ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nagrody UN Global Compact Poland dla firm za ich wkład w zrównoważony rozwój
06.12.2018r. 20:51

Przedstawiciele ponad 20 firm - polskich oddziałów międzynarodowych koncernów, ale też małych i średnich przedsiębiorstw i organizacji - odebrali w czwartek nagrody przyznane przez UN Global Compact Poland za wkład w zrównoważony rozwój.

Wręczenie nagród było elementem Szczytu Miejskiego "Miasta dla klimatu". Wydarzenie, towarzyszące szczytowi klimatycznemu COP24, zorganizował przy wsparciu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju polski oddział United Nations Global Compact - największej na świecie inicjatywy skupiającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju.

"Jesteśmy dumni, że tutaj, w Polsce państwo dokonujecie wielkich rzeczy, nie tylko na rzecz swoich własnych firm, ale przede wszystkim na rzecz środowiska, pracowników, lokalnych społeczności i swoich partnerów. To są najważniejsze działania z tego, co nazywamy społecznie odpowiedzialnym biznesem" - powiedział podczas uroczystości wręczenia nagród minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

"Bardzo sobie to cenimy. Dziękujemy, że weszliście państwo do współpracy z rządem, z ministerstwem inwestycji i rozwoju. Bardzo dziękuję też ONZ, reprezentowanej przez UN Global Compact (...) - to dzięki waszej dużej aktywności udało się stworzyć silny ruch społeczny, w który udało wam się włączyć firmy. Są tutaj zarówno znane marki polskie, jak i bardzo znane marki międzynarodowe. Udało nam się osiągnąć współpracę" - uznał minister.

"Cieszę się, że to, co państwo robicie, ma z jednej strony charakter działalności trochę charytatywnej, na rzecz społeczeństwa, ale cieszy mnie również to, jeśli państwo potraficie przekuć swoje działania na sukces biznesowy. (...) Chcielibyśmy, żeby państwa przykłady, były przykładem dla innych firm w naszym kraju - wtedy osiągniemy sukces" - podkreślił Kwieciński.

Podsumowując Szczyt Miejski "Miasta dla klimatu" Kwieciński mówił m.in., że w Katowicach Polska "chce się przebić z pewnymi problemami na poziom międzynarodowy". "Może tutaj trochę prowokacyjnie pokazywaliśmy podczas szczytu klimatycznego, że polska energetyka, ale że również w Polsce węgiel to jest coś ważnego" - wyjaśniał.

"To jest coś ważnego i pod względem społecznym i pod względem rozwojowym - najsilniej jest obecny tutaj, na południu Polski (...), więc to jest problem, który ma też znaczenie regionalne. I on ma również dla nas znaczenie cywilizacyjne. (...) Musimy zmienić urządzenia, które emitują; udało nam się bardzo skutecznie ograniczyć wysoką emisję, w dużych firmach, natomiast problem jest w niskiej emisji; z drugiej strony chcemy ograniczyć wykorzystanie energii" - mówił szef MIiR.
"Wiemy też, że w Polsce będziemy się bogacić, bo się bogacimy, w związku z czym będziemy zużywać więcej energii, również dlatego, że gospodarka rośnie. (...) Będziemy więc mieli zwiększony popyt na energię, a z drugiej strony działania zmierzające do zmniejszenia jej wykorzystania. (...) Do tego potrzebujemy państwa, potrzebujemy współpracy z samorządami (...), potrzebujemy innowacji, potrzebujemy firm" - podkreślił Kwieciński.

Jak mówił dyrektor generalny Global Compact w Polsce Kamil Wyszkowski, nagrody "Business Award for Architects of Development" otrzymali przedstawiciele firm: Azoty (m.in. za pomoc w zwalczaniu kryzysu wodnego i eutrofizacji Bałtyku), Lotos (m.in. za działania związane ze zrównoważonym transportem i ochroną powietrza) i 3M Polska (za innowacje czy walkę z wyspami ciepła i kryzysu wodnego w miastach, np. poprzez wodoprzepuszczalne chodniki).

Kolejni nagrodzeni to: BGŻ PNB Paribas (m.in. za zielone obligacje, finansowanie walki ze zmianami klimatycznymi), IKEA Retail (m.in. za zrównoważony łańcuch dostaw i upowszechnianie solarów), L'Oreal Polska (za "suchą fabrykę" - przy niemal zamkniętym obiegu wody i odchodzenie od plastiku), Philips Healthcare (za szereg innowacji związanych z ochroną zdrowia). Nagrody trafiły też do: Santander Bank Polska (za m.in. finansowanie kwestii klimatycznych, zielone obligacje), Siemens Polska (m.in. za rozwiązania zrównoważonego transportu, zarządzania ruchem), Suez Polska (za działalność w zakresie tzw. strumienia odpadów), Velux Polska (za technologie związane z bilansem energetycznym) oraz BASF Polska (za szereg wynalazków, m.in. wodoprzepuszczalny beton).

Inni nagrodzeni to: PORT PC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła - za propagowanie bezemisyjnych systemów grzewczych), Volvo Group Poland (m.in. za elektryczne autobusy i ciężarówki), Shell Polska (za przechodzenie od paliw do gazu) oraz Skanska Commercial (m.in. za wysokie klasy energetyczne budynków).

Nagrody UN Global Compact trafiły także do: POPIHN (Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego - za transparentność w sektorze paliwowym), kancelarii DZP (za przygotowywane założenia ustaw), KRUK SA (za wsparcie najnowszego dokumentu Ewy Ewart o biznesie naftowym w lasach amazońskich) oraz do Gemini Holding (m.in. za wsparcie kampanii ochrony powietrza "Pierwsza doba bez smogu").

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE