ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceszef PARP: dobre efekty działań edukacyjnych na rzecz CSR
06.12.2018r. 19:58

Edukacja na rzecz upowszechniania założeń społecznej odpowiedzialności biznesu (tzw. CSR) przynosi efekty - mówił w czwartek w Katowicach wiceprezes PARP Adam Banaszak. Przedsiębiorcy akcentowali, że CSR jest ważny także w kontekście wyzwań klimatycznych.

Wiceszef Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wziął udział w panelu Szczytu Miejskiego "Miasta dla klimatu". Wydarzenie towarzyszące szczytowi klimatycznemu COP24 zorganizował polski oddział United Nations Global Compact - największej na świecie inicjatywy skupiającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju - przy wsparciu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

"CSR nie jest pierwszoplanową sferą działalności zwłaszcza małych firm; średnich także nie zawsze. Często firmy tej wielkości nawet nie wiedzą, nie mają świadomości, co to jest CSR i co społeczna odpowiedzialność w ogóle znaczy" - zdiagnozował Banaszak. "Stąd pierwszą działalnością, którą tu wywołaliśmy, była praca na rzecz zwiększenia świadomości" - wskazał.

Wiceprezes PARP nawiązał do przeprowadzonego już pilotażowego programu obejmującego szkolenia z zakresu CSR, a także uruchomionych wraz ze Szwajcarsko-Polskim Funduszem Współpracy środków na przedsięwzięcia z tego zakresu (do 100 tys. zł), z których skorzystało ponad 180 firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).

"Na szczęście to są historie sukcesu - w tym sensie, że jak się później okazało, gdy te środki zostały wydane, ponad 90 proc. z tych firm kontynuowało rozpoczętą pracę, bądź wprowadzało nowe programy w tym obszarze" - zaznaczył Banaszak.

Wyjaśnił, że jeden z takich projektów dotyczył firmy organizującej różne wydarzenia i oszczędności w poborze energii zasilającej hale wystawiennicze; inny przeprowadził producent pierogów, który dzięki wsparciu nawiązał szeroką współpracę z dostawcami półproduktów i spowodował u nich zmiany na rzecz propagowania rolnictwa ekologicznego.

"To przykłady świadczące o tym, że można połączyć CSR z efektywnością ekonomiczną" - powiedział wiceszef PARP. Zastrzegł, że z badań po przeprowadzeniu projektu wynikło, że mniejsza część jego uczestników potraktowała go przede wszystkim jako okazję do zwiększenia zysku; większość uznawała także wagę osiągniętych korzyści prospołecznych czy marketingowych.

"Żadna firma nie wskazała strat wynikających z projektu. Ale co istotne w efekcie tych działań firmy stały się swoistymi ambasadorami CSR, a poprzez wzrost świadomości - efekt rozlał się dużo szerzej. Myślę, że dodatkowym efektem jest właśnie wyższy poziom świadomości, że warto inwestować w CSR" - uznał Banaszak.
Prezes firmy Grafikus Jacek Kuśmierczyk wskazał na różnicę w kwestii postrzegania CSR między małymi i średnimi przedsiębiorcami, a wielkim biznesem. "Dla nas, przedsiębiorców, kwestia świadomości społecznej bazuje na tym, że albo jest to nasza pasja, wynikająca z przekonania, że pewne działania są niezbędne, albo musi to być wynik pewnego procesu edukacyjnego połączonego z bodźcami praktycznymi, żeby nie powiedzieć ekonomicznymi" - ocenił.

"W przypadku korporacji CSR jest w nie wpisany na zasadzie odgórnych decyzji. (...) Dla nas, małych i średnich przedsiębiorców, ważne jest, że jeżeli podejmujemy jakieś inicjatywy, trochę liczymy, że na końcu będzie nagroda - albo dajemy ją sobie sami, bo się spełniamy, albo tą nagrodą jest lepsza percepcja ze strony wielkiego biznesu, gdy marzeniem jest zostać jego partnerami" - dodał Kuśmierczyk.

Podkreślił też, że w odniesieniu do kwestii dbałości o środowisko naturalne, kluczowa dla sektora MSP jest skuteczna reprezentacja przez samorząd gospodarczy. "Absolutnie jednak fundamentalna jest edukacja. Trzeba uczyć konsumentów, przedsiębiorców, dystrybutorów - bez tego nie osiągniemy założeń szczytu, w którym bierzemy udział" - zdiagnozował przedsiębiorca.

Zasiadająca w zarządzie Orlenu b. szefowa PARP Patrycja Klarecka zaznaczyła, że z jednej strony charakter działalności tego przedsiębiorstwa wymusza pewne normy wpływu na środowisko, częściowo oddolne, z drugiej firma zdaje sobie sprawę z szerokiego oddziaływania społecznego, także wynikającego z powiązań z małymi i średnimi firmami.

"W relacjach z dostawcami staramy się propagować ideę odpowiedzialnego biznesu i wybierać do współpracy takie małe i średnie firmy, które te zasady - kodeks etyczny dotyczący odpowiedzialności czy za pracowników, czy za otoczenie czy za środowisko - realizują. Z takimi partnerami chcemy się wiązać; to nasza dość istotna rola edukacyjna, którą realizujemy" - wskazała Klarecka.

"Jeśli chodzi o naszego klienta detalicznego myślimy, w jaki sposób wspierać go w dokonywaniu pewnych świadomych wyborów" - dodała członek zarządu Orlenu sygnalizując np., że firma zamierza zacząć lepiej informować o swoich działaniach związanych z oddziaływaniem na środowisko.

Klarecka przypomniała, że Orlen uczestniczy w programie rozwoju elektromobilności czy inwestuje w technologie niwelujące emisje ze swoich instalacji. "Z punktu widzenia takich dużych organizacji, jaką jest Orlen, istotne jest myślenie o nowych modelach biznesowych, opartych o tworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym" - zaakcentowała przedstawicielka władz największej firmy tej części Europy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE