ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej dla indywidualnych odbiorców
12.12.2018r. 10:47

Nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej dla indywidualnych gospodarstw domowych. Żaden Polak, indywidualny odbiorca prądu, nie zapłaci za prąd więcej - zapewnił w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Sasin zapewnił w środę w rozmowie z Wirtualną Polską, że "w żadnym wypadku" podniesienia cen energii elektrycznej nie dotknie indywidualnych odbiorców prądu. "Mieliśmy wczoraj naprawdę bardzo poważną dyskusję w ramach rządu. Minister energii (Krzysztof Tchórzewski) ma tutaj bardzo wyraźne zadanie, żeby (...) Polacy nie odczuli zmian cen energii. W najbliższym czasie będziemy w stanie pokazać mechanizmy działania, które zostały podjęte - również finansowe - które spowodują, że skutków (podwyżki cen energii elektrycznej) dla Polaków nie będzie" - mówił Sasin.

"Na pewno mogę dzisiaj powiedzieć, że nie będzie tych podwyżek dla indywidualnych gospodarstw domowych. Żaden Polak, indywidualny odbiorca prądu, nie zapłaci za prąd więcej w przyszłości, która jest przed nami" - oświadczył Sasin.

Zaznaczył, że za prąd nie zapłacą więcej także m.in. szpitale. "W tej chwili szukamy również, i jestem przekonany, że znajdziemy, mechanizmów, żeby również chociażby samorządy tego typu skutków nie odczuły" - powiedział Sasin.

Jak dodał, "jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa również jest tworzony w tej chwili mechanizm, który spowoduje, że nie będą płaciły za prąd więcej". "Więc wszystkie informacje, które pojawiają się w przestrzeni publicznej o piekarniach, czy małych zakładach, które będą podnosiły ceny, nie mają żadnych podstaw. Jest tylko kwestia dużego biznesu. Tutaj również szukamy pewnych mechanizmów" - mówił szef KSRM.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował we wtorek, że Komisja Europejska zgodziła się na sprzedaż przez rząd 55 mln starych uprawnień do emisji CO2 i zasilenie tymi przychodami funduszu na rekompensowanie odbiorcom wyższych cen energii. Jak wyjaśnił, chodzi o niewykorzystane przez polskie przedsiębiorstwa uprawnienia do emisji CO2 z tzw. II okresu rozliczeniowego, czyli z lat 2007-2013.

Minister dodał, że przychód z ich sprzedaży powinien wynieść w granicach 4 mld zł i trafi do funduszu efektywności energetycznej. Zaznaczył, że szczegóły znajdą się w odpowiednim projekcie ustawy, dotyczącej rekompensat dla odbiorców z tytułu wzrostu cen energii.

Drugim źródłem przychodów funduszu mają być kontrolowane przez państwo spółki energetyczne. Tchórzewski oświadczył, że oczekuje, iż zasilą one fundusz miliardem złotych, pochodzącym z zysku przed opodatkowaniem. Minister podkreślił, że w całości są to pieniądze spoza budżetu państwa, zatem nie trzeba ich ujmować w ustawie budżetowej.

Tchórzewski ocenił, że w sumie będzie to ponad 5 mld zł. Wskazał, że zgodnie z europejską dyrektywą połowa przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji musi zostać przeznaczona na przedsięwzięcia związane z efektywnością energetyczną, a jakąś część z drugiej połowy można użyć na rekompensaty dla odbiorców.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: ENERGETYCY XXI w 12.12.2018r. 11:16
Do Prezesa URE! Haczyk jest w tym, że deklaracje Ministrowi Energii składali Prezesi spółek zarządzjących z 4 Grup... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cofając sęi do tyłu 13.12.2018r. 10:59
Panie ministrze a co z przyszłością która jest za nami? W Wenezueli też ceny benzyny dla ludzi były bliskie zera i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE