ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosatom przedstawia plan rozwoju energetyki jądrowej w Uzbekistanie
10.01.2019r. 09:54

Rosatom spodziewa się, że do końca marca zostanie wybrana lokalizacja dla pierwszej elektrowni jądrowej w Uzbekistanie, a do końca bieżącego roku zastanie podpisany kontrakt na jej budowę.

29 grudnia 2017 r. rządy Republiki Uzbekistanu i Federacji Rosyjskiej podpisały Porozumienie w sprawie wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych.

19 lipca 2018 r. prezydent Uzbekistanu Shawkat Mirziyoyev wydał dekret o utworzeniu Agencji ds. Rozwoju Energii Jądrowej w Gabinecie Ministrów Republiki Uzbekistanu (UzAtom).

7 września 2018 r. premier Republiki Uzbekistanu Abdulla Aripov i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew podpisali Porozumienie o współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Uzbekistanie, które weszło w życie dekretem prezydenta Republiki Uzbekistanu z 13 października 2018 r. Projektowana elektrownia ma zostać zlokalizowana w regionie Navoi w środkowym Uzbekistanie i rozpocząć pracę w 2028 roku. Będzie wyposażona w dwa reaktory WWER-1200.

19 października 2018 r. w Uzbekistanie odbyła się uroczysta ceremonia rozpoczęcia projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej, w której uczestniczyli, poprzez wideokonferencję z Taszkientu, prezydent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev i prezydent Rosji Władimir Putin. Po adresach powitalnych przywódcy obu krajów nacisnęli symboliczny przycisk, uruchamiając operacje wiertnicze w celu pobrania próbek gleby w jednym z priorytetowych miejsc budowy elektrowni jądrowych. Zostały one uprzednio wybrane na podstawie wyników badań sejsmologicznych, geologicznych, ekologicznych i ekonomicznych.

W wywiadzie udzielonym w ubiegłym miesiącu agencji Kun.uz, Alexander Lokshin, pierwszy zastępca dyrektora generalnego koncernu Rosatom ds. Zarządzania operacyjnego, powiedział, że budowa obiektu jądrowego ma się rozpocząć pod koniec 2021 r.

"W Uzbekistanie trwają obecnie aktywne prace nad znalezieniem lokalizacji dla pierwszej elektrowni jądrowej w kraju i uruchomiono środki mające na celu przygotowanie ram prawnych niezbędnych do budowy tego obiektu i współpracy Uzbekistanu z Rosją w dziedzinie energii jądrowej" - powiedział Lokshin.

"Oczekujemy, że do końca marca zostanie podjęta decyzja w sprawie wyboru takiego miejsca. Umowa na prace budowlane powinna zostać podpisana do końca 2019 r." - dodał.

Będzie to oznaczać początek fazy przygotowawczej, która obejmuje budowę "bazy przemysłowej", z koniecznymi budynkami mieszkalnymi i infrastrukturą. "Mamy nadzieję rozpocząć budowę samej elektrowni jądrowej pod koniec 2021 r. lub na początku 2022 r., po uzyskaniu odpowiedniej zgody organu kontrolnego Uzbekistanu" - powiedział.

Okres budowy elektrowni jądrowej zaplanowano na lata 2022-2028.
"Nie obawiam się o dotrzymanie tych terminów, ponieważ mamy już odpowiednie doświadczenie, a ponadto będziemy budować projekt seryjny, dla którego obiektem referencyjnym jest rosyjska elektrownia w Nowoworoneżu" - stwierdził.

"Budujemy dużo [obiektów jądrowych] na całym świecie, a do czasu, gdy dojdziemy do etapu budowy uzbeckiej elektrowni jądrowej, będziemy mieli jeszcze więcej doświadczenia. Ale czas trwania okresu wstępnego w każdym kraju jest unikatowy. Często twierdzimy, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w danym kraju oznacza stworzenie nowej gałęzi przemysłu, a w wielu przypadkach sukces i termin realizacji tego projektu zależy od poziomu współpracy między krajami. Poziom współpracy między naszymi krajami oceniamy bardzo wysoko. Jesteśmy gotowi zapewnić maksymalną pomoc w tworzeniu organów regulacyjnych i ram prawnych dla przemysłu jądrowego".

17 grudnia Jurabek Mirzakhmudov, dyrektor generalny UzAtom otrzymał od Rosatomu wstępny projekt kontraktu na budowę elektrowni.

"Nasi uzbeccy koledzy szczegółowo przestudiują dokument przy pomocy konsultantów i zostanie utworzonych kilka tematycznych grup roboczych. Naszym celem jest zapewnienie, że po podpisaniu umowy żadna ze stron nie będzie uważać, że jej interesy nie zostały w pełni uwzględnione. Jest to bardzo istotne, nawet przy najlepszych relacjach pomiędzy partnerami" - powiedział Lokshin.

"Optymalny bilans różnych rodzajów generacji energii zależy od konkretnych warunków panujących w danym kraju. Niektórzy mają gaz, inni go nie posiadają, niektórzy mają wiatr wiejący i słońce świecące 365 dni w roku, a niektórzy mają ciągły deszcz i śnieg. W niektórych miejscach trzeba więcej korzystać z odnawialnych źródeł energii, w innych mniej, a niektóre kraje mają zasoby węgla lub wody. W każdym przypadku sposoby wytwarzania energii elektrycznej powinien być zróżnicowane, aby zminimalizować wpływ czynników zewnętrznych" - stwierdził.

"Na przykład w pewnym okresie wiatr może przestać wiać, a zużycie gazu gwałtownie wzrośnie; węgiel, oprócz emisji, staje się coraz droższy w produkcji, a zasoby wodne również są ograniczone. W tym sensie główną zaletą energii jądrowej jest jej stałość i przewidywalność przez bardzo długi czas".

"Żywotność elektrowni jądrowych wynosi 60 lat z "realną możliwością" przedłużenia tego okresu do 80 lat. Koszt produkcji energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych bardzo niewiele zależy od kosztu paliwa, ponieważ udział tego ostatniego nie przekracza 10 proc. Jeśli cena uranu wzrośnie o 2-3 razy, to koszt energii elektrycznej wzrośnie tylko o 2-3 proc., ale na przykład przy spalaniu gazu jego udział w kosztach wytwarzania energii elektrycznej osiąga 80 proc., dlatego podwojenie cen gazu - co jest całkiem realistyczne w przewidywalnej przyszłości - doprowadzi do półtorakrotnego wzrostu kosztów energii elektrycznej, a to już jest bardzo istotne".

Dyrektor Rosatomu stwierdził również, że elektrownia jądrowa pozwoli Uzbekistanowi zaoszczędzić 3-3,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie i uniknąć emisji do 14 mln ton dwutlenku węgla oraz 36 tys. ton dwutlenku azotu. Zapewni także ponad 8000 miejsc pracy podczas budowy i około 2500 w trakcie jej eksploatacji.

Uzbekistan z produkcją 2405 tU rocznie zajmuje siódmą pozycję wśród dostawców uranu na świecie. Eksploatuje jeden reaktor badawczy WWR-SM o mocy 10 MW w instytucie fizyki jądrowej w Taszkencie.
World Nuclear News, Rosatom , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Engineer 10.01.2019r. 11:01
Czy dobrze rozumiem, ze Uzbekistan w ciagu niecalego poltora roku od podjecia decyzji o budowie elektrowni (za takowe... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE