ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dokąd zmierza rewolucja energetyczna?
06.12.2018r. 16:38

- Najważniejsze w poprawie efektywności energetycznej jest oszczędzanie energii elektrycznej oraz wykorzystywanie OZE- powiedział Jerzy Buzek podczas panelu Efektywna energia, który miał miejsce na tegorocznym COP24 w Katowicach. - Z punktu widzenia przyszłości liczy się tylko oszczędzanie energii oraz rozproszona energetyka odnawialna - dodał premier.

Podczas tegorocznego COP24 odbywającego się w Katowicach mec. Agnieszka Skorupińska, Counsel, Lider Praktyki Prawa Ochrony Środowiska w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej w Kancelarii CMS prowadziła panel dotyczący efektywnej energii. Podczas panelu dyskutowano o możliwościach przekształcenia tradycyjnej energetyki w energetykę efektywną, o sposobach wspomagających modernizację energetyki oraz o mechanizmach wsparcia możliwych do wykorzystania.

Mec. Agnieszka Skorupińska zaznaczyła, że temat efektywnej energii jest tematem bardzo obszernym, związanym nie tylko z osiąganiem efektywności energetycznej. Potrzeba pozyskiwania efektywnej energii jest wynikiem szeregu regulacji, które przyjmowane są na różnym szczeblu, a ich przyjęcie wywołuje zmiany w kierunku rozwoju energetyki oraz całej gospodarki. Strategiczne decyzje w energetyce wynikają z regulacji międzynarodowych (ramowa konwencja klimatyczna oraz porozumienia z nią związane), europejskich (np. strategia europejska, która zakłada zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. w porównaniu z 1990 r., zwiększenie OZE do poziomu 32 proc. oraz wzrost efektywności energetycznej o ponad 32 proc.) oraz krajowych (strategia na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r.). W swojej wypowiedzi zaznaczyła, że standardy emisyjne są coraz bardziej wymagające i duże obiekty energetycznego spalania mają obowiązek dostosowywania się do coraz bardziej rygorystycznych standardów. Jako przykłady wymieniła dyrektywę LCP, IED, konkluzje BAT, system EU ETS. Zdaniem ekspertki z kancelarii CMS nakładane regulacje mają zmobilizować koncerny energetyczne do wytwarzania efektywnej energii.

- Efektywna energetyka jest bezpieczna (pod względem dostaw), chroniąca środowisko naturalne oraz z cenami energii elektrycznej do zaakceptowania - powiedział Jerzy Buzek zapytany o drogę do efektywnej energetyki. - We wszystkich trzech sprawach kluczowa jest innowacyjność - dodał przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań i Energi Parlamentu Europejskiego i były premier RP. Jego zdaniem konieczny jest postęp technologiczny oraz wytrwałość w dążeniu do obranego celu. W swojej wypowiedzi premier przywołał przykład USA, w których ponad 20 lat prowadzono badania nad opracowaniem technologii wydobywania gazu łupkowego. Działania te pozwoliły na rozwój technologiczny i zapewniły innowacyjność we wszystkich trzech obszarach: bezpieczeństwa, ochrony klimatu i niskich cen.

O przykładach poprawy efektywności energetycznej mówili natomiast Frédéric Faroche, prezes zarządu, dyrektor generalny, Grupa Veolia w Polsce oraz Bernard Respaut, dyrektor zarządzający, European Copper Institute
Frédéric Faroche przedstawił cztery przykłady obrazujące poprawę efektywności energetycznej, które miały miejsce w spółce Veolia. Przedstawił te projekty, które mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej oraz efektywności dystrybucji ciepła. Jak podkreślił, Veolia kreuje i wdraża rozwiązania efektywne energetycznie. - Veolia tworzy i wdraża rozwiązania w zakresie gospodarki wodnej, odpadowej i zarządzania energią, które są efektywne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska - powiedział prezes spółki. - Grupa Veolia stawia na nowe technologie, a aby osiągnąć swój cel zamierza rozwijać gospodarkę o obiegu zamkniętym - powiedział prezes Faroche. W efekcie podczas wytwarzania produktu (energii elektrycznej lub ciepła) nie wychodzi odpad, a kolejny produkt - wyjaśnił. - Zastosowanie gospodarki o obiegu zamkniętym w jednej poznańskiej firmie pozwoliło na wykorzystywać ciepło odpadowe, co pozwoliło zmniejszyć emitowanego CO2.

Natomiast Bernard Respaut wygłosił prezentację na temat poprawy efektywności energetycznej w sektorze miedzi oraz opowiedział o jego przykładach zależności pomiędzy efektywnością energetyczną a gospodarką w obiegu zamkniętym.

Jerzy Buzek zwrócił uwagę, że polska energetyka oparta w głównej mierze o węgiel powinna wykorzystywać rozwijające się bezpieczne technologie. Premier zwrócił również uwagę, że zaplanowany na kolejne 7 lat unijny program badań innowacji i rozwoju opiewa na kwotę 120 mld zł. Program ten może być szansą dla rozwoju innowacji w energetyce.

Grzegorz Należyty, członek zarządu, Siemens dyrektor generalny, Power Generation przedstawił natomiast zmiany zachodzące we współczesnej energetyce. - Energetyka, którą znamy przestaje istnieć, - powiedział. - Jest to efektem demokratyzacji - wyjaśnił. W jego ocenie monopol firm energetycznych przestaje istnieć, a na rynku pojawia się coraz więcej prosumentów. Jak tłumaczy, dzieje się tak ponieważ firmy europejskie nie są w stanie zmieniać europejskiej energetyki, a duża część z nich przynosi straty.

Robert Szczotka z ABB w Polska zwrócił natomiast uwagę podczas debaty, że w energetyce zmieniło się podejście do postrzegania innowacji. Według niego wynika to ze zmian modelu społeczeństwa, modelu postrzegania rzeczywistości oraz oczekiwań klientów. - Model prosumencki całkowicie zmienia energetykę jaką znamy- zaznaczył

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Zygmunt Parczewski 07.12.2018r. 08:54
Ważny i ciekawy temat w ramach COP24 i właściwie to bez udziału przedstawicieli polskiej energetyki...? Dziwne... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 07-12-2018r. 11:52 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE