ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szwedzka gazeta chwali prezydenta szczytu COP24 Michała Kurtykę
07.12.2018r. 16:04

Największy szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" chwali w piątek prezydenta szczytu klimatycznego COP24, wiceministra środowiska Michała Kurtykę, nazywając go "kosmopolitycznym wyjątkiem" w konserwatywnym polskim rządzie.

W obszernym artykule gazeta pisze, że Kurtyka jako absolwent fizyki i ekonomii na uczelniach w Paryżu oraz w Waszyngtonie jest rzecznikiem elektryfikacji wszystkich środków transportu i znacznie różni się od swojego poprzednika, byłego ministra środowiska Jana Szyszki.

"Wybór (na prezydenta COP24) wykształconego na Zachodzie Kurtyki został przyjęty przez wielu ekspertów jako pozytywny prognostyk przed negocjacjami w Katowicach" - twierdzi gazeta.

Według "Dagens Nyheter" choć przewodnictwo Kurtyki nie oznacza zmiany podejścia polskiego rządu, który wciąż reprezentuje mniejsze ambicje w działaniach na rzecz klimatu, niż wiele innych europejskich krajów, to inauguracyjne przemówienie Kurtyki było zgodne z panującym w UE konsensusem.
Zaletą Kurtyki, jak podkreśla gazeta, jest fakt, że nie należy on do żadnej partii politycznej, nawet jeśli jest członkiem rządu PiS.

W redakcyjnym komentarzu ekspertka "Dagens Nyheter" Jannike Kihlberg twierdzi, że "przewodniczący szczytu klimatycznego ONZ może odegrać ważną rolę". Według publicystki Kurtyka przypomina postać byłego francuskiego szefa MSZ Laurenta Fabiusa i prezydenta szczytu klimatycznego COP21 w Paryżu w 2005 roku, dzięki któremu podpisano bardziej ambitne porozumienie.

Zdaniem publicystki Kurtyka nie cieszy się tak silnym poparciem politycznym w swoim kraju jak Francuz, ale ma wszystkie możliwości, aby odegrać decydującą rolę. "Z przecieków wynika, że Polak dobrze wykonuje swoją pracę i rozwiązuje problemy, jakie pojawiają się w trakcie negocjacji" - podkreśla publicystka.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE