ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE: 215 mln euro na dofinansowanie Baltic Pipe
23.01.2019r. 20:28 23.01.2019r. 12:13

Komisja Europejska w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (ang. Connecting Europe Facility - CEF) przyznała projektowi Baltic Pipe dofinansowanie na prace budowlane. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi blisko 215 mln euro. Decyzja ta podkreśla istotne znaczenie projektu dla budowy europejskiego rynku gazu oraz wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw w regionie.

Dzisiejsze głosowanie dotyczyło pomocy finansowej w ramach instrumentu "Łącząc Europę" na badania i prace obejmujące łącznie kilkanaście projektów. Siedem z nich dotyczy energii elektrycznej; po dwa inteligentnych sieci oraz emisji CO2, a trzy gazu. Proponowane finansowanie w ramach instrumentu "Łącząc Europę" wynosi prawie 800 milionów euro, z czego na projekty z obszarów energii elektrycznej i inteligentnych sieci ma trafić 504 miliony euro, 9,3 miliona euro na wsparcie badań nad rozwojem infrastruktury transportu CO2, a 286 mln euro na przedsięwzięcia sektorze gazowym.

- Osiągnęliśmy kolejny ważny etap realizacji inwestycji. Wysokość dofinansowania jest zgodna z naszym wnioskiem. Tym samym Komisja Europejska uznaje wszystkie nasze argumenty wskazujące na znaczenie projektu Baltic Pipe dla całej Unii Europejskiej i regionu - powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-System.

- Kluczowym elementem naszej strategii energetycznej i klimatycznej musimy być zapewnienie zrównoważonej, zorientowanej na cel i operacyjnej infrastruktury energetycznej - skomentował unijny komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu i energii Miguel Arias Canete. - Nadal inwestujemy w projekty dotyczące infrastruktury energetycznej, które są niezbędne dla przejścia na czystą energię w UE i bezpieczeństwa dostaw. Szczególnie cieszy mnie wsparcie dla Bałtyckiego projektu synchronizacji, który pomoże zmaterializować ambicje krajów bałtyckich, aby zintegrować swój system elektroenergetyczny z Europą kontynentalną i poprawić bezpieczeństwo dostaw w regionie Morza Bałtyckiego - dodał komisarz.

Decyzja Komisji Europejskiej, o przyznaniu Gaz-System pomocy finansowej dla projektu Baltic Pipe na działanie pod nazwą: "Prace budowlane dla klastra infrastrukturalnego 8.3 w ramach projektów o znaczeniu wspólnotowym (PCI)", została dziś zaakceptowana przez państwa członkowskie. Dofinansowanie przyznano w ramach przeprowadzonego w 2018 r. drugiego konkursu grantowego CEF Energy.

Wsparcie zostanie przeznaczone na realizację prac budowlanych zarówno dla gazociągu podmorskiego, łączącego systemy przesyłowe Polski i Danii jak i na rozbudowę i modernizację polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego.

Projekt Baltic Pipe już trzykrotnie otrzymał wsparcie finansowe w ramach CEF - w 2015, 2017 oraz 2018 r. Wartość przyznanego dotychczas dofinansowania wynosi maksymalnie 51,8 mln euro i obejmuje takie działania jak opracowanie studium wykonalności oraz prace projektowe aż do uzyskania niezbędnych pozwoleń administracyjnych, zarówno dla gazociągów podmorskich, jak i rozbudowy krajowej infrastruktury przesyłowej w Polsce oraz w Danii.
- Uzyskane po raz czwarty dofinansowanie dla Baltic Pipe świadczy o stałym silnym poparciu Komisji Europejskiej dla tego projektu. Tak wysokie wsparcie niewątpliwie ma pozytywny wpływ na realizację gazociągu - podkreślił Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. - Termin oddania gazociągu do użytkowania pozostaje niezagrożony. Naszym celem jest obecnie uzyskanie wszystkich pozwoleń w terminie pozwalającym na rozpoczęcie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem, czyli w 2020 r. - dodał.

Na Baltic Pipe składa się pięć elementów: połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa trasy przesyłu gazu przez Danię, budowa tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

Gazociągiem Baltic Pipe od października 2022 r. będzie można sprowadzać rocznie 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

W sektorze energii elektrycznej wsparcie w postaci dotacji w wysokości 323 mln euro zostało przyznane na projekt synchronizacji sieci elektroenergetycznych Państwa bałtyckich.

Jeśli chodzi o inteligentne sieci zatwierdzono wsparcie dla projektu ACON SG, który ma za zadanie modernizację i poprawę sieci energetycznej między Czechami i Słowacją. Dotacja w wysokości 91 milionów euro ma się przyczynić do utworzenia inteligentnych sieci w regionie przygranicznym obu krajów.

Ponadto 6,5 miliona euro ma trafić na badania nad rozwojem infrastruktury związanej z CO2 w porcie w Rotterdamie.

Budżet "Łącząc Europę" na transeuropejską infrastrukturę energetyczną na lata 2014-2020 to 5,35 mld euro. Aby zakwalifikować się do dotacji, wniosek musi być "projektem będącym przedmiotem wspólnego zainteresowania" (tzw. PCI). Musi przynieść znaczne korzyści co najmniej dwóm państwom członkowskim, zwiększać bezpieczeństwo dostaw, przyczyniać się do integracji rynku i poprawiać konkurencyjność, a także zmniejszać emisje CO2. Lista projektów "będących przedmiotem wspólnego zainteresowania" jest aktualizowana co dwa lata.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE