ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trwa protest Indian przeciw gazociągowi w Kanadzie; interweniowała policja
10.01.2019r. 04:15

Próby zablokowania przez Indian budowy gazociągu w Kolumbii Brytyjskiej zostały udaremnione przez policję, która przeprowadziła szereg aresztowań. Zatrzymania zwiększyły jednak poparcie społeczne dla protestujących Indian Wet'suwet'en.

"Aresztowania nie są idealnym rozwiązaniem, ale prawo musi być przestrzegane" - ocenił w środę premier Kanady Justin Trudeau, który przebywał w Kolumbii Brytyjskiej. Trudeau zwrócił uwagę na trudność w godzeniu przez rząd oczekiwań związanych z ochroną środowiska i ze stwarzaniem warunków do powstawania nowych miejsc pracy.

Budowa Coastal GasLink Pipeline ma się rozpocząć w pierwszym kwartale br., ale sprzeciwiają się jej wodzowie Indian Wet'suwet'en w obawie o środowisko. Spotkał się z nimi minister ds. lasów Kolumbii Brytyjskiej Doug Donaldson. Jednak w poniedziałek wieczorem 14 protestujących aresztowali policjanci federalnej RCMP, którzy przybyli na miejsce blokady drogi z bronią maszynową, pod osłoną helikoptera - opowiadali w mediach uczestnicy protestu. RCMP wykonywała sądowy nakaz, który budująca gazociąg TC Energy uzyskała w ub.r.

Aresztowania wzmogły demonstracje w wielu miastach Kanady. W Ottawie manifestanci opóźnili we wtorek rozpoczęcie spotkania Trudeau z jedną z organizacji indiańskich. W środę demonstracje trwały, także w Kamloops, gdzie przebywał premier.

Po dwudniowych negocjacjach, RCMP otworzyła w środę po południu dostęp do drugiej blokady. Jednocześnie z aresztu zostali wypuszczeni wszyscy zatrzymani. Wieczorem Indianie z Unist'ot'en Camp, czyli miejsca blokady, informowali na Twitterze, że wodzowie zdecydowali udrożnić przejazd, by uniknąć starć.

LNG Canada to joint-venture o wartości 40 mld dolarów CAD, w którym uczestniczą Shell, Petronas, PetroChina, Mitsubishi Corp i Korea Gas Corporation. Liczący 670 km Coastal GasLink Pipeline ma przebiegać z Dawson Creek w Kolumbii Brytyjskiej do Kitimat, skąd skroplony gaz od 2025 r. ma być transportowany do krajów Azji. Firmą budującą gazociąg i operatorem jest TC Energy (przed zmianą nazwy TransCanada Corp).

Powodów sporu o gazociąg jest więcej. Po pierwsze jest spór o to, czy prawo Kanady, prawo dotyczące "settlers", czyli osadników, wiąże też Indian.
W ub.r. zajmująca się sprawami pierwotnych narodów Kanady stacja APTN News zwracała uwagę na różnice zdań między wybieralną radą a tradycyjnymi wodzami. Budowie sprzeciwiają się dziedziczni wodzowie (hereditary chiefs). Tymczasem zgody 20 plemion z terenu budowy zostały wydane przez tworzone w wyborach władze plemion, funkcjonujące na podstawie Indian Act z 1876 r. W przeprowadzanych co dwa lata wyborach na terenach danego narodu (Indianie nie mówią o plemionach, ale narodach) wybierany jest wódz i członkowie rady. W kulturze Indian funkcja wodza była jednak dziedziczna i, jak podkreśla strona Ictinc.ca, związana z umiejętnościami przywódczymi, nie z majątkiem. Wielu Indian zachowało tę tradycję, łącząc ją z systemem narzuconych wyborów.

Nie wszyscy Indianie protestują w sprawie gazociągu; część plemion z opłat za udostępnienie terenu chce finansować swój rozwój i liczy na nowe miejsca pracy.

Drugą kwestią jest polityka. W latach 2005-15, konserwatywny rząd w Ottawie wspierał rozwój sektora surowcowego, choć specjaliści zwracali uwagę na ryzyka z tym związane. W efekcie, ze względu na brak infrastruktury trudno eksportować m.in. kanadyjską ropę i od początku stycznia rząd Alberty nałożył na firmy naftowe ograniczenia produkcji.

Projekty rurociągów muszą uwzględniać opinie Indian i Inuitów, bo Sąd Najwyższy Kanady usankcjonował obowiązek dokładnych konsultacji. Spór o surowce nie przebiega na osi liberałowie z lewicą vs. konserwatyści, bo np. w Albercie rządząca lewicowa Nowa Partia Demokratyczna wspiera rurociągi. Chodzi o zakres tego, co wolno rządom. Jak wskazują media, granice te testują np. konserwatyści w Ontario, którzy likwidują rozwiązania poprzedniego liberalnego rządu, takie jak podwyższenie płacy minimalnej.

Trzeci powód problemu to populiści, którzy chcą zaistnieć w politycznym mainstreamie. Do zwolenników rurociągów, manifestujących także w środę, zaczęły dołączać kanadyjskie "żółte kamizelki", ich strona na FB liczy 100 tys. sympatyków. Jednak, jak wskazują obserwatorzy, "kamizelki" przyciągają rasistów i skrajną prawicę, a uczestnicy Yellow Vest Canada grożą śmiercią premierowi Kanady.

Sami Indianie zwracają uwagę na trwałe konsekwencje kolonialnej przeszłości Kanady. Na portalu publicznego radia i telewizji CBC/Radio-Canada, Serge Otsi Simon, wódz Mohawków z Kanesatake (Quebec) przypomniał kryzys w Oka z 1990 r., gdy wojsko interweniowało w proteście Mohawków wobec miasta Oka, które chciało budować pole golfowe na terenach indiańskich i ostrzegł przed powtórką takich rozwiązań. Kryzys w Oka jest dla Indian powodem do nieufności wobec rządu. Zaś, jak podkreślał w środę w telewizji CBC prawnik Wet'suwet'en Peter Grant, państwo prawa oznacza, że należy negocjować z tym, kto "ma właściwy tytuł prawny".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Fun 10.01.2019r. 08:50
O tempora o mores. To nawet już prawica jest przeciw gazociągom. Cywilizacja upada. :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE