ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowy Jork: 3 GW w magazynach energii do 2030
10.01.2019r. 14:05

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, władze stanu Nowy Jork przyjęły nowe cele zmierzające do realiazcji stanowej strategii przejścia na zeroemisyjny miks energetyczny, zakładające zwiększenie zainstalowanego potencjału magazynów energii oraz poprawę efektywności energetycznej.

W połowie 2016 r. władze stanu Nowy Jork przyjęły cel zwiększenia udziału energii odnawialnej w miksach energetycznych działających tam operatorów do 50 proc. do roku 2030.

Ustalono wówczas w ramach regulacji "Clean Energy Standard", że wsparcie inwestycji w OZE ma być realizowane za pomocą mechanizmu zbliżonego do zielonych certyfikatów i zobowiązującego operatorów energetycznych do zakupu od producentów zielonej energii określonej ilości certyfikatów (Renewable Energy Credits). Przychody z ich sprzedaży mają finansować kolejne inwestycje w OZE.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, obowiązek zakupu określonej ilości energii odnawialnej w 2017 r. miał wynieść 26,31 proc., a później miał systematycznie rosnąć, osiągając np. w roku 2021 poziom 30,54 proc.

Osiągnięciu celu OZE, który stan Nowy Jork wyznaczył na 2030 r., ma służyć - oprócz inwestycji w fotowoltaikę i farmy wiatrowe na lądzie - także budowa morskich farm wiatrowych o mocy 2,4 GW.

Władze stanu Nowy Jork nie zapomniały przy tym o budowaniu backupu dla energetyki odnawialnej w postaci magazynów energii. W połowie ubiegłego roku gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo przedstawił założenia programu, zgodnie z którym do 2030 r. miałyby powstać magazyny energii o mocy 1,5 GW (nie podano planowanej pojemności).

Władze amerykańskiego stanu zdecydowały się jednocześnie przyznać m.in. 350 mln dolarów na wdrożenie zaawansowanych systemów magazynowania, a w realizację planu ma się zaangażować stanowy bank The New York Green Bank, który ma wesprzeć inwestycje finansowaniem wartym 200 mln dolarów.

Budżet całego program, realizowanego w formie różnych zachęt i ulg inwestycyjnych, w całym cyklu funkcjonowania planowanych projektów ma sięgnąć 2 mld dolarów.
Administracja gubernatora Cuomo postanowiła również zmodyfikować taryfy i zasady hurtowego rynku energii, aby lepiej uwzględniały nowy komponent stanowego rynku energetycznego, jakim mają być magazyny energii.

Teraz stanowy regulator New York State Public Service Commission zatwierdził aktualizację strategii w obszarze magazynów energii, zgodnie z ktorą do roku 2030 ich potencjał ma wzrosnąć do 3 GW. Cel 1,5 GW, o którym była mowa wcześniej, ma zostać osiągnięty pięć lat wcześniej.

Nie wiadomo nadal, jaka miałaby być pojemność magazynów energii, autorzy stanowej regulacji wyliczają jedynie, że gromadzonej energii ma wystarczyć w roku 2025 do zasilenia 1,2 mln gospodarstw domowych i 2,4 mln w roku 2030

Władze stanowe przyjęły równocześnie nowe cele w zakresie efektywności energetycznej, których realizacja do roku 2025 ma oznaczać zredukowanie zużycia energii o konsumpcję generowaną w skali roku przez 1,8 mln nowojorskich gospodarstw domowych.

Wdrożenie przewidzianych mechanizmów zmierzających do ograniczenia zużycia energii na jednocześnie skutkować utworzeniem około 50 tys. miejsc pracy.

Zgodnie z wyznaczonymi wcześniej celami realizacja stanowych planów w zakresie energii odnawialnej, magazynowania oraz poprawy efektywności energetycznej miała służyć osiągnięciu przez stan Nowy Jork do roku 2030 redukcji emisji CO2 o 40 proc., a następnie o 80 proc. do roku 2050.

Tymczasem w ubiegłym miesiącu gubernator Cuomo wyznaczył nowy cel - przejście wyłącznie na energię pochodzącą z zeroemisyjnych źródeł energii do roku 2040.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: PP 11.01.2019r. 11:04
Uwaga do autora notki - Gigawat nie jest jednostką energii. Przynajmniej na portalu energetycznym zachowujmy minimum... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 11-01-2019r. 13:00 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mr 11.01.2019r. 12:34
czekamy na stanowczy odpór ze strony zgryźliwego
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE