ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dalszy postęp prac przy budowie chińskich reaktorów Hualong One
09.01.2019r. 13:02

Wszystkie główne elementy pierwszego reaktora III generacji rodzimej konstrukcji Hualong One zostały zainstalowane w pierwszym z dwóch demonstracyjnych bloków jądrowych elektrowni Fuqing w chińskiej prowincji Fujian. W drugim bliźniaczym bloku rozpoczęła się instalacja generatorów pary.

Rzecznik China National Nuclear Corporation (CNNC) poinformował, że 5 stycznia w bloku Fuqing-5 zakończony został montaż trzeciej i ostatniej głównej pompy chłodziwa reaktora. Oznacza to, że w bloku tym zakończona została instalacja wszystkich głównych urządzeń reaktora (tzw. wyspy jądrowej).

W bloku Fuqing-6 rozpoczęto montaż pierwszego z trzech generatorów pary. Urządzenie - o masie około 365 ton - zostało zaprojektowane przez China Nuclear Power Institute i wyprodukowane przez Dongfang Electric Corporation. Generator został dostarczony na miejsce budowy 20 grudnia, a następnie 23 grudnia został przeniesiony do budynku reaktora w celu przygotowania do instalacji. Wcześniej, w dniu 10 grudnia zakończono w tym bloku montaż zbiornika ciśnieniowego reaktora.

W listopadzie 2014 r. koncern CNNC ogłosił, że w piątym i szóstym bloku elektrowni jądrowej Fuqing zostaną zainstalowane po raz pierwszy reaktory ciśnieniowe Hualong One. Chińska Rada Państwa wydała ostateczną zgodę na ich budowę w kwietniu 2015 r.

Reaktor Hualong One (Hualong Pressurised Reactor - HPR-1000) jest reaktorem wodnym ciśnieniowym (PWR) chińskiej konstrukcji o mocy 1150 MWe. Powstał on ze scalenie dwóch konstrukcji reaktorów: ACP1000 koncernu CNNC i ACPR1000 koncernu CGN w jeden standardowy model Hualong One. Spełnia on standardy bezpieczeństwa ustanowione przez MAEA i przyjęto go do szerokiego zastosowania w kraju oraz na eksport za granicę (Pakistan, Argentyna, Europa).

Wylewanie pierwszego betonu w bloku 5 rozpoczęto 7 maja 2015 r. i 22 grudnia 2015 r. w bloku 6. Mają one zostać uruchomione odpowiednio w 2019 i 2020 roku.
W Chinach budowane są obecnie cztery reaktory typu HPR-1000. Oprócz dwóch reaktorów budowanych przez CNNC w elektrowni jądrowej Fuqing, także koncern China General Nuclear (CGN) buduje dwa takie reaktory w EJ Fangchenggang-3 i 4 w Regionie Autonomicznym Guangxi, około 45 km od granicy z Wietnamem. Ich konstrukcja rozpoczęła się w roku 2015 i 2016, a pracę komercyjną mają rozpocząć w latach 2019-2020.

Dwa reaktory HPR-1000 od roku 2015 znajdują się również w budowie w pakistańskiej elektrowni jądrowej Karachi. Mają one zostać uruchomione w roku 2021 i 2022.

W październiku 2015 r. CGN zaproponował koncernowi EDF zastosowanie technologii Hualong One przy budowie EJ Bradwell B w Wlk. Brytanii. Projekt UK HPR-1000 przechodzi obecnie proces ogólnej oceny (Generic Design Assessment - GDA) przez brytyjski urząd regulacji jądrowych (Office for Nuclear Regulation - ONR) oraz agencję ochrony środowiska (Environment Agency - EA).

W listopadzie 2015 roku Chiny zawarły porozumienie z Argentyną w sprawie budowy na jej terytorium reaktorów tego typu.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE