ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MF czeka na projekt ws. rekompensat, wtedy przedstawi stanowisko
06.12.2018r. 12:06

Ministerstwo finansów czeka na projekt ustawy w sprawie rekompensat z tytułu wzrostu cen energii. Minister Teresa Czerwińska zapowiada, że dopiero wtedy resort przedstawi swoje stanowisko.

Ocenię projekt ministra energii, gdy go poznam - powiedziała w czwartek dziennikarzom minister finansów Teresa Czerwińska, pytana o zapowiadane przez szefa resortu energii Krzysztofa Tchórzewskiego rekompensaty wz. ze wzrostem cen energii elektrycznej.

"Ceny energii we współczesnej gospodarce to jest rzeczywiście istotne wyzwanie, zwłaszcza w aspekcie polityki klimatycznej, która jest wypracowana w ostatnich latach. I to, co prezentuje pan minister energii (...) pewnie pracuje nad projektem. Ja tego projektu jeszcze nie poznałam" - powiedziała Czerwińska.

Przypomniała, że projekt budżetu na przyszły rok jest w parlamencie. "Jest przedmiotem prac parlamentarnych. Wszystko, co jest w budżecie leży na stole. Każdy, kto umie czytać, potrafi w tym budżecie wszystko znaleźć" - poinformowała.

"Pan Minister Tchórzewski pracuje nad projektem. Gdy poznamy ten projekt, poznamy Ocenę Skutków Regulacji, źródło finansowania, cały mechanizm. Nie chcę się wypowiadać na temat projektu, którego nie znam" - zastrzegła. "Funkcjonujemy w ramach rządu. Każdy minister przygotowuje projekt, potem ten projekt przechodzi przez Radę Ministrów. Ja rozumiem, że taka ścieżka będzie zachowana i wtedy będę się mogła wypowiedzieć" - dodała.

Pod koniec listopada br. minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział rekompensaty z tytułu wzrostu cen prądu, które dostaną wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na dochód. Rozliczeniem mieliby się zając dostawcy energii. We wtorek w kuluarach szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach Tchórzewski mówił, że przygotowywane przez rząd rekompensaty dla gospodarstw domowych mają kosztować 1,8-2,1 mld zł; podobną kwotę pochłoną rekompensaty dla małych i średnich firm.
Tchórzewski przypomniał, że rekompensaty obejmą gospodarstwa domowe, a także - jak mówił - "znaczną część firm małych i średnich, w takim zakresie, w jakim one uczestniczą w obsłudze ludności".

"Właściwie to będzie dotyczyło większości małych firm i znacznej części średnich. Z pierwszej przymiarki, która dotyczy wstępnego bilansu finansowego, wynika, że taki zakres może być objęty" - sprecyzował minister.

Zapowiedział, że prace nad projektem stosownej ustawy zakończą się w tym tygodniu, a w przyszłym tygodniu projekt trafi do Sejmu.

"Nie będzie podwyżek w sprawach związanych z energią elektryczną; po to właśnie stosujemy rekompensaty" - mówił Tchórzewski, przypominając, że obecny wzrost hurtowych cen energii wynika m.in. ze wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

W połowie listopada Urząd Regulacji Energetyki otrzymał wnioski taryfowe na sprzedaż energii na przyszły rok od wszystkich czterech sprzedawców z urzędu.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: hakon 06.12.2018r. 13:05
Kiedy dopłaty dla kierowców, których nie stać na Mercedesa?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE