ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Wytwarzanie energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych zasobów energii. Wykład trzeci
12.05.2005r. 08:42

Energia słoneczna może być przetwarzana na ciepło lub na energię elektryczną. Przy konwersji na ciepło, promieniowanie słoneczne ogrzewa płyn roboczy, który spełnia funkcję przekaźnika ciepła (stosunkowo rzadko są stosowane pompy ciepła).

Autorzy: Prof. nzw. dr hab. inż. Józef Paska, mgr inż. Mariusz Sałek, mgr inż Tomasz Surma („Energetyka” – marzec 2005) , Energetyka
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.

Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: PISCES 12.05.2005r. 16:51
Do Józia- jako kolega ze studiów mogę się nie zgodzić z tezą, ze płaskie kolektory nie sa w praktyce wykorzystane (jak sie nie chce). Mam w praktyce sprawdzone płaskie kolektory słoneczne pracujące na zasobnik wodny, w lecie 550l rozgrzewaja do 105 st C. A zimie pracują równiwz na akumulator ziemny oddający ciepło do wentylacji. Moc kolektora 16kW załatwia wszystkie potrzeby cwu oraz prawie 70% ogrzewania w zimie. Zazanaczam centrum Polski to nie California.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Józek 13.05.2005r. 08:08
W odpowiedzi mojemu koledze ze studiów (PISCES) mogę wyjaśnić jedynie tyle, że cytowana przez Niego teza z całą pewnością odnosi się jedynie do nieefektywności wykorzystania płaskich kolektorów słonecznych w układach elektrowni heliotermicznych, a zatem do pozyskiwania energii słonecznej i przetwarzania jej następnie na energię elektryczną (sprawdź proszę w tekście). Kolektory płaskie są natomiast efektywne jako źródła ciepła.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE