedzialności w hierarchii służbowej oraz pomiędzy spółkami we wszystkich Grupach energetycznych oraz procedur wykonywania zadań i kompetencji na poszczególnych stanowiskach zaczynając od spółki zarządzającej grupą i wiodących w wytwarzaniu, przesyle i dystrybucji energi i oraz handlu energią. Potem wg audyt z udziałem naukowców od organizacji pracy koncernów za ostatnie 5 lat obejmujący: Ustalenie i zbadanie kompetencji: 1) każdego członka Zarządu i ich ilości, 2) skąd wzięła się rozdmuchana ilość Dyrektorów i ich zastępców (których kiedyś nie było)a ilu powinno być wraz z kompetencjami decyzyjnymi i odpowiedzialnością poniżej brygadzisty, 3) ustalenie wg sprawozdań rocznych i analiz szczegółowych udział kosztów zatrudniania grupy z p1) i 2); 4) gdzie i w jakich obszarach latami nieuzupełniano obsady stanowisk i są gołym okiem widoczne braki kadrowe osób przygotowujących pracę dla wykonawstwa i obsługi ruchowej od specjalistów aż do stanowisk wyknawczych co skutkuje przedłużąnie procedur pracy w tym nieprzestrzeganie procedór prawnych, BHP i innych; 5) Rozrost schematów organizacyjnych dla komórek 1-3 osobowych aby było jak najwięcej Kierownictwa zamiast standardów zachodnich 1 Dyrektor od 100 ludzi w zwyż i decyzyjnością nawet miedzynarodową. Kierownik działu lub Specjalista wiodący czy główny powinien mieć samodzielność decyzyjną i odpowiedzialność do 100 000 zł do miliona lub więcej dla poszczególnych działów specjalizacji lub organizacji pracy. 5) Wykonać audyt procedór i ich możliwość przestrzegania z wyłapaniem dziór od dołu do góry z tym, że im wyżej to coraz więcej i ostrzejsze kryteria. Konsekwentne wdrożenie jadnolitych zasad wynagradzania w Branży i wyników z Audytów to będzie optymalizacja realna a nie papierowa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE