ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przewodnicząca RN JSW: zarząd spółki naruszył zasady ładu korporacyjnego
10.01.2019r. 14:32

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) naruszył zasady ładu korporacyjnego, członkowie rady nadzorczej utracili zaufanie do członków zarządu - powiedziała w czwartek w Jastrzębiu-Zdroju przewodnicząca RN JSW Halina Buk.

Buk powiedziała to wkrótce po tym, gdy kilkudziesięciu związkowców JSW weszło w czwartek na posiedzenie rady nadzorczej, domagając się odpowiedzi, dlaczego rada odwołała wiceprezesa ds. strategii i rozwoju Artura Dyczkę.

Po przepychankach i uniemożliwieniu opuszczenia sali przez część członków RN, jej przewodnicząca powiedziała, że "członkowie rady utracili zaufanie do zarządu JSW". Oceniła, że "zarząd naruszył zasady ładu korporacyjnego".

Buk przekonywała, że RN z mediów dowiaduje się o ważnych dla spółki projektach, m.in. że jej członkowie z prasy dowiedzieli się o zawarciu przez JSW 21 grudnia br. warunkowej umowy dotyczącej zakupu od spółki Primetech (wcześniej Kopex) z grupy TDJ Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz).

Na decyzje rady ws. spodziewanych zmian w zarządzie JSW przed siedzibą spółki w Jastrzębiu-Zdroju czekało w czwartek od ok. 10. rano blisko 200 związkowców. Związki z JSW domagały się usunięcia z programu posiedzenia rady punktu dot. zmian w zarządzie spółki, sprzeciwiając się odwołaniu ze stanowiska prezesa spółki Daniela Ozona. W środę rozpoczęły w tej sprawie akcję protestacyjną.

Posiedzenie rady nadzorczej JSW rozpoczęło się w czwartek krótko po południu. Niedługo potem związkowcy otrzymali od swoich przedstawicieli w radzie informację, że w przyjętym przez radę programie czwartkowego posiedzenia znalazł się punkt dot. zmian w zarządzie. Po informacji, że RN odwołała wiceprezesa Dyczkę grupa związkowców weszła do sali na piątym piętrze siedziby spółki, żądając wyjaśnień o przyczynach zmian kadrowych oraz rezygnacji samej Buk.
W odpowiedzi na argumentację przewodniczącej RN szef Solidarności w JSW Sławomir Kozłowski zarzucił członkom rady, że ich zarzuty zostały "sfabrykowane na potrzeby" zmian w zarządzie. Według informacji związków rada zdecydowała już o odwołaniu - obok Dyczki - także wiceprezes JSW ds. handlu Jolanty Gruszki; "w przygotowaniu" miała być też decyzja o odwołaniu wiceprezesa ds. technicznych Tomasza Śledzia.

Związkowcy zażądali od RN uchylenia uchwał ws. Dyczki i Gruszki. Wiceszef Solidarności w JSW Roman Brudziński ocenił, że odwołanie najbliższych współpracowników Ozona zostało obliczone na to, by w ich następstwie sam Ozon złożył wkrótce rezygnację.

Związki w obecnym prezesie spółki, kierującym JSW od marca 2017 r. upatrują gwaranta stabilności oraz zarządzania zgodnego z interesem firmy i jej pracowników. Nie zgadzają się na - jak to określają - wyprowadzanie pieniędzy ze spółki na projekty niezwiązane z jej działalnością.

Halina Buk zaprzeczyła w czwartek, by z funduszu stabilizacyjnego JSW miały być wyprowadzane pieniądze. Sekretarz RN Robert Kudelski zaakcentował, że nie jest tak, że cała rada utraciła zaufanie do zarządu; dotychczasowe czwartkowe uchwały nie zostały podjęte jednomyślnie.

Wobec przedłużającej się po południu dyskusji w miejscu obrad RN jeden z jej członków, prof. Alojzy Nowak zaapelował, aby związkowcy i media dały czas radzie na zastanowienie się nad sytuacją i przekonsultowanie jej - być może także z właścicielem. Związkowcy opuścili salę, jak zadeklarowali, na godzinę, oczekując na rozwój wypadków przed drzwiami.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Ja 10.01.2019r. 15:50
Te prowokacje ME stajæ się już przewidywalne
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 10.01.2019r. 16:43
To Ozon powinien ogłosić że utracił zaufanie do rady nadzorczej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: CO2 10.01.2019r. 18:37
Tchórzewski chciał powiększyć dziurę ozonową
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Księgowy 11.01.2019r. 18:02
Panowie ze związków mają usta pełne frazesów o dobrze spółki, bo zarząd spełnia ich żądania płacowe. Nie zwracają... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE