ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PSL proponuje pakt na rzecz zielonej energii, który ma pogodzić interesy różnych środowisk
11.01.2019r. 14:08

- Bezpieczeństwo energetyczne, tania energia i walka o czyste powietrze to kwestie, które będą nas łączyć - powiedział podczas konferencji prasowej Polskiego Stronnictwa Ludowego, poświęconej wizji strategii energetycznej Polski, przewodniczący tej partii, Władysław Kosiniak - Kamysz - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Tani prąd, czyste powietrze oraz bezpieczeństwo energetyczne - to filary paktu. Ustawa prądowa to leczenie skutków, a nie przyczyn. Dobrze, że aż tylu posłów zagłosowało za, ale trzeba leczyć powody, a nie skutki choroby. Ceny energii mają wpływ na wszystkie produkty i usługi. Energia węglowa nie będzie już tańsza. Myślimy, o innych rozwiązaniach, dzięki którym będzie można zaopatrzyć nasze domy w energię-dodał Kosiniak - Kamysz. Przypomniał, że energia wiatrowa już teraz jest tańsza i jej cena wynosi 158 zł za MWh, a ta pochodząca z węgla aż 300 zł za Mwh.

- Nasz plan to 50 proc. energii z OZE do 2030, redukcja paliw kopalnych o 50 proc. do 2035, a do 2050 odejście od węgla. Przełoży się to na tańsze rachunki i czyste powietrze. Około 48 tys. osób umiera w naszym kraju z powodu smogu, a na ponad 50 miast w Polsce, 38 ma najgorsze powietrze w Europie.Trzeba walczyć o czyste powietrze, importujemy 16 mln ton węgla od stycznia do października. To uzależnienie od oligarchów ze wschodu jest dla nas nie do przyjęcia - powiedział.

- Bezpieczeństwo energetyczne nie powinno skupiać się tylko na kilku blokach energetycznych, koncentracja na jednym źródle stanowi zagrożenie i zwiększa podatność Polski na szantaż energetyczny. Trzeba zdywersyfikować źródła energii, na przykład poprzez budowę biogazowni. Warto postawić na nie, a nie na atom. Jednocześnie to szansa na utylizację odpadów, a przede wszystkim na osiągnięcie niezależności energetycznej wschodu i zachodu. - wskazał.

- Zawrzyjmy pakt na rzecz zielonej energii, który stanie się elementem strategii politycznej, postawianie na zieloną energię powinno być celem, wszystkich partii i naszych rodaków.
Podczas konferencji, Mieczysław Kasprzak, poseł PSL wspomniał o ustawie odległościowej, która uniemożliwia budowę nowych farm wiatrowych na lądzie.- Gdyby nie zablokowanie tego sektora, to 1 GW, w wietrze obniżyłby cenę energii o 21 zł za MWh. Jeśli były protesty, to należało rozmawiać i załatwić to drogą konsultacji, a nie ustawą, czyli drogą polityczną - powiedział. Dodał, że na obszarach wiejskich warto oprzeć transport o biogaz. Zaapelował także o to by polska energetyka, liczyła się także z potrzebami konsumentów.

Z kolei Waldemar Pawlak, były wicepremier, i minister gospodarki powiedział, że należy rozprawić się z mitami o OZE, że są to drogie i i niestabilne źródła energii. - Już teraz energia z OZE jest tańsza, co widać na przykładzie wiatru.

OZE było już opłacalne względem atomu od 2010 roku. Jeśli chodzi o niestabilność tych źródeł to przypomnę, że latem, kiedy mamy szczyty zapotrzebowania na energię występuje problem z chłodzeniem bloków węglowych, bo nie ma wody. Fotowoltaika byłaby naturalnym stabilizatorem w okresie szczytów letnich - dodał. Pawlak zaproponował wprowadzenie taryf gwarantowanych, grantów oraz pożyczek dla producentów energii elektrycznej. Dodał, że atom buduje się 10 lat, elektrownie węglową 5,a mikroinstalacje OZE kilka dni, wiatraki zaś kilka miesięcy, a ograniczeniem dla nich są tylko bariery prawne i administracyjne.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ww 11.01.2019r. 14:15
PSL było już przy korycie i czo? no i gó z tego
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE