ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Służebność przesyłu. Zabezpieczenie roszczenia może przyspieszyć realizację inwestycji
07.12.2018r. 06:42

Według ekspertów biorących udział w konferencji "Budowa i utrzymywanie urządzeń przesyłowych", zabezpieczenie roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu jest sposobem na przyspieszenie realizacji inwestycji liniowych - czytamy w "Pulsie Biznesu".

- Ten praktyczny sposób pozwala na szybkie wykonanie niezbędnych prac, następnie zaś na spokojne ułożenie stosunków między stronami i określenie wysokości wynagrodzenia - powiedział cytowany przez "Puls Biznesu" Marek Domański, radca prawny Elektrobudowy.

Gazeta przypomina, że zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu cywilnym polega na udzieleniu stronie takiego postępowania tymczasowej ochrony prawnej. W praktyce oznacza to, że na czas toczącego się postępowania, a nawet przed jego wszczęciem sąd może uregulować tymczasowo prawa i obowiązki stron postępowania, w tym zakaz wyzbywania się majątku.

"Puls Biznesu" zwraca uwagę, że dążąc do ustanowienia służebności przesyłu przedsiębiorstwa energetyczne wybierają najczęściej drogę administracyjną, w której prawo zajęcia nieruchomości uzyskuje się dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania, w którym opinie wydaje zwykle dwóch lub trzech biegłych, w konsekwencji czego trwa ono przeciętnie około 3 lat.
- Z drugiej strony decyzja administracyjna jest bardziej wrażliwa, tzn. cała procedura jest podatna na manipulacje polegające na jej przedłużaniu. Znacznie bardziej sformalizowane są także wymogi dotyczące sposobu prowadzenia rokowań - nieprawidłowości w tym zakresie mogą skutkować uchyleniem decyzji. Procedura sądowa jest bardziej stabilna - powiedział cytowany przez "Puls Biznesu" Piotr Zamroch, radca prawny z kancelarii Sienkiewicz i Zamroch Radcowie Prawni.

Warunkiem udzielenia przez sąd zabezpieczenia roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu jest wstępne uprawdopodobnienie roszczenia dochodzonego w postępowaniu. W przypadku istniejących już linii przedsiębiorstwo energetyczne powinno wykazać, że linia taka istnieje na nieruchomości, nie ma uregulowanego stanu prawnego i pomimo negocjacji z właścicielem nieruchomości, ten nie zgodził się na umowne ustanowienie służebności przesyłu na zaoferowanych warunkach - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Gazeta przyznaje jednak, że w każdej sytuacji sądy mogą odmówić orzeczenia o zabezpieczeniu służebności przesyłu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE