ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

URE chce szczegółowych informacji od spółek obrotu nt. zakupów energii elektrycznej
11.01.2019r. 10:13

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał 36 wybranych spółek obrotu, sprzedających energię elektryczną do odbiorców końcowych, do składania comiesięcznych, szczegółowych informacji o zakupie energii.

Spółki mają obowiązek przesłać miesięczne dane na specjalnym formularzu do 5. dnia kolejnego miesiąca. W formularzu mają wykazać każdy zawarty kontrakt, oddzielnie, jeżeli zawarte zostało kilka umów z jednym kontrahentem. W przypadku, gdy dana spółka obrotu zawarła umowę ramową, w ramach której zawierane są porozumienia transakcyjne, określające na pewien okres wolumeny i ceny energii elektrycznej, należy podać dane wynikające z zapisów każdego porozumienia transakcyjnego. Muszą też podać okres dostawy energii elektrycznej jaki obejmuje umowa.

"Wybrane przedsiębiorstwa energetyczne, którym udzielono koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu energią elektryczną mają obowiązek wypełniania i przesłania Prezesowi URE Informacji zbiorczej (...) dotyczącej zakupu energii elektrycznej przez spółki obrotu" - brzmi informacja, opublikowana przez URE.

Działanie to uzasadniono "obowiązkiem Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w zakresie monitorowania funkcjonowania krajowego rynku energii elektrycznej oraz przedsiębiorstw energetycznych", wynikającym z ustawy Prawo energetyczne.
Wśród wskazanych 36 spółek znalazły się cztery największe koncerny energetyczne i spółki z ich grup kapitałowych, zajmujące się sprzedażą do klientów końcowych oraz szereg innych, niezależnych sprzedawców, działających na polskim rynku.

Spółki muszą też przekazywać informacje o profilu sprzedaży, mocy zakontraktowanej, wolumenie i cenie jednostkowej wynikającej z zapisów umowy. W przypadku, gdy w umowie określony jest jedynie wzór na obliczenie ceny w zależności od zmian różnych czynników, której ustalenie nie wymaga zawarcia porozumienia transakcyjnego lub aneksowania umowy, należy podać prognozowaną cenę i formułę cenową

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: zgryźliwy 11.01.2019r. 10:44
URE ma zdaje się jeden cel - zawsze tania energia dla odbiorców i możliwie najniższy zarobek dla energetyki. I to jest scenariusz kalifornijski. Stopniowa dekapitalizacja majątku, zero inwestycji odtworzeniowych, a po 10 latach trach i krach.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 11.01.2019r. 11:39
Bardzo dobrze że URE w końcu zacznie kontrolować ceny naszego enronu. Amerykański enron za zawyżanie cen energii został już dawno zlikwidowany a jego prezes wylądował na 20 lat za kratami. Ale u nas jeszcze nie ma ameryki więc państwowe monopole energetyki węglowej mogą być spokojne a ich prezesi spokojnie spać bo dojna zmiana chroni ten monopol węglowy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Klienci energetyki 11.01.2019r. 12:25
Umowy umowami, ale najważniejsza jest bieżąca kontrola jak przebiega realizacja kontraktów zakupowych oraz średnie ważone zakupów i sprzedaży mocy i energii w poszczególnych grupach taryfowych Gxx, Cxx, Bxx, Axx oraz poszczególnych ofert specjalnych fundowanych Klientom zamiast Taryfy zatwierdzanej przez URE. Naciąganie (wymuszanie) masowe na umowy typu stała cena z chorendalnymi opłatami administracyjnymi i inne co nieco, pakietami ubezpieczeń lub potencjalnych usług serwisowych co jest grubym naciąganiem Klientów. Dalej ważny jest uzasadniony inwestycjami i niezbędnymi kosztami obsłgi infrastruktury podział środków po sprzedaży energii pomiędzy Operatorów i Obrót. Bez jasności o skali poszczególnych zjawisk w zawieraniu i realizacji umów z klientami to jest błądzenie we mgle domysłów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: comdir 11.01.2019r. 12:57
Aby ocenić wpływ ustawy na sprzedaż realizowaną (czyli energię dostarczoną) do odbiorców w roku 2019, oraz aby opracować rzetelne rozliczenie kompensat za 2019, taki formularz powinien być przygotowany na potrzeby URE w poszczególnych miesiącach lat poprzednich - kiedy te kontrakty na rok 2019 były zawierane i kiedy kupowana była pod te kontrakty energia.

Ta akcja nie pomoże URE w rzetelnym rozliczeniu kompensat za 2019. I kompensaty za 2019 zostaną niedokładnie rozliczone na podstawie jakiejś jednej średniej ważonej wyznaczonej dla wszystkich spółek w ustawie wg formuły, podczas gdy spółki obrotu poniosły rzeczywiste koszty, poprzez dokonane przez siebie zakupy, każda spółka zawierała porozumienia transakcyjne w innym momencie, po innych cenach, na inne wolumeny. Stąd każda spółka ma swoją średnią ważoną inną od obliczonej w ustawie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pełen podziwu 11.01.2019r. 15:07
W Unii trzeba wydać rozporządzenie i akty wykonawcze żeby stworzyć system raportowania transakcji zawieranych w obrocie hurtowym oraz zasady dostępu do nich przez Prezesa URE(art. 10 REMIT).
W Polsce wydaje się ustawę, żeby zakazać domagania się od przedsiębiorcy danych, do których organ ma dostęp na podstawie odrębnych przepisów (art. 31 prawa przedsiębiorców).
W URE nałożenie obowiązku stworzenia niezależnego system raportowania transakcji, realizuje się publikacją komunikatu.
Władza bliżej obywatela.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wojtek 11.01.2019r. 22:49
Dlaczego czekał tak długo?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE