ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Wall Street Journal" o sporach w CDU wokół Nord Stream2
06.12.2018r. 22:25

Troje głównych pretendentów do zastąpienia Angeli Merkel na stanowisku szefowej niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) ma zastrzeżenia wobec planowanego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec - informuje czwartkowy "Wall Street Journal".

Jak wskazuje gazeta, Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz i Jens Spahn, którzy będą się ubiegać o przewodnictwo partii na jej piątkowym zjeździe w Hamburgu, zgodnie twierdzą, że w obliczu wznowienia agresywnych działań Rosji Niemcy mogą zostać zmuszone do zrewidowania swego poglądu na Nord Stream 2.

Ewentualny zwrot CDU w kwestii nowego gazociągu mógłby być pierwszym testem spójności rządu kanclerz Merkel po zmianie kierownictwa partii. Będąca koalicyjnym partnerem chadecji Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) zalicza się do najbardziej zdecydowanych zwolenników Nord Stream 2 - zaznacza "WSJ".

Niemiecki socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Heiko Maas oświadczył w bieżącym tygodniu, że z gazociągu nie można zrezygnować i powinien się on stać kwestią przetargową w negocjacjach z Rosją na temat bezpieczeństwa Ukrainy. Natomiast Kramp-Karrenbauer zadeklarowała w telewizyjnej debacie, że trzeba przewartościować polityczne znaczenie Nord Stream 2.
Jak ocenia "WSJ", jeszcze dalej poszedł Merz, który na piątkowym mityngu partyjnym powiedział: "Im bardziej ten konflikt (Ukrainy z Rosją) przybiera na sile, tym bardziej musimy dyskutować, czy decyzja zbudowania tego gazociągu naprawdę była słuszna. Putin musi wiedzieć, że będziemy co najmniej zastanawiać się nad tym, jeśli nadal będzie się zachowywał tak jak obecnie".

Natomiast Spahn stwierdził w rozmowie z dziennikiem "Bild", że Niemcy nie powinny bezwarunkowo popierać realizacji gazociągu, jeśli Kreml nie zmieni swego postępowania.

Jak jednak pisze "WSJ", bliski współpracownik kanclerz Merkel uważa, że niemiecki rząd nie dysponuje żadnymi prawnymi środkami ewentualnego wstrzymania budowy gazociągu. "Uważnie śledzimy polityczną debatę, ale posiadamy wszelkie zezwolenia i stoimy na prawnie pewnym gruncie. Niemcy nie są republiką bananową, gdzie politycy mogą wstrzymywać projekty komercyjne. Mamy tu prawo i porządek" - powiedział rzecznik prasowy konsorcjum Nord Stream 2 Steffen Ebert.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE