ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Energa na plusie w aukcjach rynku mocy
19.12.2018r. 16:13

W dniach 15 listopada i 5 grudnia br. miały miejsce aukcje główne rynku mocy. Grupa Energa zakontraktowała w trakcie pierwszej aukcji 977 MW, a podczas drugiej 240 MW obowiązku mocowego . Cena zamknięcia pierwszej aukcji rynku mocy wyniosła 240,32 zł/kW/rok, a drugiej 198,00 zł/kW/rok. Przedstawiciele Grupy Energa pozytywnie oceniają wyniki aukcji.

Proces przygotowania do udziału w pierwszej i drugiej aukcji głównej rynku mocy na okres dostaw w 2021 r. oraz 2022 r. zakończył się powodzeniem. Świadczą o tym zarówno sam start, jak i zakontraktowanie przez Grupę Energa 977 MW obowiązku mocowego na 2021 r. z czego 585 MW zostało zakontraktowanych dla modernizowanych bloków Elektrowni Ostrołęka - umowa mocowa wynosi 5 lat. Pozostałe 392 MW to obiekty istniejące oraz jednostki redukcji zapotrzebowania, dla których umowa mocowa obowiązuje przez rok.

Udział w zakontraktowanych mocach obiektów wytwórczych z poszczególnych źródeł wygląda następująco: 585 MW z elektrowni opalanych węglem kamiennym, 240 MW z elektrowni wodnych i szczytowo-pompowej oraz 152 MW - z usług DSR (realizowanych przez spółkę Enspirion).

Przy cenie zamknięcia 240,32 zł/kW/rok przychody w latach 2021-2025 wyniosą 797 mln zł. W tym 703 mln zł z jednostek modernizowanych i 94 mln zł z tych już istniejących (czyli tylko w 2021 r.) Wartości te zwaloryzowane zostaną inflacją.

W przypadku drugiej aukcji zakontraktowanych zostało 240 MW hydrozespołów istniejących oraz 202 MW w DSR. Przy osiągniętej cenie zamknięcia 198,00 zł/kW/rok przychody w 2022 roku określono na kwotę 87,5 mln zł. W kolejnej trzeciej aukcji, zaplanowanej na 21 grudnia br., spółki Grupy Energa będą również kontraktować moce wszystkich swoich obiektów wytwórczych, uprawnionych do startu w tejże aukcji. W aukcji będą także kontraktowane moce nowego bloku w Ostrołęce.

Przygotowania do certyfikacji i aukcji głównej

Przygotowanie zarówno do certyfikacji ogólnej, jak również udziału w aukcji rynku mocy, wymagało sporych nakładów pracy, m.in. celem przeglądu obiektów wytwórczych pod kątem spełnienia wymogów do certyfikacji.

- Przeprowadziliśmy pełny przegląd obiektów. Pozwoliło nam to stwierdzić, czy będziemy mieć odpowiednie układy pomiarowo-rozliczeniowe, które są niezbędne do udziału w aukcjach. Należy podkreślić, że w większości naszych obiektów wytwórczych mamy takie układy. A tam gdzie jeszcze wymagana jest zmiana, to do końca 2019 r. zostaną zamontowane nowe, spełniające wymogi rynku mocy - mówi Adam Galanek, wiceprezes Zarządu Energa Wytwarzanie SA. - Warto dodać, że dotychczas układy pozwalające na pomiar danych w systemie dobowo-godzinowym nie były konieczne. Jednakże wyposażenie pozostałych jednostek wytwórczych w wymienione urządzenia nie stanowi dla nas problemu.

Oprócz sprawdzenia układów pomiarowo-rozliczeniowych, przeprowadzono również kompleksowy przegląd hydrozespołów biorących udział w aukcji. Poza sprawdzeniem kwestii technicznych obiektów wytwórczych, analizowano również udział w aukcji pod kątem finansowym. W oparciu o przygotowane i przeanalizowane dane ekonomiczne możliwe było określenie ceny wyjścia, niezbędnej do określenia strategii udziału w aukcji.

Przygotowania, analizy i badania miały na celu dostarczenie najważniejszej informacji z punktu widzenia przygotowania strategii udziału w aukcji. Mowa tu o znalezieniu optymalnej wartości mocy (niezbędnej do certyfikacji) i ceny do zakontraktowania w trakcie aukcji głównej.

- Znalezienie optymalnej wartości mocy do zakontraktowania podczas aukcji rynku mocy w instalacjach OZE stanowi spore wyzwanie. Z jednej strony, zadeklarowanie większej wartości nakłada obowiązek utrzymania większej rezerwy mocy w 2021 i 2022 r., ale jednocześnie zapewnia jasno określony i pewny przychód w zakontraktowanym okresie - mówi Piotr Meler, prezes Zarządu Energi Wytwarzanie SA. - Dopiero po 2021 i 2022 roku będziemy w stanie w pełni zweryfikować przyjętą strategię. Przeprowadziliśmy szczegółowe analizy i na ich podstawie wybraliśmy optymalny wariant uwzględniając możliwości techniczne naszych obiektów wytwórczych.

Obecnie obiekty pracują z mocami niższymi niż zadeklarowane, co wynika przede wszystkim z niskiego stanu wód. Przystępując do rynku mocy spółki Grupy Energa uwzględniły ten fakt. Energa Wytwarzanie, eksploatująca elektrownie wodne, tak prowadzi gospodarkę wodną, aby mieć w każdej chwili rezerwę, która umożliwi dostarczenie zadeklarowanego wolumenu mocy.

Udział w aukcji testowej


Zanim Grupa Energa wzięła udział w aukcjach głównych rynku mocy, najpierw uczestniczyła w aukcji testowej. Pozwoliło to na przetestowanie właściwości platformy aukcyjnej oraz identyfikację problemów, które mogły pojawić się w trakcie właściwego procesu. Pracownicy spółek wytwarzających energię oraz Enspiriona (DSR) prowadzili między innymi symulacje określenia ceny wyjścia, modyfikacji ceny wyjścia, czy próby wyjścia z aukcji. To pozwoliło na praktyczne sprawdzenie obsługi platformy aukcyjnej.
Energa

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE