ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orsted uruchomił duży magazyn energii
09.01.2019r. 12:54

Jak poinformował poral Gramwzielone.pl, duński koncern energetyczny Orsted uruchomił w Liverpoolu swój największy bateryjny magazyn energii, którego zadaniem będzie stabilizowanie pracy lokalnej sieci elektroenergetycznej.

Duńczycy mają już na koncie uruchomienie na Wyspach mniejszego magazynu, który wspomaga pracę należącej do nich morskiej farmy wiatrowej.

Do tej pory Orsted był aktywny na brytyjskim rynku energetycznym głównie w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. W ubiegłym roku uruchomił, jako główny udziałowiec, kolejne, pracujące u wybrzeży Wielkiej Brytanii morskie farmy wiatrowe Race Bank o mocy 573 MW i Walney Extension o mocy 659 MW. Ta druga jest obecnie największą na świecie morską farmą wiatrową.

Ponadto duński koncern jest w trakcie realizacji kolejnych projektów zakładających postawienie u wybrzeży Wielkiej Brytanii morskich farm wiatrowych o mocy liczonej w gigawatach.

Inwestycje realizowane na Wyspach przez Orsted mają duży wkład w zwiększeniu udziału energetyki odnawialnej w brytyjskim miksie energii elektrycznej, który obecnie sięga już 1/3. Dalsza ekspansja wiatraków czy elektrowni fotowoltaicznych wymaga jednak równoczesnego rozwoju potencjału magazynów energii, które zgromadzą nadwyżki produkowanej energii i będą stabilizować sieć elektroenergetyczną.

Taką rolę spełnia uruchomiony w ubiegłym roku przez Orsted magazyn energii o moc 2 MW, którego zadaniem jest stabilizowanie pracy morskiej farmy wiatrowej Burbo Bank, poprzez reagowanie na zmiany częstotliwości w ramach usługi tzw. frequency reponse i utrzymywanie odpowiedniej częstotliwości napięcia na poziomie zbliżonym do 50 Hz.
Magazyn energii będzie współpracować z morskimi wiatrakami o łącznej mocy 90 MW, zrealizowanymi w ramach pierwszego etapu farmy wiatrowej Burbo Bank, która została uruchomiona już w 2007 roku. Pracę rozpoczęło wówczas 25 elektrowni wiatrowych Siemensa o jednostkowej mocy 3,6 MW.

Teraz Duńczycy uruchomili w Wielkiej Brytanii swój największy, bateryjny magazyn energii. Instalacja o mocy 20 MW, na którą składają się baterie ulokowane w trzech kontenerach, znajduje się w Liverpoolu.

Bateryjne kontenery wraz z transformatorem w ramach projektu określanego przez Orsted od nazwy lokalizacji jako Carnegie Road dostarczyła specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu bateryjnego magazynowania energii amerykańska firma NEC.

Orsted nie informuje jednak, jakie dokładnie usługi sieciowe ta instalacja będzie pełnić na rzecz operatora brytyjskiego systemu elektroenergetycznego National Grid.

- Naszym celem jest budowa świata, który jest napędzany wyłącznie energią odnawialną. To oznacza, że będziemy potrzebować więcej niż tylko instalacji produkujących energię. Dlatego inwestujemy w systemy magazynowania energii, przyspieszając transformację w kierunku inteligentnego, niskoemisyjnego systemu energetycznego. Baterie i inne innowacyjne technologie magazynowania to krytyczna część systemu bazującego na energii odnawialnej - komentuje Matthew Wright z brytyjskiego oddziału Orsted.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energa 09.01.2019r. 15:07
To dla tych zakutych pal - nie rozwijających się. W przypadku energetyki rozproszonej 20 MW magazyn w zupełności... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE