ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

URE: to, co się dzieje z cenami energii, to przekroczenie zasad etycznego obrotu
21.12.2018r. 15:17 21.12.2018r. 13:27

To, co się obecnie dzieje z cenami energii, to przekroczenie zasad etycznego obrotu, zasad etycznego handlu - ocenił w piątek Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Prezes URE uczestniczył w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw poświęconym cenom energii dla przedsiębiorców.

Przemawiając do zebranych zauważył, że od 2007 roku nastąpił wzrost koncentracji przedsiębiorstw na rynku energii, monopolizacja państwa. Trzy państwowe podmioty, z kontrolnym udziałem skarbu państwa rządzą 70-proc. energii sprzedawanej w Polsce.

"Tak się dziwnie składa, że te nasze kłopoty, moje jako konsumenta, wasze jako podmiotów przemysłowych, usługodawców itd., łączą się w czasie ze zjawiskiem gwałtownej koncentracji w jednych rękach, rękach państwa" - powiedział.

Przypomniał, że URE zdecydował się na "bardzo drastyczne posunięcia" w związku z podejrzeniami na rynku energii elektrycznej i przekazał prokuraturze "bardzo mocno udokumentowane" zgłoszenie dotyczące skoków cenowych w marcu a ponadto wszczął tzw. postępowania REMIT w związku gwałtownymi wzrostami cen w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Jak dodał, urząd zaobserwował, że różnica między ceną sprzedaży (energii - PAP) w "ostatnich latach i miesiącach", po odjęciu kosztów węgla i uprawnień do emisji CO2, czyli tego, czym się tłumaczą spółki uzasadniając podwyżki, "gwałtownie" wzrosła.

"Coś jest nie tak, to nie tylko dwutlenek węgla i nie tylko węgiel" - mówił. Przyznał, że choć ceny obu tych składników wzrosły, ale nie na tyle by - jak podkreślił - przedsiębiorcy potykali się z ofertami rzędu 400, czy nawet 500 zł za MW.

Jak powiedział, URE próbowało określić jakiś punkt odniesienia, według którego istniałaby "sprawiedliwa cena energii zanotowana na giełdzie z pierwotnej sprzedaży", czyli sytuacja, w której elektrownia sprzedaje energię przedsiębiorstwu obrotu na giełdzie. Wyjaśnił, że na to nałożono tzw. kolorowe obowiązki (czyli certyfikaty np. białe, zielone - PAP), niewielką marżę i wyszło, że MW powinien kosztować "w okolicach trzysta parę złotych".
"To uznaliśmy za sprawiedliwą cenę dla gospodarstw domowych" - powiedział Bando. Jak podkreślił, przedsiębiorstwa zawsze płaciły więcej niż odbiorcy indywidualni, ale pytanie, czy aż tyle. "To jest pytanie do koncernów energetycznych. A jeśli na to pytanie nie potrafią odpowiedzieć, to jest to pytanie do właścicieli koncernów energetycznych" - ocenił Bando.
Zwracając się do przedsiębiorców wyraził opinię, że jeśli nie dywersyfikują sprzedawców energii i godzą się na zakup prądu po 400-500 zł, to popełniają bardzo duży błąd, wystawiają się na bardzo duże ryzyko. "Po drugie stajecie się trybikiem w machinie dalej napędzającej wzrost cen energii" - dodał.

Podczas rozmowy z dziennikarzami w kuluarach konferencji, Bando nie chciał ocenić, kto konkretnie odpowiada za wzrost cen energii.

"Trwa postępowanie, które pozwoli nam, a później prokuraturze na określenie, kto konkretnie jest winien. Mówimy o przekroczeniu zasad etycznego obrotu, etycznego handlu. Dzisiaj jest zdecydowanie za wcześnie, by wyciągać jakiekolwiek wnioski, jest jednak faktem, że państwowe firmy zdominowały rynek" - powiedział prezes regulatora.

"Po pięciu i pół miesiącach szczegółowych badań zgromadziliśmy taki materiał dowodowy, który umożliwił nam złożenie uzasadnionego wniosku" - poinformował. Jak dodał, fakt, że ceny energii rosną w gwałtownym tempie, jedynie z powodu rosnących cen uprawnień do emisji CO2 i cen węgla, "wydaje się w sposób jednoznaczny obalony".

Na pytanie PAP, czy może to oznaczać, że spółki, wykorzystując rosnące ceny węgla i uprawnień do emisji, chcą zarobić na odbiorcach energii, Bando odparł: absolutnie tak, ale proszę byśmy jasno sobie powiedzieli, że nie musi to dotyczyć spółek państwowych.

"W obrocie na giełdzie biorą udział różne podmioty, więc w żadnym wypadku nie należy dzisiaj wyciągać wniosku, że winne są przedsiębiorstwa państwowe" - podkreślił. One - jak mówił - zdominowały rynek, ale nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kto odpowiada za nadmierny wzrost cen, kto przekroczył zasady etyczne, dopóki nie zostaną zakończone postępowania.

Dodaj nowy Komentarze ( 18 )

KOMENTARZE ( 18 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: analityk 21.12.2018r. 15:06
takiego bałaganu jeszcze nie było. A Prezes URE i Ministerstwo którzy odpowiadają za kształtowanie zasad rynku, teraz... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 02-01-2019r. 14:14 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Historyk 21.12.2018r. 15:27
"Jak podkreślił, przedsiębiorstwa zawsze płaciły więcej niż odbiorcy indywidualni" - to nieprawda. Do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Nie do wiary 21.12.2018r. 15:36
Bando zaczął mówić jak polityk.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 21.12.2018r. 16:05
liczy się kasa dla akcjonariuszy i prowizja dla obrotowych tak wygląda głodny rynek zysk sprzedawcy jest stratą... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kadencyjność 21.12.2018r. 18:11
Trzeba się jakoś przymilić żeby coś dostać a winnych łatwo znaleźć - krwiopijcy z firm i pewnie prywatnych
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Odbiorca Koncowy 21.12.2018r. 19:48
Panie Prezesie, niech Pan także się zainteresuje pompowaniem przez ostatnie pół roku cen zielonych certyfikatów,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cyborg 21.12.2018r. 22:50
Konkretnie, proszę. Na czym ma polegać "przekroczenie zasad etycznego obrotu"?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 22.12.2018r. 11:28
No i pewnie jednego geszefciarza się złapie, ale główny spekulant spokojnie będzie się śmiał w Brukseli. Zło takich... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: darlew 22.12.2018r. 19:58
25 000 euro-koszt OZE dla każdej 4-osobowej rodziny w Niemczech... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wojtek 23.12.2018r. 17:59
Panie Prezesie, je nie wiem czy ceny 400 lub 500 zł za MWh są zbyt wysokie czy też nie, nie mniej jednak proszę... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Grands 24.12.2018r. 10:49
Jeszcze trochę a ceny energii znajdą się w uchwale budżetowej po stronie dotacji :-)))) Tylko po co nam URE - do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: prostak 27.12.2018r. 09:02
płacenie zysku (również w rachunku ciągnionym) , za który nic się nie otrzymuje przez podmioty publiczne jest rażącą... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Rzeszów 31.12.2018r. 19:48
Niech premier minister energii i prezes pge dystrybucja zajmie się dyrektorem generalnym ORzeszow i jego zastępcą W... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 01-01-2019r. 22:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dynamites 23.05.2019r. 14:46
Niech idzie po rade do schetyny.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 18 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE