ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ekolodzy zaapelowali do ubezpieczycieli, by nie angażowali się w projekty węglowe
06.12.2018r. 13:15

Siedmiu dużych europejskich ubezpieczycieli ograniczyło ubezpieczanie projektów związanych z węglem, a 17 innych wycofało się z takich przedsięwzięć - wynika z danych koalicji ekologicznej Unfriend Coal. Organizacja wskazuje jednak, że z węgla nie wycofują się firmy z Azji, Australii i USA.

Swój raport i apel w tej dziedzinie kilka organizacji działających na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych przedstawiło podczas odbywającego się w Katowicach Szczytu Klimatycznego COP24.

Podczas konferencji prasowej zatytułowanej "Dość ubezpieczania węgla" (Insuring Coal No More) wśród "wysoce kontrowersyjnych" - jak mówili ekolodzy - inwestycji węglowych wymieniono polską elektrownię Ostrołęka C (powstaje tam nowy blok węglowy o mocy tysiąca megawatów - PAP) i kopalnię Adani Carmichael w Australii.

"Te inwestycje powstaną tylko wtedy, jeśli znajdą się firmy gotowe je ubezpieczyć" - mówiła koordynatorka europejskiej części kampanii Unfriend Coal Lucie Pinson, oceniając, iż polityka ubezpieczycieli umożliwia rozwój sektora węglowego - od Polski po Australię, co - zdaniem organizacji ekologicznych - przyczynia się do nasilenia negatywnych zmian klimatycznych.

Ekolodzy wskazują, iż żaden z czołowych ubezpieczycieli z USA nie zobowiązał się dotąd do ograniczenia wsparcia dla węgla, piasków roponośnych (tar sands) i innych paliw kopalnych. Także ubezpieczyciele z regionu Azji i Pacyfiku wspierają paliwa kopalne.

W ocenie Lucie Pinson odejście od węgla największych i najbardziej renomowanych światowych ubezpieczycieli wzmacnia przekaz dotyczący tego, iż "przyszłość milionów ludzi zależy od wycofania się z węgla". Wyraziła nadzieję, że do nieubezpieczania węgla w krótkim czasie przyłączą się inni ubezpieczyciele, co w efekcie zahamuje realizację projektów węglowych - także w Polsce.
"Ostatnie przypadki wycofywania się z węgla największych ubezpieczycieli w UE to problem dla polskich spółek planujących rozwój infrastruktury węglowej, ale z drugiej szansa dla rozwoju energetyki odnawialnej" - ocenił Kuba Gogolewski z polskiej Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE". Przyznał przy tym, że po wycofaniu się ubezpieczycieli europejskich, węglowe projekty mogą ubezpieczać np. instytucje ze Stanów Zjednoczonych.

Ekolodzy krytykują budowę kopalni Adani Carmichael w Australii. Toby Thorpe z organizacji Australian Youth Climate Coalition ocenił, że planowane przez grupę Adani wydobycie węgla z kopalni Carmichael w stanie Queensland może wiązać się z "gigatonami" emisji dwutlenku węgla.

"Firma ogłosiła w zeszłym tygodniu, że samodzielnie sfinansuje ten projekt - to jedyna opcja po tym, gdy wsparcia odmówiło jej 27 banków. Ubezpieczyciele muszą pójść śladem banków i otwarcie wykluczyć możliwość współpracy, która pozwoliłaby na powstanie i działanie kopalni" - mówił Thorpe, podkreślając, że w kampanię przeciwko nowej kopalni węgla zaangażowana jest młodzież z całej Australii.

Organizacje pozarządowe wystosowały w czwartek wspólny apel do ubezpieczycieli, m.in. z USA, by poszły śladem europejskich instytucji, wycofujących się ze wspierania projektów węglowych.

"Jeżeli wycofywanie się europejskich ubezpieczycieli z węgla potraktują ono jako szansę na zwiększenie swojego udziału w rynku, będziemy mogli zapomnieć o utrzymaniu wzrostu globalnej temperatury poniżej 1,5 stopnia Celsjusza" - ocenił dyrektor programu Klimat i Energia w organizacji Rainforest Action Network, Patrick McCully.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE