ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiński koncern China General Nuclear gotów jest do dalszego wspierania energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii
07.12.2018r. 15:30

Po wycofaniu się koncernu Toshiba z budowy elektrowni jądrowej w Moorside, w celu podtrzymania programu energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii chiński koncern China General Nuclear jest gotów przyspieszyć budowę nowego obiektu w Bradwell w oparciu o własny projekt reaktora HPR1000 (Hualong One).

Robert Davies, dyrektor operacyjny CGN UK, przemawiając na konferencji Nuclear 2018, zorganizowanej przez Nuclear Industry Association w Londynie, powiedział, że w programie energetyki jądrowej Wielkiej Brytanii powstała luka po decyzji Toshiby, podjętej w ubiegłym miesiącu, o wycofaniu się z projektu budowy elektrowni w Moorside i likwidacji firmy NuGen.

"Planowana sekwencja uruchamiania kolejnych reaktorów została przerwana" - powiedział Davies. "Możemy tę lukę wypełnić, znacząco przybliżając datę uruchomienia pierwszego brytyjskiego reaktora HPR1000 i znacznie szybciej wprowadzając elektrownię jądrową Bradwell do eksploatacji. Zmienimy harmonogram realizacji projektu, koncentrując się na dacie uruchomienia elektrowni (commercial operation date - COD) około 2030 r.".

Zgodnie ze strategiczną umową inwestycyjną, podpisaną w październiku 2016 r. CGN zgodził się przejąć 33,5% udziałów EDF Energy w projekcie Hinkley Point C w Somerset, jak również wspólnie zbudować nowe elektrownie jądrowe w Sizewell w Suffolk i Bradwell w Essex. Projekty elektrowni Hinkley Point C i Sizewell C będą oparte na technologii francuskiego reaktora EPR, a w nowym obiekcie w Bradwell w Essex znajdą się reaktory w technologii Hualong One.

W ramach tej umowy CGN utworzył spółkę joint venture z EDF Energy w celu uzyskania licencji regulatora na budowę brytyjskiej wersji reaktora HPR1000.

W ubiegłym miesiącu brytyjski urząd regulacji jądrowych (Office for Nuclear Regulation - ONR) oraz agencja ochrony środowiska (Environment Agency - EA) ukończyły wstępną ocenę konstrukcji chińskiego reaktora UK HPR1000. Projekt przeszedł teraz do trzeciego z czterech etapów procesu ogólnej oceny projektu (Generic Design Assessment - GDA).

Davies powiedział, że decyzja CGN o przyspieszeniu swoich planów wynika z doświadczenia zdobytego podczas realizacji nowych projektów jądrowych. Na początku tego roku koncern CGN uruchomił pierwszy w świecie reaktor EPR w elektrowni jądrowej Taishan. CGN uzyskał również dodatkowe zdolności konstrukcyjne dzięki budowie dwóch demonstracyjnych reaktorów HPR1000 w elektrowni jądrowej Fangchenggang w chińskim regionie autonomicznym Guangxi.
Dyrektor zauważył również, że CGN jest obecnie trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem w branży jądrowej na świecie, które eksploatuje 21 energetycznych bloków jądrowych i buduje kolejnych siedem reaktorów.

"Nasze doświadczenia z Chin uwidaczniają wpływ efektu serii przy budowie dużej floty reaktorów, dlatego musimy zaangażować się w długofalowy, spójny program, poparty przez rząd Wielkiej Brytanii. W naszym przypadku Hinkley Point C utorował drogę dla Sizewell C i następnie dla Bradwell B".

"Jeśli my jako naród nie podejmiemy tego wyzwania, to nie osiągniemy żadnych korzyści z efektu serii i skali, ceny pozostaną wysokie, a brytyjska polityka energetyczna nie zapewni niezawodnej, bezpiecznej i czystej energii, której będziemy potrzebować coraz więcej na całym świecie dla realizacji programów rozwoju elektromobilności, sztucznej inteligencji czy przetwarzania w chmurze".

"Musimy iść teraz w kierunku niskoemisyjności - nie możemy czekać. Nasze dzieci, nie mówiąc już o naszych wnukach, nie wybaczą nam. Mamy zbyt wiele do stracenia, nie możemy pozwolić sobie na rozterki, podczas gdy świat się ociepla. Musimy dziś podejmować decyzje, które skutkować będą w przyszłości. W przeciwnym razie Wielka Brytania nigdy nie zdobędzie tego, czego będzie wkrótce potrzebować. Wszyscy, wraz z naszymi politykami, musimy być odważni, zdecydowani i pewni siebie".

Dzięki 30-letniej współpracy z francuskim EDF, CGN zbudował elektrownie w Chinach i obecnie uruchamia projekty jądrowe w Wielkiej Brytanii. "Zbudowaliśmy i budujemy reaktory na skalę i w tempie, które Wielka Brytania może sobie tylko wyobrazić" - powiedział Davies, zauważając, że Chiny planują uruchomić kolejne 100 GWe mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej do roku 2030.

Davis podkreślił również, że koncern CGN w ciągu ostatnich dwóch lat zainwestował 2,4 mld GBP (3,1 mld USD) w Wielkiej Brytanii, głównie w projekt HPC. "Dziś przynosimy wiedzę, możliwości i pieniądze, co udowadnia realizacja HPC. Mówiąc wprost - przyspieszamy".
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE