ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ropa naftowa zaczyna wykazywać oznaki umocnienia
07.01.2019r. 12:10

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Ropa naftowa zaczyna wykazywać oznaki umocnienia po wynoszącym ponad 40 proc. spadku trwającym od października ubiegłego roku. Od czasu osiągnięcia kluczowego pod względem technicznym i psychologicznym poziomu 50 USD/b w ubiegłym tygodniu, ropa zdołała znacznie się umocnić dzięki lepszym prognozom zarówno dla podaży, jak i potencjalnie również dla popytu.

Po stronie podaży, w analizie rynku energetycznego w IV kwartale oddział Fed w Dallas stwierdził, że wzrost w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego w tym regionie zahamował ze względu na gwałtowny spadek cen ropy. Komentarze (anonimowe) najważniejszych przedstawicieli tego sektora wskazują na ponowny stres spowodowany dramatycznym załamaniem cen. Wzrost amerykańskiej ropy z łupków najprawdopodobniej zahamuje po tym krachu, jeśli jednak wyprzedaż z lat 2014-2016 może posłużyć za pewną wskazówkę, spadek tempa wzrostu może przełożyć się na dane nawet za sześć miesięcy; obecnie dane te wykazują wzrost w ujęciu rok do roku w wysokości niemal 2 mln baryłek dziennie.

(602x376)

Podczas gdy rosną obawy o wzrost produkcji w Stanach Zjednoczonych, OPEC zdecydowanie zareagowała na coraz gorsze prognozy, dokonując w grudniu największego cięcia produkcji ropy od stycznia 2017 r. Miesięczne analizy produkcji agencji Bloomberg i Reuters wykazały, że OPEC zmniejszyła produkcję o około 500 000 baryłek do poziomu 32,6 mln baryłek dziennie. Największego cięcia dokonała z własnej woli Arabia Saudyjska (420 000 b/d), a zaraz za nią uplasowały się Iran (120 000 b/d) i Libia (110 000 b/d), w których redukcje te nie były zaplanowane.

Mimo iż zmniejszenie podaży może zapewnić wsparcie, prognoza dla popytu również musi się ustabilizować. Poprzednia wyprzedaż nastąpiła w momencie wzrostu popytu; w efekcie zmiana kierunku na rynku ropy była stosunkowo prosta - wystarczyło ograniczenie wydobycia przez producentów. Tym razem sytuacja jest inna, a OPEC i pozostali producenci nie tylko muszą się zmierzyć z ożywieniem produkcji w Stanach Zjednoczonych, która może wyhamować dopiero za kilka miesięcy.

Muszą również martwić się o globalne prognozy dla wzrostu i popytu, czyli o coś, nad czym nie mają żadnej kontroli. Fakt, iż Chiny (największy na świecie importer ropy) oraz Stany Zjednoczone (największy konsument) toczą wojnę handlową jest powodem do niepokoju. Niepokój ten jednak nie jest jeszcze odzwierciedlony w oficjalnych prognozach OPEC, amerykańskiej Administracji Informacji Energetycznej (EIA) czy MAE. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zdołali oni obniżyć światowy wzrost popytu średnio o 100 000 baryłek dziennie do poziomu 1,4 mln.

Po uzyskaniu wsparcia na poziomie 50 USD/b, ropa Brent dochodzi obecnie do poziomu oporu, tj. 57,50 USD/b, minimum z listopada. Wybicie powyżej tego poziomu może spowodować powrót do obszaru poprzedniej konsolidacji w okolicach 60 USD/b.

(604x346)

Gaz ziemny powrócił do poziomu 3 USD/therm po spowodowanym spadkiem temperatur w połowie listopada gwałtownym umocnieniu niemal do 5 USD/therm. Przyczyną spadku jest powrót niemających charakteru sezonowego cieplejszych temperatur w 48 stanach amerykańskich, który doprowadził do mniejszego niż przewidywano wykorzystania zapasów. Zmiany te odsunęły na razie w czasie obawy dotyczące załamania podaży pod koniec sezonu (zimowego).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE