ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Mielczarski: centrum gospodarcze i energetyczne Polski
10.01.2019r. 05:22

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Lokalizacja centrum gospodarczego Polski nie zmieniła się zbyt wiele od czasów średniowiecza. Jak przed wiekami centrum to ogranicza się do ziem Wielkopolski, Małopolski oraz Górnego i Dolnego Śląska, a w XIX wieku dołączyły ziemie łódzkie i południowego Mazowsza.

Statystyki (GUS - 2017r.) pokazują, że sześć województw zużywa około 2/3 całej energii elektrycznej dostarczanej do odbiorców w Polsce oraz ma podobny udział w tworzeniu dochodu narodowej. W obszarze zakreślonym na mapie (włączając w to województwa: świętokrzyskie i opolskie) zużywane jest prawie 75% całej energii elektrycznej i tworzone ponad 70% dochodu narodowego - Rys.1.

(614x555)
Rys. 1 Zużycie energii elektrycznej i udział w dochodzie narodowym. Źródła: Mapa - pl.wikipedia.org; Dane - GUS-2017r.; Naniesienie danych na mapę - autor. Oznaczenie: "E=x%" - udział w zużyciu energii elektrycznej; "D=y%" - udział w tworzeniu dochodu narodowego.

Można zastanawiać się dlaczego tak mało zmieniło się od czasów Piastów. Być może część odpowiedzi znajdzie się w publikacjach Pawła Jasienicy, który w "Rzeczpospolitej obojga narodów", krytycznie odnosił się do ekspansji w kierunku wschodnim, twierdząc, że zasoby Korony były tracone na stepach Ukrainy czy bagnach Białorusi, zamiast podjąć ekspansję w kierunku zachodnim i rozpocząć konkurencję, a także współpracę z rozwiniętymi krajami Europy Zachodniej.

Tak znaczne zróżnicowanie gospodarcze nie jest zbyt dobre dla gospodarki kraju. Jednak należałoby zastanowić się: co może spowodować, aby inwestycje były lokowane w mniej rozwiniętych gospodarczo obszarach. W Polsce w ostatnich 30 latach zainwestowano miliardy Euro i często w wyszukane technologicznie fabryki, które lokowano głównie w Centralnej i Południowej Polsce. Czy można liczyć na podobne inwestycje w obszarach, gdzie nie ma tradycji przemysłowych, tylko dlatego że zbudowano tam drogę szybkiego ruchu, czy może potrzeba coś więcej?

Dyskutowana Polityka energetyczna 2040 przewiduje znaczne inwestycje w farmy wiatrowe na Bałtyku. Do 2040 roku zamierza się wybudować tam 10 000MW mocy, co oznacza około 1000 wiatraków (słownie: jeden tysiąc) po 10MW. Energię z morskich farm wiatrowych należy przesłać w kosztownych podwodnych instalacjach co najmniej na plaże Pomorza, gdzie spotka się ona z energią z pięciu ulokowanych tam elektrowni jądrowych (5600MW) oraz niedalekich elektrowni gazowych zużywających paliwo z rozbudowanego gazoportu w Świnoujściu.

Czy nie warto w Polityce energetycznej 2040 zastanowić się, jak przesłać tę energię elektryczną znad morza do centrum i na południe Polski? Z plaż Bałtyku do centrum Polski (łódzkie) to tylko i aż 300km, a na Górny czy Dolny Śląsk ponad 400km. Inwestycje sieciowe nie są tak kosztowne jak elektrownie, ale 1 km linii wysokiego napięcia to koszt około 1 mln Euro. Jednak największym problemem z budową linii wysokiego napięcia, co pokazuje historia budowy połączenie z elektrowni Kozienice do Warszawy, jest uzyskanie akceptacji społeczeństwa i spełnienie warunków środowiskowych. Bez znacznych inwestycji sieciowych w setki kilometrów linii wysokiego napięcia przecinających Polskę z północy na południe nie można zrealizować propozycji Polityki energetycznej i warto o tym dyskutować, jeżeli tratujemy propozycje Polityki energetycznej poważnie.
Pokazana statystyka zużycia energii elektrycznej i tworzenia dochodu narodowego w poszczególnych województwach jest trochę zniekształcona poprzez włączenie do statystyk województwa mazowieckiego m. st. Warszawy, której udział w tworzeniu dochodu narodowego wynosi ponad 17%. Jednak pomimo tego zniekształcenia statystyki widoczna jest dosyć ścisła relacja pomiędzy zużywaną energią elektryczną, a udziałem w tworzeniu dochodu narodowego - Rys. 2.

(613x402)
Rys. 2 Zużycie energii elektrycznej i udział w tworzeniu dochodu narodowego. Dane: GUS - 2017r.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: Energetyk 10.01.2019r. 10:44
To pokazuje małą skuteczność różnych polityk gospodarczych próbujących zmienić mapę gospodarczą Polski.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 10.01.2019r. 12:08
No Niemcy tego problemu w ogóle nie rozwiązały, jest to jedna z fundamentalnych wad energetyki odnawialnej. I jeszcze... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk77 10.01.2019r. 13:39
Ma rację zgryźliwy, jeżeli już atom to w Bełchatowie, blisko odbiorów. Dodatkowo rozwiąże się problemy społeczne... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 16-01-2019r. 15:54 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 11.01.2019r. 11:08
Bełchatów to jest najlepsza lokalizacja, jedyny problem to róża wiatrów "na Warszawę". Ale artykuł był o... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 14-01-2019r. 10:58 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zygmunt Parczewski 11.01.2019r. 21:07
Ciekawa mapa, ale dyskusja wokół niej zbytnio 'pod napięciem'. Zerknąłem na wykres i widzę, że np. woj.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE