ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rz": samorządy jednak odczują wzrost cen energii
07.12.2018r. 05:56

Mimo uspokajających sygnałów ze strony resortu energii wzrost cen energii elektrycznej mocno uderzy w samorządy - ocenia dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Dziennik cytuje słowa ministra energii, który podczas wczorajszej debaty sejmowej uspakajał, że wobec rosnących dochodów samorządów, te nie odczują mocno skokowych podwyżek cen energii elektrycznej. Jednak jak zauważa gazeta, optymizmu ministra nie podzielają samorządowcy, którzy spodziewają się, że rosnące ceny energii mocno nadwyrężą budżety jednostek samorządowych i wpłyną między innymi na funkcjonowanie komunikacji publicznej, działalność szpitali, czy szkół, a także przyhamują inwestycje.

"Rz" przywołuje między innymi skierowany do premiera list prezydenta Rzeszowa, w którym ten skarży się, że w ostatnim przetargu na zakup energii dla miejskich placówek jej cena wzrosła aż o 68 proc., a w przypadku oświetlenia ulicznego o 46 proc. Według wyliczeń rzeszowskiego magistratu te podwyżki oznaczają wzrost kosztów o kilka milionów zł.

Dziennik daje też przykład Krakowa, gdzie cena za energię wzrosła z 21 gr za kWh do 30 gr. W efekcie tylko w przypadku transportu zbiorowego miasto spodziewa się wzrostu kosztów o 15 mln zł i w związku z tym rozważa między innymi podniesienie cen biletów komunikacji miejskiej.
Jak wynika z informacji "Rzeczpospolite", w przypadku stolicy, cena za energię dla kilkuset jednostek skupionych w Warszawskiej Grupie Zakupowej wzrosła o ponad 55 proc., do poziomu 341 zł/MWh. W przypadku Tramwajów Warszawskich oznacza to wzrost kosztów o co najmniej 15 mln zł rocznie - pisze dziennik. Więcej, bo o 26,5 proc. za energię zapłaci też warszawskie metro.

Z informacji "Rz" wynika, że spore podwyżki dotkną też przewoźników kolejowych. Koleje Mazowieckie spodziewają się, że po zakończeniu dotychczas obowiązującej umowy, czyli od 1 września 2019 r. ceny za energię pójdą w górę o 36 proc. Cytowana przez dziennik Katarzyna Koper, rzeczniczka PKP Energetyka, od której to firmy Koleje Mazowieckie kupują energię, uspakaja, że w przypadku tego klienta wzrost cen nie powinien przekroczyć 14 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: znaffca 07.12.2018r. 10:32
Samorządy kłamią. Minister wyraźnie powiedział, że 60-70% wzrost cen energii będzie "nieodczuwalny" :-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE