ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny ropy znowu w dół, OPEC czeka na decyzje Rosji ws. cięć wydobycia
07.12.2018r. 10:37

Ceny ropy naftowej kontynuują w piątek przed południem spadki. Członkowie OPEC, którzy opowiedzieli się za cięciem wydobycia ropy o ok. 1 mln b/d czekają na stanowisko Rosji w tej kwestii.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,3 USD za baryłkę, po spadku o 0,7 proc.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 59,7 USD za baryłkę, odnotowując spadek o 0,7 proc.

W Wiedniu trwa drugi dzień szczytu w formule OPEC+, podczas którego ministrowie ropy z kartelu oraz przedstawiciele innych krajów, w tym Rosja, próbują osiągnąć konsensus co do wielkości cięć w produkcji ropy naftowej.

Czwartkowe rozmowy w ramach kartelu po raz pierwszy od 5 lat oficjalnie nie zakończyły się wypracowaniem kompromisu. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że kartel opowiada się za ograniczeniem podaży o ok. 1 mln baryłek dziennie, z czego 650 tys. b/d ma przypadać na OPEC, a pozostałe 350 tys. b/d na pozostałe kraje w tym Rosję.

Źródła Bloomberga podają, że Moskwa może zgodzić się na nieco większą kwotę cięć niż 100-150 tys. b/d według wcześniejszych zapowiedzi.
Rozmowy z Rosją zaplanowano na piątek na godz. 12.00.

Arabia Saudyjska, nieformalny przywódca OPEC, sygnalizowała wcześniej potrzebę cięcia w sumie o 1,3 mln b/d.

Nieoczekiwanym "sojusznikiem" OPEC okazała się w ostatnich dniach Kanada, gdzie władze roponośnej prowincji Alberta ogłosiły, że od początku 2019 r. ograniczają wydobycie o 325 tys. b/d z uwagi na załamanie tamtejszego rynku ciężkiej ropy.

Od październikowych szczytów ceny ropy naftowej na światowych rynkach spadły o ok. 1/3.

Stany Zjednoczone po raz pierwszy od 75 lat w ubiegłym tygodniu były eksporterem ropy i jej pochodnych netto - wynika z czwartkowych danych Departamentu Energii. Od początku roku USA importowały jednak średnio ok. 3 mln baryłek ropy i jej produktów dziennie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE