ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes NIK: Polska ma najgorszą jakość powietrza w UE
07.12.2018r. 15:15 07.12.2018r. 10:24

Spośród krajów UE, to w Polsce jakość powietrza jest najgorsza - powiedział w piątek w Katowicach prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Po przeprowadzonej kontroli Izba wskazała na złą koordynację działań i zbyt małe środki przekazywane na walkę ze smogiem. Jak podał resort środowiska, rząd nie bagatelizuje tej sytuacji, dlatego powstał program Czyste Powietrze.

Zanieczyszczone powietrze jest największym polskim problemem cywilizacyjnym i walka z nim musi być "absolutnym priorytetem" - podkreślają przedstawiciele NIK.

"Niestety z kontroli jednoznacznie wynika, że spośród wszystkich 28 państw Unii Europejskiej Polska jest najbardziej zanieczyszczona, ma najgorszą jakość powietrza" - powiedział w piątek Kwiatkowski dziennikarzom przed debatą, która towarzyszyła trwającemu w Katowicach szczytowi klimatycznemu ONZ COP24.

"W kontekście przekroczenia norm na benzo(a)piren - a polskie normy są i tak są zdecydowanie wyższe niż te zalecane przez Światową Organizację Zdrowia - jesteśmy dokładnie na ostatnim miejscu. W kontekście pyłów zawieszonych, w zależności od regionu Polski, też jesteśmy na końcu tej listy. Najlepiej obrazuje to fakt, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 36 to miasta w Polsce" - dodał szef NIK.

Jak powiedział prezes, jeden z głównych wniosków przeprowadzonej kontroli jest to, że koordynacja działań dotyczących walki ze smogiem pozostawia wiele do życzenia. "Kompetencje poszczególnych instytucji się krzyżują, a środki finansowe przeznaczone na walkę ze smogiem są zbyt małe w stosunku do potrzeb" - wskazał. Jak dodał, cieszą deklaracje rządu o przekazaniu w wieloletniej perspektywie dużych środków finansowych na ten cel, "ale realnie dzisiaj te środki (...) są daleko zbyt małe w stosunku do potrzeb".

Przypomniał, że przeznaczane na poprawę jakości powietrza pieniądze trafiają m.in. na termomodernizację budynków, przyłączanie ich do miejskich sieci ciepłowniczych czy wymianę pieców. Środki na ten cel pochodzą m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. "Można powiedzieć, że dzisiaj, zamiast miliardów, dysponujemy milionami" - podkreślił Kwiatkowski.

Wyraził zaniepokojenie, że wzrasta liczba priorytetów NFOŚiGW. "Dzisiaj pojawiają się tam zadania związane z drogami lokalnymi. To oczywiście ważne zadania, ale te zadania powinny być finansowane z budżetu państwa, a NFOŚ, jak sama jego nazwa wskazuje, w sposób szczególny powinien zwracać uwagę na realizację projektów związanych z ochroną środowiska. Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że największym polskim problemem cywilizacyjnym (...) jest problem zanieczyszczonego powietrza" - podkreślił.

Prezes zaznaczył, że w Polsce trzeba rozwiązać problem ubóstwa energetycznego. "Części ludzi nie stać na lepsze piece czy lepsze paliwo i oczywiście musimy stworzyć takie mechanizmy finansowe, żeby ten program był powszechny, bo dzisiaj rzeczywiście część osób nie wymienia pieca, kupuje odpady czy wręcz pali śmieci ze względów ekonomicznych" - przekonywał.
Kwiatkowski zaznaczył, że w trakcie kontroli nie stwierdzono przekroczenia prawa, ale kontrolerzy wskazują, że rozwiązanie problemu smogu musi być "absolutnym priorytetem". "Te kompetencje muszą być uporządkowane, musi być jeden odpowiedzialny podmiot, a przede wszystkim - środki finansowe, harmonogram ich wydatkowania i precyzyjne cele, które chcemy osiągnąć" - mówił.

Jak powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka, rząd nie bagatelizuje tej sytuacji, dlatego powstał program Czyste Powietrze, w ramach którego w ciągu 12 lat zostanie wydane 103 mld zł. "Jesteśmy przekonani, że te środki w zdecydowany sposób poprawią jakość powietrza w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat" - powiedział rzecznik.

Program Czyste Powietrze ruszył 19 września. W jego ramach można starać się o dotacje i pożyczki na termomodernizację domu i wymianę pieca grzewczego. Do tej pory złożono ok. 14 tys. wniosków, ok. 80 tys. osób zarejestrowało się na portalu beneficjenta - podał Brzózka.

Jak wskazuje NIK w raporcie, realna poprawa jakości powietrza jest możliwa do osiągnięcia tylko poprzez ograniczenie wykorzystywania paliw stałych. Z raportu wynika, że do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce pod względem poziomu pyłów PM10 należą: Wodzisław Śląski, Nowa Ruda, Kraków, Opoczno, Nakło nad Notecią, Starogard Gdański, natomiast pod względem benzo(a)pirenu: Nowa Ruda, Rybnik, Opoczno, Kościerzyna.

Kontrola NIK "Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami" objęła lata 2014-2017. Dodatkowo była z nią prowadzona kontrola międzynarodowa, która odbywała się także w 14 innych państwach. Chodzi o Albanię, Bułgarię, Estonię, Gruzję, Hiszpanię, Holandię, Izrael, Kosowo, Macedonię, Mołdawię, Rumunię, Słowację, Szwajcarię i Węgry. Jakość powietrza sprawdzały instytucje kontrolne tych państw oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy. Raport międzynarodowy w tej sprawie zostanie ogłoszony na początku przyszłego roku.

Piątkowa debata, zorganizowana przez NIK, Global Compact Network Poland oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię to wydarzenie towarzyszące odbywającemu się w Katowicach szczytowi klimatycznemu ONZ.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu zanieczyszczeń powietrza na świecie umiera 7 mln ludzi, co stanowi 12,5 proc. wszystkich zgonów. Co do Europy, to rocznie z powodu smogu umiera 400 tys. osób, w Polsce 46 tys.

Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

KOMENTARZE ( 8 )


Autor: Yoko 07.12.2018r. 13:46
A gdzie jest najgorsza jakość , nie tam gdzie są elektrownie , a tylko na nie jest nagonka, Smog powodują m.in... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Egon 07.12.2018r. 14:47
Niemców i Duńczyków nie kontrolowano czyli klawo jak cholera.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 07.12.2018r. 18:03
Nie ma się co dziwić że mamy najgorsze powietrze w europie jak rząd pozwolił na przesunięcie o 2 lata zakazu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 08.12.2018r. 16:27
To może trzeba zabrać pieniądze zielonym i przeznaczyć na ochronę środowiska. Pieniądze były. Postawiono 5800 MW... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 09-12-2018r. 13:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zygmunt Parczewski 09.12.2018r. 12:01
Z przykrością stwierdzam, że kolejny raz NIK ma rację. Niestety. I także z zainteresowaniem, a nieoczekiwanie i z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: tusk który jeżdził koleją 09.12.2018r. 22:07
Widocznie "ociec" Kwiatkowskiego z Jaruzelskim tak zasmrodzili, że ten smród bolkowo - magdalenkowy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 10.12.2018r. 11:46
No Panie Zygmuncie, dokładnie wiadomo, w jakim stopniu gaz redukuje węgiel i jest to proporcja 56/95. Oprócz tego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE