ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom nie przerwał dostaw gazu przez Litwę do obwodu kaliningradzkiego
10.01.2019r. 20:08

Media rosyjskie podały, że doszło do przerwy dostaw gazu z Litwy do obwodu kaliningradzkiego. To nieprawda - czytamy w BiznesAlert.pl

Na początku tego tygodnia Gazprom uruchomił pływający terminal LNG - FSRU - w obwodzie kaliningradzkim. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zapewnił, że dzięki tej infrastrukturze rosyjska enklawa stała się niezależna od przesyłu "błękitnego paliwa" przez terytorium Litwy. Rosyjskie media poinformowały potem, że dostawy gazu przez Litwę zostały wstrzymane. Jak się okazuje, to nieprawda. Dostaw do obwodu przez Litwę są kontynuowane.

Rosyjska agencja RIA Novosti poinformowała, że dostawy gazu przez Litwę do obwodu kaliningradzkiego został tymczasowo zawieszony. Podkreślono, że obecnie region ten pozyskuje surowiec wyłącznie z terminalu LNG. - System zasilania gazem za pośrednictwem Gazociągu Mińsk-Wilno-Kowno-Kaliningrad jest całkowicie odłączony. Dostawy gazu do obwodu kaliningradzkiego są obecnie w pełni realizowane poprzez terminal morski - poinformował Aleksiej Miller, prezes rosyjskiego giganta, Gazpromu.
Strona litewska natychmiast zareagowała na słowa Rosjan. Minister energetyki Zygimantas Vaiciunas oświadczył, że rzekome wstrzymanie tranzytu zostały wywołane chwilowym spadkiem wolumenu dostaw, jednak sam przesył nie został wstrzymany ani zawieszony. - Kaliningrad podąża tą samą drogą, którą Litwa wytyczyła 4 lata temu. Rosja testuje swój terminal LNG, który jest podobny do tego w Kłajpedzie, czyli robi dokładnie to samo, co kiedyś Litwa - powiedział przedstawiciel litewskiego rządu. Obniżenie dostaw przez gazociąg z Litwy były potrzebne Gazpromowi w celu przetestowania terminalu.

Vaiciunas podkreślił, że jego kraj podpisał umowę z rosyjskim gigantem gazowym w sprawie przesyłu gazu przez Litwę do obwodu kaliningradzkiego obowiązującą do 2025 roku. Według niego nie doszło do naruszenia tego kontraktu. Jego elementem jest klauzula "transport or pay". - (...) ten chwilowy spadek jest naturalny i technicznie konieczny. Możliwy jest też krótkoterminowy spadek wolumenów - przyznał Vaiciunas.
Gazeta.ru/The Baltic Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE