ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Rybnicka elektrownia PGE EC współorganizatorem konferencji "Nowoczesne ciepłownie i elektrociepłownie"
22.01.2019r. 15:16

W dniach 17 i 18 stycznia odbyła się konferencja na temat nowoczesnego i ekologicznego ciepłownictwa, której gospodarzem była rybnicka elektrownia PGE Energia Ciepła. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele branży energetycznej, ciepłowniczej, jak również Politechniki Śląskiej. Tematem przewodnim konferencji były zalety wysokosprawnej kogeneracji, wpisujące się w kontekst niwelowania niskiej emisji w regionie.

Wśród referatów znalazły się prezentacje naukowe Politechniki Śląskiej, ale także prezentacje dotyczące praktycznych rozwiązań w energetyce i ciepłownictwie. Zaprezentowane zostały nowe inwestycje, np. budowa bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w koksowni Radlin, silniki gazowe wykorzystywane w kogeneracji, czy też nowoczesne technologie magazynowania ciepła.

Prelegenci przedstawili uwarunkowania prawne i praktyczne dla nowych regulacji dotyczących unijnych konkluzji BAT, zapowiadanych zmian w energetyce po roku 2020 oraz krajowego systemu dopłat do źródeł wytwarzających energię w procesie kogeneracji.

Nie zabrakło także omówienia praktycznych aspektów funkcjonowania zakładów - głównie czynników wpływających na efektywność energetyczną, takich jak nowe technologie remontowe czy też funkcjonowanie kotłów pyłowych w związku z zaostrzającymi się normami środowiskowymi i spalaniem węgli o niskiej kaloryczności.

Dzięki konferencji mogliśmy wymienić się doświadczeniami na temat rozwiązań technicznych zmierzających do ograniczenia emisji do powietrza, zwłaszcza w procesie wysokosprawnej kogeneracji. - powiedział Wojciech Sobczak, dyrektor rybnickiego oddziału PGE Energia Ciepła. - Cieszymy się, że tak ważne wydarzenie dla branży odbywa się właśnie w rybnickiej elektrowni, w której od lat kładziemy nacisk na ekologię. W zakładzie działają obecnie dwie instalacje mokrego odsiarczania spalin oraz instalacje katalitycznego i niekatalitycznego odazotowania spalin. Dzięki nim ilości emitowanych przez nas substancji są znacznie niższe niż pozwalają na to zaostrzone normy unijne - dodał Sobczak.


W drugim dniu konferencji goście mogli zwiedzic rybnicką elektrownię

Główne konkluzje konferencji to potrzeba budowania krajowego rynku ciepła w oparciu o nowoczesną i wysokosprawną kogenerację, stosowanie inteligentnych systemów stabilizujących i optymalizujących pracę systemów ciepłowniczych (OZE, akumulatory ciepła itp). Wysokosprawna kogeneracja umożliwia bardzo efektywne wykorzystanie paliw i minimalizuje negatywne oddziaływanie źródeł ciepła na otoczenie i środowisko naturalne, natomiast nowoczesne systemy ciepłownicze pozwalają w ogromnym stopniu wyeliminować problem niskiej emisji, która jest - oprócz transportu - dominującym czynnikiem powstawania smogu.

Wartością zorganizowanej konferencji była przede wszystkim aktualna tematyka. Spotkali się tutaj nie tylko naukowcy, ale i praktycy. - mówi Janusz Zakręta, redaktor naczelny Power & Industry Energetyka i Przemysł oraz organizator wydarzenia - Specjaliści z branży energetycznej mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami w zakresie dostępnych technologii, optymalizacji procesów spalania oraz ograniczania negatywnego oddziaływania jednostek wytwórczych na środowisko.

Na konferencję przybyło około stu przedstawicieli firm z branży energetycznej i ciepłowniczej (JSW Koks, INTROL - Energomontaż, NOBO Solutions, Rafako, BELSE) oraz przedstawiciele innych kontrahentów związanych z energetyką.
PGE Energia Ciepła

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE