ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Rekordowa produkcja ropy naftowej w USA
10.01.2019r. 10:46

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej zdecydowanie przeważa strona popytowa. Podczas gdy jeszcze pod koniec grudnia notowania amerykańskiej ropy WTI zeszły do wielomiesięcznych minimów poniżej 43 USD za baryłkę, obecnie cena tego gatunku ropy zbliżyła się do 52 USD za baryłkę. Analogicznie, jeszcze dwa tygodnie temu notowania europejskiej ropy Brent oscylowały w okolicach 50-51 USD za baryłkę, podczas gdy obecnie przekraczają one poziom 60 USD za baryłkę.

Odreagowanie wzrostowe notowań ropy naftowej było uzasadnione, ponieważ ceny ropy spadały niemal nieprzerwanie przez trzy miesiące, a pesymizm inwestorów na tym rynku wydawał się nieproporcjonalnie duży w porównaniu do fundamentów. Owszem, stronie podażowej sprzyjały rosnąca produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych oraz słabe dane makroekonomiczne z różnych kluczowych gospodarek świata - ale jednocześnie OPEC oraz niektóre kraje spoza kartelu, w tym Rosja, obniżają wydobycie.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Wydaje się, że wzrost produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych jest już w dużym stopniu uwzględniony w cenach tego surowca. Jak podał wczoraj w swoim cotygodniowym raporcie Departament Energii USA, produkcja ropy naftowej w USA wciąż wynosi rekordowe 11,7 mln baryłek dziennie. Rosnące wydobycie ropy naftowej ze skał łupkowych oraz zdobywanie przez Amerykanów zamówień na ropę z USA z coraz to nowych krajów, sprawiają, że w Zatoce Meksykańskiej trwa prawdziwy wyścig w zakresie budowy większych portów eksportowych, mogących obsłużyć ogromne tankowce.

Powyższe informacje nie są jednak zaskoczeniem, dlatego nie wpływają one szczególnie negatywnie na ceny ropy. Większym problemem w krótkoterminowej perspektywie jest brak konkretnych efektów rozmów dyplomatycznych na linii USA-Chiny, rozpoczętych w poniedziałek. Jeśli Amerykanie i Chińczycy nie przedstawią w najbliższym czasie pozytywnych rezultatów spotkania, to mogą na nowo rozbudzić obawy o brak prawdziwej chęci zażegnania konfliktu handlowego - co zapewne zwiększy awersję inwestorów do ryzyka.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE