ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W pawilonach narodowych na COP24 promocja OZE, w polskim m.in. elektromobilności
06.12.2018r. 13:42

Większość państw w pawilonach narodowych zaprezentowanych na szczycie klimatycznym COP24 promuje odnawialne źródła energii. W pawilonie polskim przygotowanym przez Lasy Państwowe dominuje promocja elektromobilności i zalesiania.

Polski pawilon - jak poinformowała PAP Jolanta Stankiewicz z Lasów Państwowych - zajmuje 350 m kw. "Hasłem przewodnim pawilonu jest: +człowiek-natura-technologia+, co można zauważyć w poszczególnych elementach wystawy. W naszym pawilonie promujemy m.in. leśną gospodarkę węglową i elektromobilność" - powiedziała Stankiewicz.

W pawilonie można usłyszeć odgłosy zwierząt, a także (po naciśnięciu przycisku) poczuć zapach lasu. Ponadto swoje stoisko ma tutaj sklep Lasów Państwowych "Dobre z lasu", w którym można spróbować m.in. wyrobów wędliniarskich z dziczyzny lub jelenia, a także przetworów z owoców leśnych czy ciastek żołędziowych. "Dobre z lasu" ma teraz jedną siedzibę stacjonarną w Warszawie przy ul. Grójeckiej.

Wśród drewnianych beli, które - jak powiedziała PAP Stankiewicz - mają symbolizować las, umieszczono kilka ekranów, na których wyświetlane są informacje dotyczące polskich inwestycji w elektromobilność, w tym rozwoju elektrycznego transportu publicznego. Wyświetlane są także filmy i wizualizacje promujące domy z drewna.

Każdego dnia polskiemu pawilonowi patronuje inny partner. Dotychczas były to m.in. PKN Orlen, Lotos i Polski Komitet Energii Elektrycznej. Patroni proponuję codziennie inne zagadnienie, wokół którego koncentrują się dyskusje.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że polski pawilon zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. "Wyróżnia się designem i wyglądem - jest tam naprawdę tłumnie" - zauważył.

"Można tam zobaczyć nie tylko jak Lasy Państwowe wykorzystują innowacje, jak współpracują ze środowiskiem naturalnym, z przyrodą, ale także posmakować wielu dobrych rzeczy, pochodzących z naszych lasów" - mówił Kwieciński.

We wtorek po południu polski pawilon odwiedził prezydent Andrzej Duda, który obejrzał fragment filmowej prezentacji Lasów Państwowych, współgospodarza narodowego stoiska. W wystroju stoiska wykorzystano m.in. drewno, promując ideę zwiększenia pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy. Prezydent mówił, że "podoba" mu się wygląd pawilonu.

Obok polskiego pawilonu znajduje się pawilon stolicy Górnego Śląska - Katowic. Wystawa w pawilonie katowickim wywołała dużo komentarzy m.in. w mediach społecznościowych z powodu eksponowania węgla kamiennego. W podłożu pawilonu umieszczono za oszkloną powierzchnią bryłki węgla, na których "posadzono" trawę. Ponadto w skrzynkach, do których również wsypano węgiel można zobaczyć gabloty z wystawą "produktów węglowych", w tym mydła "sadza soap" oraz biżuterii z elementami węgla. Jak przekonuje na swojej stronie internetowej producent "kosmetyków węglowych" - mydła w kształcie i o barwie czarnej bryłki - są one wolne od parabenów i syntetycznych środków czy sztucznych barwników, lecz zawierają dodatek węgla aktywnego.
"Pierwszy raz widzę takie kosmetyki. Myślę, że to ciekawy, choć kontrowersyjny pomysł" - powiedział PAP Mamadou z jednej z senegalskich organizacji pozarządowych.

Największą popularnością cieszą się pawilony Indii, Indonezji i Japonii. Przedstawiciele państw azjatyckich kuszą lokalnymi wyrobami i spektakularnymi konstrukcjami. Podczas gdy większość pawilonów jest zbudowana z płyt paździerzowych, w Indiach dominuje duża drewniana konstrukcja, w której ukryte są wiatraki generujące laserowe wizualizacje, mające promować energię wiatrową. W środku znajdziemy filmy promujące zalesianie, a także interaktywne panele wideo.

Pawilon Indonezji przyciąga barwnymi lokalnymi tkaninami, a także niespodziankami kulinarnymi. Można również posłuchać występów muzyków grających na syntezatorach, a także zostawić wiadomość na drzewie, przypinając do niego kartkę. "Niektórzy przedstawiają swoje pomysły na ochronę klimatu, inni po prostu pozdrawiają nasz kraj czy zapisują swoje wspomnienia z Indonezji" - powiedziała PAP Mari z indonezyjskiego pawilonu.

Promocja odnawialnych źródeł energii to jeden z motywów przewodnich pawilonu japońskiego. Poza poświęconymi temu zagadnieniu panelami dyskusyjnymi, możemy tu zobaczyć chociażby model turbiny wiatrowej wykorzystującej efekt Magnusa (dotyczący powstawania siły prostopadłej do kierunku wiatru). W pawilonie japońskim można także zobaczyć trójwymiarowy model miasta, którego budynki są zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, a układ miasta i jego infrastruktura uwzględniają oszczędzanie energii.

Na promowanie OZE, w tym głównie turbin wiatrowych postawiły w swoich pawilonach także m.in. Austria czy Niemcy, a Francuzi pokazują drogę do podpisania Porozumienia paryskiego. W pawilonie Unii Europejskiej natomiast znajdują się dwie sale - Bruksela oraz stolica sprawującej w UE prezydencję Austrii, w których toczą się codziennie debaty eksperckie.

Kraje afrykańskie, w tym Nigeria czy Mali popularyzują wiedzę o zagrożonych w wyniku zmian klimatu gatunkach zwierząt oraz próbują zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na takie problemy jak wylesienie i pustynnienie ich krajów. Próbują też przyciągnąć lokalnymi specjałami. W większości dominują jednak dyskusje ekspertów, foldery informacyjne oraz zdjęcia, które nie cieszą się szczególną popularnością. W pawilonie Maroka wyeksponowano np. portret króla i faktycznego przywódcę tego państwa - Muhammada VI.

Konferencja COP24 - 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

COP24 w Katowicach potrwa do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu. Hasło tegorocznego szczytu to "Changing together".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE