ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowoczesna: chcemy całkowitego odejścia od węgla do 2050 r.
09.01.2019r. 14:03

Całkowite odejście od węgla do 2050 r., postawienie na energetykę odnawialną i zdecydowany sprzeciw wobec budowy elektrowni atomowej - to główne założenia projektu polityki energetycznej, który w środę przedstawiła Nowoczesna.

Nowoczesna, która w środę zaprezentowała projekt polityki energetycznej państwa, zadeklarowała, że celem partii jest zapewnienie czystej, taniej i bezpiecznej energii dla Polski. Program Nowoczesnej ma być realizowany w latach 2020-2050. W 2035 r., po pierwszym, 15-letnim etapie programu udział odnawialnych źródeł energii w produkcji elektryczności ma wynosić 50 proc., węgla - 40 proc., a gazu - 10 proc. Po etapie drugim, do 2050 r. Polska ma całkowicie odejść od węgla w energetyce, 80 proc. energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, a 20 proc. energii - z gazu.

Nowoczesna chce, by w 2050 r. 35 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych stanowiły wiatraki na lądzie, wiatraki na morzu miałyby stanowić 20 proc. OZE, a 17 proc. OZE stanowić ma energia słoneczna. Planowana jest także rozbudowa sieci biogazowni (ma ona stanowić 13 proc. OZE) która - zdaniem Nowoczesnej - ma nie tylko zbalansować wytwarzanie prądu, gdy słońca i wiatru będzie mniej, ale też być szansą dla gospodarstw rolnych w cały kraju na rozwój nowej działalności. Partia deklaruje także stworzenie stabilnego otoczenia prawnego dla OZE.

Zdaniem Nowoczesnej, w ten sposób ze scentralizowanego modelu wytwarzania energii w oparciu o wielkie elektrownie uda się przejść do modelu rozproszonego, w którym jest wielu lokalnych, prywatnych wytwórców. Partia chce także, by jej transformacja była sprawiedliwa - regiony obecnie zależne od wydobycia węgla, zwłaszcza brunatnego, mają otrzymać wsparcie w rozwoju innych gałęzi gospodarki.
Nowoczesna uważa, że Polska nie powinna inwestować w atom w obecnej technologii. Jak wskazano, koszty takich elektrowni budowanych w Wielkiej Brytanii i Finlandii wymknęły się spod kontroli - według szacunków, elektrownia, która pokryje nieduży procent zapotrzebowania kraju na prąd, może kosztować 120, może nawet 150 mld zł. Ponadto, jak zauważono, budowa elektrowni jądrowej uzależni nas od importu paliwa, a także zmusi do przetwarzania radioaktywnych odpadów.

Zdaniem Nowoczesnej, nowa strategia będzie mieć też dobre skutki środowiskowe - pozwoli zredukować emisje dwutlenku węgla z energetyki do 10-15 mln ton rocznie, czyli o ponad 90 proc. wobec stanu obecnego. "Ta propozycja, którą mamy jest jedyną możliwością, by Polska zdekarbonizowała swoja gospodarkę, przysłużyła się do walki ze zmianami klimatu i żeby nie doszło do czegoś, co nazywamy +energetycznym polexitem", ponieważ w Europie cele są jasne: odnawialne źródła energii, niskoemisyjność gospodarki i ekologia. Nie możemy się z tego wypisać.

Koszt programu Nowoczesnej został wyceniony na ok. 550 mld zł, z czego 150 mld zł na inwestycje, 200 mld zł - na paliwo, ok. 60 mld zł na uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, ok. 120 mld zł na utrzymanie i ok. 10 mld zł na import energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: antymonopol 09.01.2019r. 15:16
Do 2050 roku nie tylko będzie już nierentownego górnictwa ale także wszystkie elektrownie węglowe będą już... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ludwik 10.01.2019r. 06:10
Nowoczesnej nie bedzie już w 2019r
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Etienne 10.01.2019r. 11:56
Chyba fachowcy z Nowoczesnej odkryli w Polsce duże złoża ropy naftowej i gazu...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PP 10.01.2019r. 12:57
Niby jest to partia "wykształciuchów", a nie potrafią zaangażować fachowca do sporządzenia głównych tez dla... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 10.01.2019r. 16:29
"Nowoczesna: chcemy całkowitego odejścia "
Czemu tak powoli?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE