ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PAN i duchowni: potrzeba szybkiej i głębokiej zmiany w podejściu do klimatu
10.12.2018r. 19:52

Bez szybkiej i głębokiej zmiany w podejściu do klimatu poziom mórz będzie się podnosić, a brak wody pitnej i inne skutki zmian klimatycznych, sprawią, że coraz więcej ludzi będzie umierać lub zostanie zmuszonych do opuszczenia swego domu.

Przestrzegli przed tym naukowcy i duchowni podczas pierwszej wspólnej konferencji gromadzącej czołowych naukowców z Polskiej Akademii Nauk, Papieskiej Akademii Nauk i francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych, wśród nich laureata Nagrody Nobla, odkrywcę dziury ozonowej prof. Mario Molinę. Podczas konferencji odbywającej się w poniedziałek w Katowicach przyjęli memorandum postulujące zdecydowane działania na rzecz ochrony klimatu.

"Stabilny klimat to jedno z najcenniejszych powszechnych dóbr, które dzielimy w naszym wspólnym domu. Naukowcy, przywódcy duchowi i społeczeństwo obywatelskie muszą zatroszczyć się o to dobro wspólnie i zmobilizować wszystkie siły, by uniknąć chaosu klimatycznego" - głosi katowickie memorandum.

"Szybka dekarbonizacja wszystkich sektorów gospodarki jest kluczowa dla zachowania takich warunków środowiska, które pozwolą ludzkości się rozwijać. Sektor energetyczny jest w tym kontekście kluczowy, jako że energia i ciepło są wciąż produkowane głównie z paliw kopalnych, szczególnie z węgla, który ma niszczący wpływ na klimat i zdrowie publiczne. Krok w kierunku energii z odnawialnych źródeł jest niezbędny, by chronić pracowników i gospodarkę. Dla dobra klimatu ten ruch musi nastąpić znacznie szybciej, niż dyktowałyby to prawa rynku" - dodali sygnatariusze memorandum.

W konferencji uczestniczył m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, który przypomniał nauczanie Kościoła katolickiego w sprawie ekologii, za którego magna carta uznał encyklikę papieża Franciszka Laudato si'. Na wagę problematyki ekologicznej jako pierwszy z papieży zwrócił uwagę papież Paweł VI, wielokrotnie zwracał też na troskę o środowisko św. Jan Paweł II.
"Dla mnie osobiście najbardziej przejmujące były słowa papieża Franciszka zwracającego uwagę, że pogłębiający się kryzys klimatyczny ma fundamentalne znaczenie dla miliardów ludzi żyjących w krajach rozwijających się, którzy nie mogą w ich efekcie zaspokoić podstawowych potrzeb" - dodał, przypominając, że naturalnym zjawiskiem w świecie zwierząt jest migracja na tereny nadające się do życia.

Prymas zaznaczył, że ludzie cierpiący biedę z powodu degradacji środowiska i szukający lepszych warunków życia nie są uznawani za uchodźców, a papież Franciszek postuluje takie rozwiązanie.

"Wszyscy uważamy, że stoimy wobec nadzwyczajnego wyzwania, że nauka ma przed sobą olbrzymią rolę, żeby powiedzieć społeczeństwu o olbrzymim zagrożeniu. Musimy działać i to wspólnie" - powiedział PAP prezes PAN Jerzy Duszyński.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE