ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Poziom emisji CO2 w USA w 2018 roku gwałtownie wzrósł
09.01.2019r. 15:17

Według badań przeprowadzonych przez niezależną firmę analityczną Rhodium Group w 2018 r. USA wyemitowało aż o 3,4 proc. dwutlenku węgla więcej, w stosunku do poprzedniego roku.

Oznacza to drugi największy przyrost emisji w ciągu ostatnich dwóch dekad. Stany Zjednoczone podążają więc za światowym trendem, ponieważ według Global Carbon Project w 2018 roku świat wypuścił do atmosfery aż o 2,7 proc. CO2 więcej niż w roku ubiegłym.

Najnowsze badania wykazały, że poziom emisji pochodzącej z amerykańskiego sektora energetycznego wzrósł o 1,9 proc., a sektor transportowy już trzeci rok z rzędu był największym emitentem CO2, m.in., ze względu na rosnący popyt na diesle. Również przemysł i budownictwo wyemitowały do atmosfery znacząco więcej dwutlenku węgla niż w roku poprzednim. Jak powiedział Trevor Houser, szef zespołu zajmującego się w Rhodium Group energią i klimatem, wzrost emisji wynika z notowanego przez Stany Zjednoczone wzrostu gospodarczego.

- Oczywiście istnieją technologie, które mają przystępną cenę, a które pozwalają rozwijać gospodarkę, jednocześnie redukując emisję CO2, jednak brakuje działań politycznych, pozwalających na wprowadzenie ich na rynek, a w ostatnich latach widzimy wręcz zamrożenie wysiłków zmierzających do zmniejszenia emisyjności gospodarki przez rząd federalny - dodał.
Prezydent Donald Trump wielokrotnie mówił, że nie wierzy, iż spalanie paliw kopalnych przyczynia się wzrostu emisji CO2, a co za tym idzie podgrzania atmosfery ziemskiej. W listopadzie 2018 roku amerykańska administracja wydała "Czwartą Narodową Ocenę Klimatu", w której ostrzega przed niezwykle drastycznymi skutkami, które zmiany klimatyczne mogą mieć dla amerykańskiego środowiska i gospodarki. Autorzy publikacji stwierdzają, że w ich wyniku może zginąć wielu Amerykanów, a PKB kraju do końca tego stulecia może skurczyć się aż o 10 proc..

Prezydent Donald Trump odrzucił wnioski przedstawione w raporcie, mówiąc, że w nie nie wierzy, a jego administracja podjęła szereg decyzji wobec nich sprzecznych. Jeszcze w grudniu 2018 roku Agencja Ochrony Środowiska zaproponowała liberalizację przepisów dotyczących budowy nowych elektrowni węglowych, co w połączeniu z propozycją wycofania się z realizacji Planu Czystej Energii, Obamy otworzy drogę do budowy nowych. Z kolei podczas szczytu G20 w Argentynie amerykańscy dyplomaci podkreślali, że Stany Zjednoczone zamierzają wycofać się z porozumień zawartych na szczycie klimatycznym w Paryżu - czytamy w BiznesAlert.pl.
CNN , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE