ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Putin: Rosja może włączyć Grecję w projekty dostaw gazu do Europy
07.12.2018r. 16:46

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek na spotkaniu z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, że Moskwa gotowa jest rozważyć możliwość włączenia firm greckich do projektów dostaw gazu rosyjskiego trasą południową do krajów europejskich.

Na konferencji prasowej z Ciprasem, który złożył w piątek wizytę w Moskwie, Putin powiedział, że Rosja gotowa jest rozpatrzyć wariant włączenia firm z Grecji "do dużych projektów infrastrukturalnych", związanych z dostawami gazu z Rosji przez kraje Europy południowej. Surowiec z Rosji - jak przypomniał - pokrywa prawie połowę zapotrzebowania Grecji na gaz; w przypadku ropy naftowej jest to około 10 proc.

Cipras powiedział, że Unia Europejska tworzy "przeszkody w kwestii rozwoju Tureckiego Potoku w stronę Grecji i Włoch". Zarzucił UE "podwójne standardy" w tej kwestii. Gazociąg Turecki Potok (Turkish Stream) Rosja buduje po dnie Morza Czarnego do europejskiej części Turcji i jedna z dwóch nitek magistrali może być przedłużona do krajów UE.

Szef rządu Grecji w rozmowach z Putinem poparł też pomysł, by Gazociąg Transadriatycki (TAP), przeznaczony do przesyłu gazu z Azerbejdżanu do UE, mógł przyjmować także surowiec z Rosji.

Cipras powiedział na konferencji prasowej z Putinem, że rosyjski prezydent przedstawił mu "szczegółowe informacje" na temat niedawnego incydentu pomiędzy okrętami Rosji i Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Podkreślił, że sprawa ta jest dla Grecji ważna ze względu na to, że w ukraińskim mieście Mariupol nad Morzem Azowskim żyje około 130 tys. osób pochodzenia greckiego.

Bez udziału Rosji - przekonywał Cipras - nie jest możliwe zrealizowanie inicjatyw mających na celu rozwiązanie problemów międzynarodowych. "Grecja jest krajem Unii Europejskiej i NATO i powinna wypełniać swoje zobowiązania. Uważa jednak, że każda architektura bezpieczeństwa czy inicjatywa dotycząca rozwiązania problemów międzynarodowych powinna angażować Rosję" - oświadczył. Wyraził nadzieję, że Grecja stanie się mostem pomiędzy UE i Rosją.
Z kolei Putin wyraził nadzieję, iż Rosji i Grecji nie dzieli już kwestia wydalenia przez Ateny rosyjskich dyplomatów latem br. "Mam nadzieję, że ten rozdział został już rzeczywiście zamknięty" - powiedział. Oświadczył przy tym, że Rosja nadal nie zgadza się z uzasadnieniem tej decyzji, bowiem - jego zdaniem - trudno wyobrazić sobie, by Rosja mogła "planować jakieś spiski" przeciwko Grecji. "To po prostu nonsens, bzdura" - zapewnił.

Jednocześnie Cipras przekazał Putinowi wyrazy zaniepokojenia Aten z powodu planowanej przez Moskwę sprzedaży rosyjskich systemów rakietowych S-400 Triumf Turcji; przekonywał, że Turcja chce wobec Grecji "utrzymywać casus belli" (formalny powód do wojny).

Zakup przez Turcję rosyjskich S-400, które nie nadają się do zintegrowania z systemami obronnymi NATO, budzi także niepokój w USA i innych państwach NATO.

Rosyjski Gazprom zakończył w listopadzie budowę morskiego odcinka Tureckiego Potoku. Cały projekt zakładał budowę przez Morze Czarne dwóch nitek, z których każda będzie miała przepustowość 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Putin zapowiadał w listopadzie, że poprzez drugą nitkę gaz może tranzytem przez Turcję popłynąć do "krajów południowej i południowo-wschodniej Europy".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE