ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ŚPR: odejście od węgla to wymóg naszych czasów
12.01.2019r. 12:24

Zaprzestanie inwestycji w energetykę węglową, radykalne wzmocnienie OZE, ograniczenie emisji CO2 o połowę do 2050 r. w porównaniu z 1990 r. i później przejście do bezemisyjnej gospodarki - to główne założenia koncepcji polityki energetycznej Śląskiej Partii Regionalnej.

Odejście od węgla, jako głównego surowca energetycznego, to wymóg naszych czasów - uważają przedstawiciele ŚPR, którzy zaapelowali do rządzących, by przestali traktować Śląsk jako "węglową kolonię".

Jak poinformowali w sobotę PAP działacze ŚPR, przyjęty przez nich dokument jest pokłosiem zakończonego kilka tygodni temu w Katowicach szczytu klimatycznego ONZ COP24 oraz ogłoszonych przez Ministerstwo Energii konsultacji społecznych do Polityki Energetycznej Polski. Członkowie ŚPR zapowiadają, że także wezmą udział w konsultacjach i przekażą swoje uwagi.

"Górny Śląsk to symbol uprzemysłowienia, przez dziesięciolecia kojarzony jedynie z kopalniami, hutami i dymiącymi kominami. To już przeszłość - tak jak cały świat zmienia się także Górny Śląsk. Żeby dorównać kroku liderom tych proekologicznych zmian, trzeba świadomie podejmować wyzwania współczesnego świata" - zaznaczyli członkowie ŚPR i dodali, że właśnie pytania o kierunki rozwoju polityki energetycznej są jednymi z najistotniejszych.

Jak zaznaczają regionaliści, ich propozycja przedstawia znacznie ambitniejsze cele niż te, które przedstawił rząd. Do najważniejszych postulatów ŚPR należy ograniczenie emisji CO2 do 2050 roku do 50 proc. emisji z roku 1990. Potem powinno następować dalsze ograniczenie emisji dwutlenku węgla, tak by Polska docelowo stała się gospodarką bezemisyjną. ŚPR proponuje zaprzestanie inwestycji w energetykę węglową i radykalne wzmocnienie pozycji odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym kraju.

"Brak lub opóźnienie działań związanych z przejściem od systemu gospodarki zdominowanej przez węgiel do systemu gospodarki bezemisyjnej doprowadzi do drastycznego wzrostu kosztów produkcji w całej gospodarce, a następnie utraty jej konkurencyjności" - przekonują regionaliści. Dodają, że odczuje to zwłaszcza gospodarka Górnego Śląska, która znajdzie się pod dużą presją kosztową. W konsekwencji może to skutkować wyprowadzeniem olbrzymiej ilości produkcji i likwidacji wielu miejsc pracy w regionie - wskazują.

"Oparcie przejścia w stronę bezemisyjnej gospodarki o prosumentów (producentów i konsumentów jednocześnie), umożliwi szybkie ograniczanie zanieczyszczenia powietrza z niskiej emisji. Indywidualny producent energii, znając profil jej produkcji, łatwiej zdecyduje się na przejście z ogrzewania węglowego na elektryczność" - napisali przedstawiciele ŚPR w dokumencie.
Jak podkreślili, w realizacji wszystkich tych elementów konieczna jest rola państwa - chodzi o wsparcie rynku i stabilną legislację, która umożliwi wykorzystanie nowoczesnych technologii.

ŚPR przekonuje, że energetyka powinna być niezawodna i tania; ta oparta na węglu przestanie być taka w ciągu kilkunastu lat m.in. ze względu na wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2. Według regionalistów, dla bezpieczeństwa energetycznego w okresie przyspieszającej transformacji konieczne będzie oparcie jednostek szczytowych na paliwie gazowym. Elektrownie gazowe należą do najtańszych w budowie i najprostszych w obsłudze - wskazują.

Działacze partii są przekonani, że Polska powinna stawiać przede wszystkim na OZE i pretendować do grona pionierów budowania gospodarki niskoemisyjnej. Postulują m.in. elektromobilność, elektryfikację procesów przemysłowych, poprawę energetycznych połączeń międzynarodowych i budowanie gospodarki dzielenia się (np. wspólnego korzystania z samochodów).

Śląska Partia Regionalna powstała na gruncie środowisk m.in. Ruchu Autonomii Śląska, Związku Górnośląskiego, Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, Związku Ślązaków i Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego. Koncepcję jej utworzenia ogłoszono w połowie ub. roku. Po rejestracji, w maju ub.r., w połowie czerwca ugrupowanie wybrało swoje władze.

W tegorocznych wyborach samorządowych ŚPR nie dostała się do sejmiku woj. śląskiego, gdzie dotychczas - z czterema mandatami - współtworzyła koalicję PO-PSL-SLD-ŚPR. Mandatu radnego nie uzyskał m.in. przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik. Partia straciła też obu radnych w radzie Katowic. Na początku 2019 r. ugrupowanie ma wybrać nowe władze.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: algaz 12.01.2019r. 16:48
Rozumiem,że SPR nie mówi o gazie z odmetanowania kopalń (zawsze będzie śladowy)ani o zgazyfikowaniu węgla.A jeśli... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ciekawy 12.01.2019r. 17:36
A co to jest ŚPR? Jacyś separatyści finansowani przez UE?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gftr 12.01.2019r. 23:10
Brawo ŚPR. Czas na technologiczną rewolucje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE