ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja oczekuje od Białorusi bliższej integracji w zamian za atrakcyjną ofertę handlu ropą
11.01.2019r. 08:50

Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew zasugerował, że jego kraj jest gotów na "bliższą integrację" z Białorusią - czytamy w analizie BiznesAlert.pl.

Prezydent białoruski Aleksandr Łukaszenko odpowiedział, że dyskusje na ten temat są "głupie i naciągane". - Ja i prezydent Rosji zdecydowaliśmy bez wątpliwości, że dzisiaj nie ma tematu unifikacji na agendzie - stwierdził.

Rosjanie podnieśli podatki, przez co wzrośnie cena ropy dla Białorusi, co według wyliczeń Financial Times, będzie kosztować ten kraj ponad 10 mld dolarów do 2024 roku. Łukaszenko oskarżył Rosjan o próbę szantażowania Białorusinów w celu zwiększenia kontroli. Zagroził, że polityka ta może skończyć się "utratą jedynego sojusznika w sferze zachodniej".
Białoruś i Rosja są na mocy porozumienia z 1997 roku państwami związkowymi. Dzięki temu Białoruś nie płaci taryf za dostawy surowców i ma preferencyjne warunki handlu z Rosją, jednak traktuje propozycje dalszej integracji, jako zagrożenie dla suwerenności. Pojawiły się sugestie, że prezydent Władimir Putin chciałby stanąć na czele zunifikowanego państwa związkowego w 2025 roku, kiedy skończy się jego kadencja prezydencka.

- Obecna sytuacja, w której unia pomiędzy dwoma państwami istnieje głównie na papierze, nie jest dłużej do zaakceptowania dla Putina. Rosja chce kontrolować białoruską politykę celną i wizową, a także sprawy monetarne i fiskalne -powiedział FT ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, Jan Strzelecki. - To ultimatum: ograniczona integracja z wyższymi cenami surowców rosyjskich albo przekazanie Putinowi większej władzy. Białoruś nie może sobie pozwolić na pierwszą opcję, bo jej model ekonomiczny zależy w dużym stopniu od przetwarzania i eksportu produktów naftowych z Rosji - dodał cytowany przez BiznesAlert.pl Strzelecki.
Financial Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE